DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Açık ameliyatlar tarih mi oluyor? Açık ameliyatlar tarih mi oluyor?
medikongre_nisan2011
26 ülkeden 1000 cerrahın katılım gösterdiği 5. Uluslararası AAGL Minimal İnvaziv Jinekoloji Kongresi 7-9 Nisan tarihleri arasında istanbul Swissotelde gerçekleştirildi. Türk Jinekolojik Endoskopi Derneğinin ev sahipliğinde düzenlenen ve Türkiyede ilk kez gerçekleştirilen kongrenin açılışı dolayısıyla Avrupa ve Amerika Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanları da İstanbula geldiler. Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Onur Bilgin, açık ameliyat yerine kapalı operasyonların dünyada hızla yaygınlaştı-ğını ifade ederek jinekoloji alanında miyom, çikolata kisti, endometriosis, rahim almanın yanı sıra kanser tedavilerinin dahi artık laparoskopik yöntemle yapılabildiğini kaydetti.
Kapalı Ameliyaf bilinci oluşmalı...
Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Şendağ, Türkiyede hastaların bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini ifade ederek kapalı ameliyat olabilecekleri merkezleri araştırmalarını önerdi. Türkiyede kapalı ameliyatların yaygınlaşmamasının iki ana sebebe dayandığını belirten Şendağ, bu nedenlerden birini laparoskopi konusunda eğitim eksikliği olarak açıkladı. Diğer nedeni ise endoskopik ameliyatların devlet politikası olarak benimsenip SGK tarafından yeterince desteklenmemesine bağlayan Prof. Dr. Şendağ şöyle konuştu: "Ülkemizde malesef jinekolojik alanda laporoskopik cerrahiler tam anlamıyla desteklenmiyor. Doktorlar da bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip değil. Jinekolojik Endoskopi Derneği tarafından doktorlara ve hemşirelere laparoskopi eğitimleri veriliyor. Tüm ameliyatlar içinde laporoskopik ameliyatların oranı sadece yüzde 5lerde. Gelişmiş ülkelerde ise bu oran yüzde 30lara çıkmış durumda. Bizim hastalara mesajımız şu; artık bir çikolata kisti, rahim ameliyatı, miyom,endometriosis hatta kanser tedavilerinin açık ameliyata gerek kalmadan yapılabildiğinin bilinmesi gerekiyor. Hastanın tek yapması gereken araştırıp kapalı ameliyat yapan merkezlere başvurmasıdır. Hasta hastanede yatak işgali olmadan ve iş gücü kaybına uğramadan günübirlik taburcu olarak hızla iyileşebilmektedir. Artık doğum yapmamış kadınların basit bir kist nedeniyle açık ameliyat olması ileriye dönük riskler taşıyor. Laparoskopik yöntem sayesinde ileride çocuk sahibi olabilmelerinin önündeki riskleri kaldırmak mümkün" diye konuştu. Toplantıya katılan Amerikan Jinekolojik Laparoskopi Derneği Başkanı Linda Bradley ve Avrupa Jinekolojik Laparoskopi Demeği Başkanı Hans Brolmann, Kongrenin İstanbulda düzenlenmesinin, Türkiyenin son dönemde laparoskopik cerrahi alanındaki kaydettiği gelişmeler sayesinde olduğunu ifade etti.
Ses dalgasıyla miyom kırma operasyonu...
Amerika, Kanada, italya, Almanya ve Türkiyedeki hastanelerden laparoskopik yöntemle canlı cerrahi operasyonlarının izleneceği kongrede, Türkiyeye ilk kez getirilen teknolojiler de tanıtıldı. Türk Jinekolojik Endoskopi Demeği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Şendağ, rahim içinde yer alan miyomlann ses dalgasıyla kırılması konusunda geliştirilen teknolojiyi anlattı. Prof. Dr. Şendağ, "Miyomlan, yeni geliştirilen cihaz sayesinde ses dalgalarıyla kırarak etkisiz hale getiriyoruz. Bu teknoloji Türkiyeye ilk kez geliyor" diye konuştu. Kongre alanına getirilen Da Vinci robotuyla yapılabilen jinekolojik ameliyatlar konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Fatih Şendağ, artık cerrahların hastayı joystick yardımıyla ameliyat edebildiğini kaydetti.

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.