DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Ameliyata Da Vinci girecek! Ameliyata Da Vinci girecek!
NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek için üretilen robot, EÜde kullanılacak.
Dünyanın en gelişmiş minimal kesiyle ameliyat olanağı tanıyan ve NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek için üretilen robotik cerrahi sistemi Da Vinci, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara hizmet verecek.
Türkiyede 16 kurumda bulunan alet, kamu kurumu olarak Gazi Üniversitesinin ardından Ege Üniversitesi bünyesinde kullanılacak. İlk olarak üroloji, genel cerrahiyle kadın hastalıkları bölümlerinde hizmete alınacak.
540 derece dönme ve 6 yöne hareket edebilme yeteneğine sahip ve 3 kolu bulunan robot sayesinde cerrahlar, ameliyat yapılan bölgeyi 3 boyutlu olarak ve 20 kat daha büyük oranda görebilecek. Robot sayesinde cerrahlar, açık cerrahide yapabildikleri tüm el ve ayak hareketlerinin aynısını gerçekleştirebilecek. Konsolun başında oturarak ameliyat yapma olanağı sağlayan robotik cerrahi, hekimleri saatlerce süren operasyonlarda ayakta kalmaktan da kurtaracak.
TEKNOLOJİK YATIRIM
"Ege-1" adı verilen robotun tanıtımı Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen törenle yapıldı. Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, kurum olarak yatırımlarının süreceğini belirterek, robotun Ege Bölgesinde 12 milyon kişiye hizmet vereceğini söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, "Robota Ege-1 adını verdik. Bu ad yeni bir robotun gelişini de simgeliyor. Yatırımlarımızı yapıyoruz.
Teknolojik anlamda üniversitemizi yeniliyoruz" dedi. Cerrahi robotun uzmanlarından Prof. Dr. Fatih Şendağ da, açık ameliyatlarda hastaların en az 4-5 gün hastanede yatması gerektiğini, eve çıktıktan sonra da bir süre evde dinlendiğine dikkat çekerek, "Robotik cerrahi sayesinde, hastamız ameliyat olduktan bir gün sonra taburcu oluyor ve hatta taburcu olduktan sonra da işbaşı yapabiliyor. Yani açık ameliyatla yaklaşık 6 hafta sonra süren tam iyileşme durumu, robotik cerrahi sayesinde sadece 1 güne düştü" diye konuştu. Şendağ, robotik cerrahiyle gerçekleşen cerrahi müdahalelerde, daha iyi kanser kontrolü, daha az cerrahi travma, enfeksiyon riski, komplikasyon, kan kaybı yaşandığını bildirdi.

Cumhuriyet-Ege-21.03.2012

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.