DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Dünya Alkışladı Bizden Arayan Bile Olmadı Dünya Alkışladı Bizden Arayan Bile Olmadı
Dünyada ilk kez göbekte açılan tek delikten robotik cerrahi yöntemi ile rahim alınması ameliyatını yapan Prof. Dr. Fatih Şendağ tıp tarihine geçti. Bir ay içinde gerçekleştirdiği iki ameliyat ABDdeki tıp kongrelerinde binlerce doktor tarafından canlı yayında izlenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, dünyada parmakla gösterilen Türk bilimadamı oldu. Başarısının sırrının pes etmeden çalışmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şendağ, Dünyada Türk bilim adamı olarak gösterilmenin gurur verici olduğunu, kendisinin Türk doktorlarının her şeyi başaracağını ispatladığını belirtti.

KİMSE ARAMADI
Prof. Dr. Fatih Şendağ, kendisini Sağlık Bakanı dahil, İzmir Valisinin bile tebrik için aramamasına sitemetti. Prof. Şendağ başarısının sırrını HT EGELİye anlattı.
Adanalı bir ev hanımı ve bankacı bir babanın oğlusunuz. Doktor olmak nereden aklınıza geldi?
Adanada doğdum, 4 kardeşim. Annem ev hanımı babam banka memuruydu. Ailem hep bana sen doktor olacaksın dedi. Zaten ilkokul, ortaokul ve liseyi hep birincilikle bitirdim. Kadın doğum bölümünü seçtim. Ailemin ve kendimin istediği doktorluk mesleğini elde ettim.
Mesleki kariyerinizden bahseder misiniz?. Tıp için neler yaptınız?
2002 yılında, 1 Ege Jinekoloji Endoskopik Cerrahi Sempozyumunu gerçekleştirdim. 2005 yılında Türk Jinekolojik Endoskopi Derneğinin Genel Sekreterliğine seçildim. 2011 yılında profesör oldum. 2008 yılında ilk defa Türkiyede kadın doğum asistanlık eğitimi verilmesini sağladım. Türkiyede ilk robot cerrahisini başlattık. 2012 yılında ilk kursu verdik ve 4 kurs gerçekleştirdik. Ege Üniversitesinde Türkiyedeki bütün doktorlara bu robotun kapılarını açtık. Türkiyede bu işin eğitiminin vereceğini gösterdik. Bir çok ilki yaptık. Türkiyeden 100e yakn kadın doğum uzmanı eğitim aldı. Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanlığını yürütüyorum. Türkiyede birçok derneğin yönetiminde bulunuyorum. Ayrıca Avrupada bir çok derneğin bilimsel komitelerinde yer alıyorum.
İki başarılı ameliyat yaptınız çok fazla heyecan duydunuz mu?
Dünyada ilk defa gerçekleştiren Türk hekim olduğum için gurur duyuyorum. Birinci ameliyatta çok heyecanlıydım ve başarılıydı. İkincisini de gerçekleştirdim ve devamı da gelecek. Çok heyecanlıydım. Amerikada çok konferansa katıldım ama, canlı yayın gibi değil. Sizi binlerce meslektaşınız izliyor. Hata yapma şansınız olmamalı. İki ameliyattan da başarılı bir şekilde çıktık. Yaptığım bu çalışmayla dünyada diğerlerinden bir adım daha önde olduğumuzu gösterdim. Dünya Türk hekimlerinin neler yapacağını gördü.
Türkiyede değeriniz yeterince bilinmediği halde yurt dışına gitmediniz. Neden Türkiyede kalıyorsunuz?
Biz bu ülkede yetiştik. Öncelikle buraya hizmet etmeliyiz, buna inanıyorum. Ülkemi seven biriyim, ülkemde bir şeyler yapmak istiyorum. Bazı imkanlar az oluyor, kısıtlı oluyor. Ama ben yurtdışından gelen teklifleri ret ederek burada kalmayı tercih ettim. 20 yıldır İzmirdeyim, Türk doktorunun adını dünyaya tanıtmaya devam edeceğim.
Emeğinizin karşılığını alıyor musunuz, değeriniz biliniyor mu?
Maalesef Türk doktorlarının değeri bilinmiyor. Bilime ülkemizde daha az değer veriliyor. Türkler neden uzaya çıkmıyor. Bakıyoruz ki bilime daha az değer veriliyor. Gelişmiş ülkelere bakıyoruz. bilime değer vermeden süper güç olmuş bir ülke yok. Bilime değer vermeden büyük güç olamazsınız. Ülkemde sıkıntı var. Bilim adamına değer verilmesi gerekir.
Robotik cerrahi ameliyatından sonra sizi üst düzeyde tebrik eden oldu mu?
Öğrencilerim, Hocam sizi Başbakan aramıştır, tebrik etmiştir diye söylüyor. Ben hiçbiri aramadığını söyleyince çok şaşırdılar. Beni sağlık bürokrasisinden kimse aramadı. Bakanlık arasaydı şaşırırdım. Bırakın Başbakanı, Sağlık Bakanını, İzmir Valisi, Belediye Başkanı, İl Sağlık Müdürü bile aramadı. Arasalardı, tabii mutlu olurdum. Ama Türk hekiminin başarısının tebrik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sağlık skandalı olsa hemen bizi ararlardı.
Dünyada Türk hekim olarak adınızı duyurdunuz, diğer hekimler için bir kapı olacak mı?
Ben Türk hekimleri için bir kapı açtım. Diğer ülkelerde üçüncü dünya ülkesi olarak gözüküyorsunuz, gelişmemiş bir ülke olarak biliniyorsunuz. Size teknolojiniz geri, diye bakılıyor. Ama bir gün canlı yayınla şov yapıyorsunuz. Türkiyede bu iş yapılabiliyor. Türk doktorlarının başarılı olduğunu anlıyorlar.
Bir uğurunuz var mı?
Doğduğum zaman ailem bana kurt dişi olan kolye takmış. Bunun uğur getirdiğine inanıyorum. Hiç çıkarmadım. Tüm ameliyatlara girmeden önce onu yanımda taşıyorum.
RÖPORTAJ: MEHMET İNMEZ
Screenshot

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.