DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Ege Üniversitesinin robotu görücüye çıktı Ege Üniversitesinin robotu görücüye çıktı
Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, Türkiyede iki kamu hastanesi, 16 özel hastanede kullanılan da Vinci adlı robota "Ege 1" adını verdiklerini açıkladı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kullanılmaya başlanan da Vinci isimli robot kamuoyuna tanıtıldı. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 5.5 milyon liraya alınan robotun 12 milyon Egelinin hizmetine sunulduğunu söyledi.
DOKUNMAYACAK
Egede de ilk kez Ege Üniversitesi Hastanesinde kullanılmasına başlanı-lan robot, hastanenin Kadın ve Doğum Hastalıkları servisi ameliyathanesine kuruldu. Robot sayesinde doktorlar hastalarına dokunmadan ameliyat edebilme fırsatı yakaladı.
Rektör Yılmaz ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, Muhittin Erel Amfisinde düzenlendikleri basın toplantısında Türkiyede iki kamu hastanesi, 16 özel hastanede kullanılan da

Vinci adlı robotu, üniversiteye de alıp, Ege 1 adını verdiklerini açıkladı.
Operasyon yapılacak organı üç bo-yutlu gösterme, iyi aydınlatma ve 540 dereceye kadar dönebilen kolları saye-sinde insan elinin ulaşamayacağı yerlere girme özelliği bulunan robotun dört kolundan birine kamera, diğerlerine ameliyatta kullanılan kesim cihazları yerleştiriliyor. Robotun kollarına takılan cihazlara operasyon sırasında elektrik verilebiliyor ve yakma yöntemiyle kanamalar durduruluyor. Hastanın ameliyat edilecek bölgesine açılan üç keseden aletler geçiriliyor.
Prof. Dr. Şendağ, Ege-1 ile yapılan ameliyatları SGKnın karşıladığını, bugüne kadar üç ameliyat yaptıklarını belirterek, robotun daha az enfeksiyon riski, komplikasyon, kan kaybı sağladığını, ameliyat sonrası ağrının azaldığını, ameliyatın ardından hastanın ertesi gün ayağa kalkıp günlük işlerine devam edebildiğini söyledi.


Egenin ilk robotu da Vinciyi Prof. Dr. Bülent Semerci, Doç. Dr. Burak
Turna, Prof. Dr. Fatih Şendağ, Prof. Dr. Erdal Apaydın, E.Ü. Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Prof. Dr. Niyazi Aşkar kamuoyuna tanıttı.

ONUR ÇAKIR {HABER MERKEZİ)

YeniAs21.03.2012

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.