DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Göbek Deliğinden Rahim Ameliyatı ameliyat
16032009-milİZMİRde Ege Üniversitesi Hastanesinde bir hastanın rahmi, Doç.Dr. Fatih Şendağ başkanlığındaki ekip tarafından laparoskopik ameliyat yöntemiyle, sadece göbek deliğinden girilerek çıkarıldı. 43 yaşındaki Ayten Baki, bu yöntemin Türkiyede uygulandığı ilk vaka olurken, "Ameliyat olduğuma kimse inanmayacak, çünkü hiçbir yerimde ameliyat izi yok. Ben bile şaşkınım" dedi.
Neşteri devre dışı bırakan, kapalı ameliyat yöntemi denilen laparoskopik ameliyatlarda önemli adım daha atıldı. 3 delikten girilerek yapılan safrakesesi, böbrek gibi ameliyatlardan sonra kadın hastalıklarında da sadece doğal olan göbek deliği kullanılmaya başlandı.
Türkiyede ilk kez göbek deliğinden girilerek rahim ameliyatı EÜ Hastanesinde Doç. Dr. Fatih Şendağ tarafından gerçekleştirildi. Kısaca SILS Single-lncision Laparoscopic Surgery denilen yöntemi, Uşaklı 2 çocuk annesi, 43 yaşındaki Ayten Bakiye uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim üyesi, Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri Doç.Dr. Şendağ, şöyle konuştu:
"Klasik laparoskopik yöntemde biri kamera, diğer ikisi endoskobi aletleri için üç küçük delik açıyorduk. Bu yöntemle üç aleti göbek deliğinden içeri sokuyoruz. İçeride çıkartacağımız organ ile ilgili kesme, dikme işlemlerini bu aletlerle yapıyoruz. Bu hastamızda rahimi alttan çıkarttık. Ama gerekirse yine aletlerle göbek deliğinden de çıkartma olanağımız var. Göbek deliğinde açtığımız kesi dikildiğinde dışarıdan kesinlikle gözükmüyor. İdrar kaçırma, rahim sarkması, miyom, kist gibi kadın hastalıklarının tedavilerinde artık laparoskopik yöntemi uyguluyoruz. Ameliyatlarımın yüzde 1 inden daha azını açık yöntemle yapıyorum. Laparoskopik ameliyatlar yapılırken kameraya çekiliyor. Yani ne, nasıl yapılıyor, kanıtlı ameliyatlar. Bu yöntem kozmetik kaygı taşıyan hastalar açısından çok önemli. Bırakın açık ameliyat kesiğini, üç deliğin izini bile istemeyen hastalar açısından önemli bir tercih nedeni. Laparoskopik yöntemle ameliyat ettiğimiz hastalarımız, üç küçük delik izine rağmen, kendilerini ameliyat olmamış gibi hissettiklerini, kimseyi ameliyat olduklarına inandıramadıklarını söylüyorlar. Bu yöntemle hiç iz olmayacağı için inandırmaları daha güç olacak. Bu yöntemde de tüm laparoskopik yöntemlerde olduğu gibi hastanın ertesi günü taburcu olması, komplikasyon riskinin az olması gibi avantajlar aynı."
Ameliyat öncesinde doktorunun yöntem hakkında kendisine bilgi verdiğini belirten Ayten Baki, kendisini çok iyi hissettiğini bildirirken, "Ameliyat için hastaneye yattığımda karnımı açacaklarını düşünüyordum. Doktorum bu yöntemle ameliyat olduğumun fark edilmeyeceğini söyledi. Gerçekten de hiçbir yerimde ameliyat izi yok. Ben bile bu işe şaşırdım. Evime gittiğimde geçmiş olsuna gelen kimseyi de ameliyat olduğuma inandıramayacağım, çünkü kimseye gösterecek bir dikiş izim yok. Çabuk taburcu olup, normal hayatıma döneceğim için de ayrıca sevinçliyim" dedi.
(Milliyet)
16032009-mil

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.