DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
KADIN HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE RobotiK cerrani devri robotik cerrahi ile kadın hastalıklarının tedavisi
Teknolojideki gelişmeler tıpta da çığır açmaya devam ediyor. Kadın hastalıkları ile ilgili pek cok operasyon, Türkiyede kapalı ameliyat teknikleri ile yapılmaya başlandı.
EGE Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından "Ege Jinekolojik Endoskopi Sempozyumu"nun beşincisi yapıldı. Teknolojideki baş döndürücü gelişmeler endoskopik cerrahiye de yansıdı. Kadın hastalıkları ile ilgili pek çok operasyon kapalı ameliyat teknikleri ile yapılmaya başlandı. Rahim alınması, yumurtalık kistleri, endometriosis, myom operasyonlan rahim kanseri, sarkma ameliyatları kapalı cerrahi ile yapılabiliyor.
Kanser cerrahisi kolaylaşıyor
EÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, robotik cerrahinin hastanede kalma ve normal hayata dönüş süresini kısalttığı için işgücü kaybını da azalttığına dikkat çekerek "Türkiyede robotik cerrahide en çok üroloji ameliyatları yapılsa da Amerikada olduğu gibi ülkemizde de kadın hastalıklarının robotik cerrahide birinci sıraya yükseleceğini düşünüyorum. Robotik cerrahinin jinekolojik kanserlerde önemli avantaj lan var. Kanser cerrahisini kolaylaştırıyor ve daha iyi kanser kontrolü sağlıyor. Ulaşılamayan alanlara ulaşılabiliyor" diyor.
Açık ameliyat haksızlık
Prof. Fatih Şendağ, mümkünse tüm hastaların kapalı cerrahiden yararlanmaları gerektiğini kaydediyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: Çünkü kapalı tekniğin hastaya pek çok avantajı var. Ancak şu anda tüm hastaların bundan faydalanması mümkün değil. Bunun için laparoskopik cerrahiyi bilen doktorlann sayısının artması gerekiyor. Tabii devletin de laparoskopik cerrahileri destekleyen politikalar üretmesi gerekiyor. Zira gelişmiş toplumlarda iş gücü kaybı çok önemseniyor ve laparoskopi de iş gücü kaybını fazlasıyla azaltıyor. Oysa Türkiyedeki hastaların çok küçük bir bölümü kapalı ameliyat tekniklerinden yararlanabiliyor. Jinekolojik ameliyatlarda bu oran sadece yüzde 10 civarında, >>ÖZLEM YURTÇU
STAR 22 Nisan 2012

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.