DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Laparoskopik Ameliyatlar Tercih Edilmeli Laparoskopik Ameliyatlar Tercih Edilmeli
Şendağ, kapalı yöntem ameliyatların tam donanımlı ameliyathanelere ihtiyaç duyduğunu, ama hastaya evinde iyileşme şansını sağladığını söyledi.


Jinekolojik Endoskopi Derneği (JED) Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, 15- 20 santimlik kesiler yerine milimetrik delikler açılarak yapılan laparoskopik (kapalı yöntem) ameliyatların tam donanımlı ameliyathanelere ihtiyaç duyduğunu, ama hastaya evinde iyileşme şansını sağladığını söyledi.
Jinekolojik Endoskopi Derneği (JED) ve Middle East Society for Gynecologic Endoscopy (MESGE) işbirliğinde düzenlenen 1inci Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Kongresi ve 5inci Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi Antalyada başladı. 34 ülkeden bin hekimin katılımıyla toplanan kongrenin basın toplantısına JED Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, Ortadoğu JED Başkanı Prof. Dr. Mohammed İbrahim, Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Rudi Campo, Dünya Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ceana Nezhad katıldı.
Prof. Dr. Şendağ, laparoskopinin kadın hastalıklarında rahmin çıkartılması, kanser ameliyatları, rahim sarkması, hatta idrar kaçırma operasyonlarında uygulandığını söyledi. Bu kadar geniş uygulama alanına rağmen kadın hastalıklarında bu tekniğin yüzde 10 oranında uygulama alanı bulduğunu kaydeden Prof.Dr. Şendağ, "Bu iyi bir oran değil daha çok hastamızın bundan faydalanmasını istiyoruz" dedi.
Milimetrik deliklerden girilerek yapılan kapalı operasyonların kadınlar açısından kozmetik sonuçları kadar işgücü kaybının önlemesi, yaşam kalitesini artırması gibi avantajları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Fatih Şendağ, şunları söyledi:
"Laparoskopik ameliyatların ardından hastanın hemen aynı gün çıkması Amerikada hastanelerin konumunun sorgulanmasına neden oldu. Fakat bu ameliyatların gerçekleştirilmesi için yine donanımlı bir ameliyathaneye ihtiyacımız var. Hastane olacak ama hastanın hastanede kalması gerekmeyecek, evinde iyileşecek. Amerikada yatak maliyetleri çok yüksek, hastaya yansıtamıyorsunuz. Aynı gün gönderdiğinizde maliyetler çok düşüyor."
Prof. Dr. Şendağ, bir soru üzerine Sosyal Güvenlik Kurumunun geri ödeme sisteminin kurumların kapalı tip ameliyattan kaçınmasına neden olduğunu söyledi. Geri ödeme konusunda biraz daha fiyatların yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Şendağ, "Şunu düşünmeliyiz hastamız için en iyisi ne? En iyisi kapalı ameliyat teknikleriyle yapmaksa devletin de desteklemesi lazım" dedi.
Ortadoğu JED Başkanı Prof. Dr. Mohammed İbrahim de laparoskopinin yaşam kalitesinin eş anlamlısı olduğunu söyledi.
Avrupa JED Başkanı Campo, laparoskopinin lezyonu görerek daha iyi tedavi etme şansını getirdiğini söyledi.
Dünya Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ceana Nezhad ise laporaskopik ameliyatların daha az ağrı, daha kısa sürede iyileşme anlamına geldiğini kaydetti. Tüm bu anlamların hasta için olduğu kadar toplumsal da faydalarının bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Nezhad, "Bizler artık dokuyu kesmek, yakmak yaklaşımından uzaklaşıyor, bırakmaya doğru gidiyoruz. Kestiğimizde her şeye illa iyileşecek diye bir şey şok. Bazen hastalık daha kötü olarak geri gelebiliyor" diye konuştu.

25 Nisan 2013 14:12
haberler.com

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.