DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Neştersiz Ameliyat Eğitimle Yaygınlaşır Neştersiz Ameliyat Eğitimle Yaygınlaşır
Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Fatih Şendağ, eğitimsizlik ve devlet desteğinin azlığı nedeniyle laparoskopinin ülkemizde yeterince yaygınlaşamadığını söyledi. Jinekolojik Endoskopi Derneğinin (JED) düzenlediği 2. Jinekolojik Endoskopi Kongresi. 4-7 Nisan tarihleri arasında Çeşme Sheraton Otelde gerçekleştirildi. Kongrede histeroskopik ve laparoskopik operasyonlardaki son gelişmeler tartışıldı. Kongrenin Genel Sekreteri Doç. Dr. Fatih Şendağ, halk arasında "neştersiz ameliyat" olarak bilinen laparoskopinin eğitimsizlik ve devlet desteğinin azlığı nedeniyle Türkiyede yaygınlaşamadığını söyledi.
Türkiyenin dört bir yanından gelen 612 kadın doğum uzmanı ve asistanın katıldığı, 22 firmanın stant açtığı 2. Jinekolojik Endoskopi Kongresinde, Almanya, Fransa, Kanada ve İtalyadan gelen 5 yabancı uzmanın da aralarında bulunduğu 112 konuşmacı, endoskopideki son gelişmeleri anlattı. Spesifik bir konu olmasına rağmen yoğun bir katılımla kongreyi gerçekleştirdiklerini söyleyen JED ve Kongre Genel Sekreteri Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şendağ, kongrenin ilk günü Türkiyede ilk defa hemşirelere yönelik endoskopi kursu düzenlediklerini belirtti. Kurslarda izdiham yaşandığını söyleyen Şendağ, "Endoskopi bir ekip işi olduğu için sadece doktorların değil yardımcı personelin de eğitim alması gerekiyor" dedi. Kongrenin amacını "laparoskopi ve histeroskopi (özel bir kamera sistemi ile rahim içinin görüntülenmesi) yapan hekimlerin sayısının artmasını sağlamak" olarak ifade eden Şendağ, "Halk arasında neştersiz ameliyat olarak bilinen laparoskopinin, açık ameliyata göre çok fazla avantajı var. Ancak bu avantajlara rağmen laparoskopi, ne yazık ki Türkiyede yeterli seviyede değil. Bunun en önemli nedenleri hekimlere laparoskopi eğitiminin yeterli derecede verilmemesi ve devletin destek olmaması. Türkiyede ilk defa Ege Üniversitesinde sanal gerçeklik simülatörleri aracılığıyla laparoskopi eğitimi veriliyor. Dernek olarak en büyük hedeflerimizden biri, ülke gerçeklerine uygun bir laparoskopi eğitim modeli geliştirerek, bu eğitimi ülke geneline yaymak, "dedi.
DEVLET DESTEKLEMİYOR

Devletin endoskopi aletleri ile ilgili geri ödeme politikasının, endoskopiyi tercih eden hekimlerin sayısını azalttığına da dikkat çeken Şendağ, "Devletin desteklememesinin yanı sıra Avrupa ve ABDdeki sağlık anlayışından farklı bir bakış açımız var. Laparoskopi ile tedavi edilen bir hastanın işe dönme süresi, açık ameliyata göre çok daha erken oluyor. Açık ameliyat olan bir hasta 2-3 ay iyileşme süresi geçirirken, laparoskopik işlem gören bir hasta 1 hafta sonra işine dönebiliyor. Devlet bu hesaplamaları göz önüne aldığı takdirde, laparoskopinin kazanç sağlayacağını görecektir" diye konuştu. Şendağ, toplumun yetersiz eğitime bağlı yanlış düşünce anlayışının da laparoskopik ameliyatları olumsuz etkilediğini söylerken, "Kapalı ameliyat, eksik ameliyat olarak algılanıyor. Bu da toplumun kültürel seviyesi ve eğitimiyle ilgili bir durum. Hekim-hasta-devlet üçgeni sağlam temellendirilirse, Türkiyede de laparoskopik ameliyatlar yaygınlaşmaya başlar" dedi.
2.Jinekolojik Endoskopi Kongresinin son gününde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı ameliyathanelerinde uzmanlarca gerçekleştirilen "canlı cerrahi" uygulamaları Çeşme Sheratondaki katılımcılara naklen izlettirildi.


(Popüler Sağlık)

052007-populer

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.