DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Robotik cerrahi dönemi başlıyor! Robotik cerrahi dönemi başlıyor!
Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ,
kadınlardaki kist ameliyatlarının robotik cerrahi ile yapılabildiğini ifade etti
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından düzenlenen "Ege Jinekolojik Endoskopi Sempozyumumun bu yıl beşincisi gerçekleştirildi. Sempozyuma gösteri amaçlı getirilen robot standında açıklamada bulunan Ege üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof Dr. Fatih Şendag, sempozyumun amacının kapalı ameliyat tekniğinin yay gınlaştırılması olduğunu anlattı. Şendag, robotik cerrahi uygulanan hastalarla ilgili, "Hastanede daha kısa süre kalıyorlar, daha sağlıklı bir şekilde ameliyat oluyorlar Bu ko-nuda daha fazla kadın doğum hekiminin yetişmesi gerekiyor. Ne kadar fazla doktor yetişirse, daha fazla hastaya ulaşılır" dedi.
Simülasyon programının gerçeğe uygun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fatih Şendag, şunları kaydetti "Program gerçek ve doğru yaptığın yerleri anlatıyor. El becerilerinizi artırıyorsunuz, bunu gerçek ortamda hastaya uyguluyorsunuz. Gerçeğe uygun bir program. Gerçekten kanama oluyormuş gibi tedavi uyguluyorsunuz. Program size doğru ve yanlış yaptığınız yerleri anlatıyor. Kapalı ameliyat tekniği, gerçeğe uygun bir program. Performansınıza göre geri bildirimlerde bulunuyor Bu defa kendinizi geliştiriyorsunuz." Robotdk cerrahide kist ameliyatlarının yapılmasının hastaya avantaj sağladığını belirten Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendag , "Hasta hızlı bir şekilde ameliyat oluyor. Ağrısı daha az oluyor. Daha kozmetik sonuçları var. Hedefimiz bir çok hastanın bu konuda bilinçlenmesi Bu panelleri bu sebeple yapıyoruz" diye konuştu.
Türkiyede robotik cerrahinin daha yaygın kullanılması amaçlı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şendag, "Türkiyede bu konuda iyi cerrahlar olması gerekiyor. Daha fazla sayıda hastanın bilgi görmesi lazım" ifadelerini kullandı.
Türkiyede ük defa "Simülasyon Savaşları" adlı bir program başlattıklarını söyleyen Şendağ, uyguladıkları bu programda, farklı hastanelerden iki asistan takımının becerilerini gördüklerini söyledi Sempozyumun ardından simülasyon savaşı yapıldı. Yarışmanın jüri üyeliğini Prof. Dr. Oya Gökmen, Prof Dr. iskender Sayek, Prol Dr. Sürer Karabügin gerçekleştirdi 1.5 yıldır gebe kalamadığı için hastaneye başvuran iki çifte teşhis koymaya çalışan asistanlar, jüri üyelerinin önünde ter döktüler.

KONYA YENİGÜN 24 Nisan 2012

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.