DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Robotik Cerrahi Ünitesi açıldı Robotik Cerrahi Ünitesi açıldı
Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde Robotik Cerrahi Ünitesi açıldı.
EÜ Tıp Fakültesinde düzenlenen törende konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, üniversitelerinin "Türkiyenin yükseköğretim belleği" konumunda olduğunu belirtti.
Yılmaz, EÜ Tıp Fakültesinin yeni bir anlayışa sahip olması amacıyla çalıştıklarını belirterek, Üroloji, Genel Cerrahi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerinin, robotik cerrahiye ilişkin hazırladıkları proje sayesinde üniversitelerine "EGE-1 ismini verdikleri Robotik Cerrahi Ünitesini kazandırdıklarını kaydetti.
Da Vinci robotik cerrahi sisteminin en çok üroloji, genel cerrahi ve kadın hastalıkları ile doğum branşlarında kullanılacağına işaret eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:
"Sistem, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde değerlendirilmek üzere temin edildi. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Bölgesinde bir ilki başardığımız robotik cerrahi ile başka bir boyuta, daha kontorlu bir geleceğe yürümektedir. Yaklaşık 5,5 milyon liraya mal oldu. 3 anabilim dalının aktif kullanabileceği, multidisipliner bir sistemi hastaların hizmetine sunmanın kıvancını yaşıyoruz. Ortak aklın ürününü topluma sunuyor olmak çok önemli."
Yılmaz, önümüzdeki süreçte yeni bir robotik cerrahi ünitesinin daha kurulmasının öngörüldüğünü kaydetti.

"Türkiyede en İyi kullanılan cihaz olacak"
EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu ise hastanın günlük yaşama dönüşünü hızlandıran ünitenin, ilklere öncü olan EÜ bünyesinde kurulmasından büyük mutluluk duyduklarını bildirdi.
EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Özkahya da hastane bünyesinde son yıllarda büyük yatırımlar gerçekleştirildiğini belirterek, "EGE-1 Robotik Cerrahi Ünitesi, Türkiyedeki ilk cihaz değil ancak Türkiyede en iyi kullanılan cihaz olacak" dedi.
EÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran ise yarım asırdır Türk toplumuna sağlık hizmeti sunan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde robotik cerrahi şov günleri başlatarak, tıpta ortak çalışmanın anlamını göstereceklerini anlattı.
Tören öncesi, EGE-1 Robotik Cerrahı Ünitesi ile rahim alınması operasyonu gerçekleştiren EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ da gerçekleştirdiği sunumda EÜnün endoskopik cerrahide uzun yıllarda elde edilen bilgi birikiminin harekete geçirilmesi anlamında EGE-1 in büyük önem taşıdığını kaydetti.
Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip en az kesi ile ameliyat olanağı tanıyan ve NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek amacıyla üretilen robotik cerrahi sistemi, hastalara hizmet verecek.

oncevatan22.03.2012
Bu kategoriden diğerleri: « Ameliyata Da Vinci girecek! Doktor Robot »

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.