DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Sadece adı tatlı ! Sadece adı tatlı !
JİNEKOLOJİK Endoskopi Derneği (JED) Başkanı Prof.Dr. Fatih Şendağ, adını patladığı zaman çıkan sıvının renginden alan çikolata kistinin sadece adının tatlı olduğunu belirterek, "Ağrılar bazı hastaları yaşamdan, sosyal hayattan koparabiliyor. Hastaları gerçekten deyim yerindeyse süründürüyor" dedi.

1inci Uluslararası Ortadoğu Jinekolojik Endoskopi Kongresi ve 5inci Ulusal Jinekolojik Endoskopi Kongresi, Antalyada devam ediyor. JED Başkanı Prof.Dr. Fatih Şendağ, çikolata kistinin, rahmin iç tabakasında bulunan ve her ay adet kanaması şeklinde dışarıya dökülen endometriumun vücutta rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu ortaya çıktığını söyledi.Genellikle pelvis içinde, yumurtalıklar, rahmin dışı, rahmin arkasındaki alan, bağırsak, idrar kesesi ve rektum bölgesine yerleşen kistin şiddetli ağrılara neden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şendağ, "Kadınlar az ya da çok bir adet sancısı çeker. Ama bazen önemsenmeyen bir adet altında, çikolata kisti yatıyor olabilir. Bu noktada ağrılara karşı biraz uyanık, dikkatli olmak gerekiyor" dedi.
Tanının konulabilmesi için ultrasonun gerekli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şendağ, bazen hiç belirti vermeden oluşan çikolata kisti için rutin kontrollerin de önemli olduğunu kaydetti. Hastaların genellikle kronik ağrı ve çocuk sahibi olamama şikayetleriyle başvurduğunu kaydeden Prof.Dr. Fatih Şendağ, ilaç tedavisiyle birlikte ileri evrelerde cerrahi operasyonun kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
Özellikle henüz çocuk sahibi olmamış genç kadınlarda laparoskopik ameliyatın tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Şendağ, "Ağrılar bazı hastaları yaşamdan, sosyal hayattan koparabiliyor. Önemsemek gerekiyor. Adı tatlı, kendisi maalesef değil. Hastaları gerçekten deyim yerindeyse süründürüyor" diye konuştu.
26 Nisan 2013 Cuma 11:04
STAR


Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.