DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi (Sabah) Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi (Sabah)

Prof. Dr. Fatih Şendağ, rahim tümörlerine yönelik miyom operasyonunu laparoskopik cerrahiyle tek bir delikten ve iz bırakmadan yaptı. 42 yaşında bir hastaya yapılan ameliyat Portekiz'de bir sağlık kongresinde canlı izlendi

Kadın Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ'ın İstanbul'da, tek delikten laparoskopik cerrahi (izsiz kapalı ameliyat) ile gerçekleştirdiği operasyon, aynı anda Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Jinekolojik Endoskopi Kongresi'ne katılan doktorlar tarafından canlı yayında izlendi. 1 saat süren, 42 yaşındaki miyom hastasına uygulanan operasyon başarıyla sonuçlandı. Prof. Dr. Fatih Şendağ, laparoskopinin genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak organların görüntülenmesinin sağlandığı bir ameliyat olduğunu belirterek, "Karın alt bölgesinde açılan 3-5 milimetrelik deliklerden içeri sokulan aletler ile rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve cerrahi girişim yapma olanağı var. Yumurtalık kistleri, dış gebelikler, myomlar, gebe kalabilirliği artıran tüp cerrahisi ve endometrioz laparoskopik olarak kolayca tedavi edilebilmekte. Ameliyat sonrası daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyuluyor ve ameliyat izi kalmıyor" dedi.

KISIRLIK RİSKİNİ AZALTIYOR
Ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski olduğunu belirten Prof. Dr. Şendağ, "Hasta kısa süre içerisinde taburcu ediliyor. 3- 4 gün içinde normal yaşamına dönebiliyor. Daha erken işe dönüş ki bu da hastaya çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Klasik laparoskopik operasyonda 3-4 delik söz konusu iken bu yeni teknikle sadece göbek çukurundan girilerek ameliyatlar yapılıyor. Böylece karında başka bir kesi olmaksızın yara izsiz ameliyat yapılıyor. Ayrıca tüm bu ameliyatlar artık uzay teknolojisi olarak kabul edilen robotik cerrahi ile yapılıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Şendağ, laparoskopinin ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini de azalttığını belirterek, "En sık yapılan operasyonlar, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanallarıyla ilgili operasyonlardır. Gerektiğinde sebebi belli olmayan kronikleşen kasık ağrıları veya belli hastalarda kısırlık sebebinin araştırılması ve tedavisinde laparoskopi uygulanmaktadır" dedi.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/yasam/2015/02/09/turk-doktordan-portekize-laparoskopi-dersi

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.