DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
Tüp Bebek Tedavisinde Döllenmiş Yumurta Nakli Tüp Bebek Tedavisinde Döllenmiş Yumurta Nakli

 

Tüp bebek tedavisinde döllenme işlemi yapıldıktan sonra, embriyo transfer işlemi 2 ila 5 gün olmakla birlikte genellikle 3 gün sonra yapılır. Tedavide gelinen bu aşamada döllenme (fertilizasyon) elde edildikten sonra doktor ve embriyologlar tarafından belirlenen sayıda ki embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu işleme embriyo transferi denir.

 

Embriyo transferi yapılacakken kadının yaşı, daha önceki tüp bebek denemeleri, yumurta ve sperm kalitesi, embriyo sayısı ve kalitesi göz önüne alınmaktadır. Rahim boynu ve açısının düz olması ve uygulanacak işlemin daha rahat yapılabilmesi için idrar kesesinin (mesane) dolu olması gerekmektedir. Bunun için işlemden en az bir saat önce hemşirenin haber vermesiyle yaklaşık olarak 3 litre su içilmelidir ve tuvalete gidilmemelidir.

 

Embriyo transferi yapılırken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanır. Embriyolog transfer edilecek embriyoları işlem için hazırlanan bir kateter içinde laboratuvardan getirir. Doktor ultrason eşliğinde bu embriyoları anne adayının rahmine yerleştirir. Bu Transfer ağrı ve rahatsızlık yaratan bir işlem olmadığından anestezi gerekmeyip 5 ila 10 dakika süren kısa bir işlemdir. Bu nedenle transfer yapıldıktan bir iki saat istirahat altında tutulduktan sonra hasta taburcu edilebilir.

 

Hastanın ağır iş yapmaması tembih edilerek normal hayatını sürdürmesi önerilir. Embriyo transferinden 12 gün sonra hastaya kanda gebelik testi (BHCG) yaptırılır. Testin pozitif sonuç vermesi durumunda 14. Gün test tekrar yapılır. Gebelik kesinleştikten sonra hasta kontrol muayenesi için çağrılır. Ultrasonografi ile rahim içerisinde oluşan gebelik kesesi saptanır ve yaklaşık 8 haftalık iken bebeğin kalp atışları dinlenerek hasta normal gebelik takibine alınır.

 

 

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.