DOKTORA SOR
1000 sola karakterler
×

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 808
Tüp Bebek Maliyeti Tüp Bebek Maliyeti
Tüp Bebek Maliyeti

Tüp bebek tamamen özel yapıldığında da maliyetine baktığınızda kurumlar arasında maliyet değişebiliyor ama ortalama olarak ilaçlar ile beraber 8000 lirayı (2015 yılı için) bulan bir maliyeti oluyor. Tabi bunun birkaç sefer yapıldığını düşünün artı ekstra işlemler olduğunu düşünün. Hem maddi olarak hem de manevi olarak yıpratıcı bir süreç, dolayısıyla hastaları düşünüyorsunuz dokuz yıldır uğraşan, 13 yıldır uğraşan çok uzun süredir uğraşanları düşündüğümüzde gerçekten ekonomik olarak da çok yıpratıyor. Dolayısıyla mutlaka biz her başarısızlık ardından yani bir tüp bebek uyguladık ve gebelik elde edemedik, hastayı tekrar ikinci bir denemeye almadan çok dikkatli olarak tekrar değerlendiriyoruz. Yani her şeye tekrar bakıyoruz bulduğumuz olumsuz bir şey varsa onu düzelterek şansını yükselterek ikinci deneme yapmaya gayret gösteriyoruz. Gebelik bazen genetik faktörlerden dolayı olabiliyor örneğin bayanın her şeyi gayet iyi yumurtalıkları gayet iyi ve zengin fakat embriyoyu yerleştiğimizde gebe olamıyor. Hasta o zaman daha da sıkıntıya geliyor. Dolayısıyla yani her şey iyi olsa da içeri yerleştirildiğinde de %100 tutulmuyor, genetik yapıda sorun olabiliyor. Bizim embriyo çok iyi dememiz genetik yapısını iyi olduğu anlamına gelmiyor dolayısıyla biz böyle hastalarda aynı zamanda biz genetik incelemede öneriyoruz. Diyoruz ki embriyolardan biyopsi alalım bu 3. Gün biyopsisi olabiliyor veya 5. Gün biyopsisi olabiliyor. Bugün o teknolojilerde çok gelişti sağlıklı embriyoyu seçelim ve o sağlıklı embriyoyu verelim. Gerçekten böyle hastalarda görüyoruz mükemmel embriyolar var ama bunları incelediğimizde 10 embriyodan bir tanesi sağlıklı ve o birini yani sağlıklı olanı verdiğinizde gebelik elde etme şansınız artıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği

Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen ailelerin bazılarına devlet iki tüp bebek deneme desteği veriyor. Tabi bu destekten yararlanmak için bireylerin belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Her tüp bebek tedavisi görecek aileye destek verilmiyor. Eğer heyetten tüp bebek tedavisi için olumlu bir rapor çıkarsa devlet belirli bir ödeme yapıyor.  Tabi bu destekler tamamen ücretsiz değil belirli farklar ödeniyor. Fakat kendi imkanlarınız ile yaptıracağınız tüp bebek tedavisinden daha az maliyetli oluyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Devletten Destek Almak İçin Gereken Kriterler

Tüp bebek tedavisi uygulanacak hastaların devlet desteği alabilmeleri için birtakım kriterlere uygun olması gerekiyor. Tüp bebek tedavisi görecek ailedeki bireylerin yaşına, sperm sayısına, sperm kalitesine, daha önce geçirdiği işlemlere, kaç yıldır gebe kalamadığına kaç yıldır kısırlık sorununun olduğuna, yumurtalık rezervlerine, bakılıyor. Eğer bunlar belirlenen kriterlere uygunsa o zaman tüp bebek tedavisi için rapor çıkartılıyor.

Ortam

Bu konuyla İlgililer.

Siz ne düşünüyorsunuz?

  • İZMİR: Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok. Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
    İzm: (0232) 464-2055 - (0530) 877-1057
    İst: (0536) 828-2490
    Whatsapp: (0536) 828-2490

SOSYAL MEDYA
Sosyal medya hesaplarımız üzerinden videolarımızı izleyebilir, dilerseniz sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.