• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

×

Hata

Contact Us Premium Module : You must enter your messenger link

Ege Üniversitesinin robotu görücüye çıktı

Ege Üniversitesinin robotu görücüye çıktı
Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, Türkiyede iki kamu hastanesi, 16 özel hastanede kullanılan da Vinci adlı robota "Ege 1" adını verdiklerini açıkladı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kullanılmaya başlanan da Vinci isimli robot kamuoyuna tanıtıldı. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 5.5 milyon liraya alınan robotun 12 milyon Egelinin hizmetine sunulduğunu söyledi.
DOKUNMAYACAK
Egede de ilk kez Ege Üniversitesi Hastanesinde kullanılmasına başlanı-lan robot, hastanenin Kadın ve Doğum Hastalıkları servisi ameliyathanesine kuruldu. Robot sayesinde doktorlar hastalarına dokunmadan ameliyat edebilme fırsatı yakaladı.
Rektör Yılmaz ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, Muhittin Erel Amfisinde düzenlendikleri basın toplantısında Türkiyede iki kamu hastanesi, 16 özel hastanede kullanılan da

Vinci adlı robotu, üniversiteye de alıp, Ege 1 adını verdiklerini açıkladı.
Operasyon yapılacak organı üç bo-yutlu gösterme, iyi aydınlatma ve 540 dereceye kadar dönebilen kolları saye-sinde insan elinin ulaşamayacağı yerlere girme özelliği bulunan robotun dört kolundan birine kamera, diğerlerine ameliyatta kullanılan kesim cihazları yerleştiriliyor. Robotun kollarına takılan cihazlara operasyon sırasında elektrik verilebiliyor ve yakma yöntemiyle kanamalar durduruluyor. Hastanın ameliyat edilecek bölgesine açılan üç keseden aletler geçiriliyor.
Prof. Dr. Şendağ, Ege-1 ile yapılan ameliyatları SGKnın karşıladığını, bugüne kadar üç ameliyat yaptıklarını belirterek, robotun daha az enfeksiyon riski, komplikasyon, kan kaybı sağladığını, ameliyat sonrası ağrının azaldığını, ameliyatın ardından hastanın ertesi gün ayağa kalkıp günlük işlerine devam edebildiğini söyledi.


Egenin ilk robotu da Vinciyi Prof. Dr. Bülent Semerci, Doç. Dr. Burak
Turna, Prof. Dr. Fatih Şendağ, Prof. Dr. Erdal Apaydın, E.Ü. Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Prof. Dr. Niyazi Aşkar kamuoyuna tanıttı.

ONUR ÇAKIR {HABER MERKEZİ)

YeniAs21.03.2012

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Beni geri arayınız

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close