• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

×

Hata

Contact Us Premium Module : You must enter your messenger link

Endeskopik Cerrahi Kadınların Hizmetinde

Endeskopik Cerrahi Kadınların Hizmetinde
Kansız veya kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik tekniği, jinekolojide de faydalı sonuçlar veriyor. Açık ameliyata göre endoskopik, yani kapalı ameliyat tekniklerinde hastanın daha hızlı iyileşmesi ve daha kısa sürede günlük yaşamına dönebilmesi de mümkün. Teknolojik gelişmelere paralel olarak endoskopikameliyat teknikleri de hızla gelişim göstermiş ve geniş uygulamaalanları bulmuştur. Kadın hastalıkları alanında da benzer gelişmeler söz konusuolmuştur. Açık ameliyata göre endoskopik, yani kapalı ameliyattekniklerinde hastanın daha hızlı iyileşmesi vedaha kısa sürede günlük yaşamına dönebilmesi mümkündür. Aynı zamandaameliyat sonrası daha az ağrı, daha kısa süre hastanede kalış vebayanlar için önemli bir konu olan daha kozmetik sonuçlar söz konusudur. Ülkemizdeendoskopik cerrahi, son yıllarda giderek ilgi görmektedir ve güvenle yapılabileceği yenimerkezler oluşmaktadır.Endoskopik cerrahi merkezlerinin bazı teknolojik imkanlara sahip olması şüphesizgereklidir. Ancak,bunun yanı sıra operatörden anesteziste, hemşiredenteknisyene kadariyi birtakım olmak şarttır.

Endoskopik cerrahide, henüz standartlar oluşmuş değil ama artık asistan eğitiminde laparoskopik ameliyatlar daolmazsa olmazlar arasına giriyor.Kendi kliniğimizde ülkemizde ilk defa olmak üzere sanal ortamda laparoskopi eğitimi vermekteyiz.Pilotların uçuş simulasyonlarına benzermantıkla oluşturulan programlar ile artık gerçek hasta üzerinde değil sanalhasta üzerinde sanal ameliyatlar yaptırarak eğitim vermekmümkün olabilmektedir.

LAPAROSKOPİ NASİL YAPILIYOR?

Laparoskopi, göbek çukurundan 1 cmlik kesiden girilen bir kamera yardımıyla karın boşluğunun gözlenmesidir.Aynı zamanda kasık bölgesinden1/2 cmlik kesilerden özel aletler ile girilerek çeşitli jinekolojik operasyonların yapılması mümkün olmaktadır. En sık yapılan operasyonlar; yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanalları ileilgili operasyonlardır. Gerektiğinde sebebi belli olmayan kronikleşen kasık ağrıları veyabelli hastalarda kısırlık sebebinin araştırılması ve tedavisinde laparoskopiuygulanmaktadır. Günümüzde laparoskopininsınırları oldukça genişlemiş; rahmin çıkartılması(histerektomi), kanser ameliyatları, rahim sarkması ve hatta idrar kaçırma operasyonları da yapılabilmektedir.

ENDOMETRİOSİS TEŞHİSİ, LAPAROSKOPİ İLE MÜMKÜN

Çok ciddi adet sancıları veya yıllardırdevam eden kasık ağrıları şikayeti yaşayan hastalara, laparoskopi uygulandığında, son derece sinsi seyreden ve muayene ile saptanamayanendometriosis rahatsızlığı ortaya konabilmekte ve tedavisi mümkün olabilmektedir. Laparoskopik cerrahi ile endometrioisis odakları tam olarak çıkartabilmekte veya tahrip edilebilmekte ve sonrasında hastanın gebelik şansı artmaktadır. Dolayısıyla böyle bir şüphede laparoskopi yapılması açık cerrahi yapmaktan son derece avantajlıdır.

DOĞURGANLIKLA İLGİLİ LAPAROSKOPİK AMELİYATLAR

Yumurtalık kistleri, myomlar, yumurtalık kanallarındaki veya etrafındaki yapışıklıklar doğurganlığı etkileyebilmektedir. Laparoskopik cerrahi ile yumurtalıklar korunarak kistler çıkartabilmekte, yumurtalık kanallarındaki tıkanıklıklar ve yapışıklıklar giderilebilmekte ve rahim korunarak sadece miyomlar çıkartabilmektedir. Böylelikle doğurganlık korunarak çocuk sahibi olma şansı arttırılabilmektedir.


RAHİMDE KAMERA
Histeroskopi, özel bir kamera sistemi ile rahim içerisinin görüntülenmesidir. Düzensiz kanamalarda, rahim içinde polip veya miyom şüphesinde veya çocuk sahibi olamaya çiftlerde rahim içinin değerlendirilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar histeroskopinin, küretaj yöntemi ile rahimden parça alınmasına göre daha üstün bir yöntem olduğunu göstermiştir. Histeroskopi ile rahim içini görebilmek polip veya miyom gibi rahmin bir bölgesine yerleşen hastalıkların atlanma ihtimalini ortadan kaldırır


TÜP BEBEK TEDAVİSİ
Tüp bebek tedavisi öncesi, rahmin içinde embriyonun tutunmasını engelleyen bir olumsuzluk olup olmadığı, histeroskopi ile ortaya çıkarılabilir. Bu olumsuzluklar: rahim boşluğuna doğru büyümüş olan myomlar, polipler veya doğuştan rahimdeki şekil bozuklukları (rahmi ikiye ayıran zarlar vs..). Bu bozuklukların hem tanısı hem de tedavisi aynı seansta yapılabilmektedir. Eğer hastanın tekrarlayan erken gebelik kayıpları var ise, yine rahim içinin araştırılmasında histeroskopi başvurulması gereken yöntemlerden birisidir.İŞE ERKEN DÖNÜŞ
Amerika ve Avrupada, ameliyat geçiren bir çalışanın, işe erken dönüşüne, maliyet-yarar analizi açısından son derece önem verilmektedir. İleri toplumlarda laparoskopik ameliyatlara bir bakış açısı da, işe erken dönüşü sağlaması ve bunun getirişi olarak iş gücü kaybının daha az olmasıdır.Ülkemizde henüz bu konuda maliyet-yarar analizleri yapılmamakta ve işe erken dönüşün getirdiği kazanımlar hesaplanmamaktadır. Ama gelecekte görünen o dur ki, ekonomide giderek ağırlık kazanan özel sektör ve rekabet ortamında bu kazanımlar da göz önüne alınacaktır.

ROBOTİK CERRAHİ
Şu anda Amerikada giderek yaygınlaşmaya başlayan "robotik cerrahi" gelecekte bizlerin de uygulamaları içerisine girecek gibi görünüyor. Henüz emekleme döneminde olmasına rağmen, insan elinden daha hassas müdahaleleri robotlarla yapabilmek mümkün. Oldukça pahalı bir teknoloji ve yaygınlaşması biraz zaman alacak gibi gözükmektedir. "Da Vinci" adı verilen robotun fiyatı 1 milyon Euro civarında. Bu teknoloji sayesinde bir operatörün yerini değiştirmeden bulunduğu şehirden başka bir şehir veya ülkedeki bir hastayı ameliyat edebilmesi, artık hayal olmaktan çıkmıştır.

KURSLAR DÜZENLENİYOR Jinekolojik Endoskopi Derneği olarak endoskopik cerrahinin ülkemizde hak ettiği yerde olmadığın düşünüyoruz, ilgi duyan jinekologların yeterli eğitimi almaları ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmelerini sağlamak amacıyla belli zaman aralıklarıyla kurslar ve kongreler düzenlemekteyiz. Jinekologlar arasında endoskopik cerrahi yaygınlaştıkça bundan faydalanacak hasta sayısı da artacaktır. Nisan ayında Çeşmede düzenlediğimiz kongreye, 112 yerli ve yabancı konuşmacı ve 600ün üzerinde de hekim katıldı.

(PopülerSağlık)
Doç. Dr. Fatih ŞENDAĞ

Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri ve Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Beni geri arayınız

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close