• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

EÜ Robotik cerrahi eğitimleri 28 Mayıs'ta başlıyor

robotik cerrahi
EÜnden Prof. Dr. Şendağ, "Türkiyenin ilk robotik cerrahi eğitimini 28 Mayıs1 Haziran tarihleri arasında verilecek. Uzman hekimler simülatör ile robotu kullanmasını öğrenecek, ameliyattan izleme fırsatı yakalayacak" dedi
Ameliyathaneye girince kendini unuttuğunu, hiç sıkılmadan sabahtan akşama kadar ameliyat yapabileceğini söyleyen mesleğine aşık bir cerrah Prof. Dr. Fatih Şendağ. Ege Bölgesinin tek robotu olma özelliğini taşıyan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan Ege1 isimli robotu kullanan Şendağ, ilk defa robot başına oturduğunda kendini garip hissettiğini, limitleri zorlayan robotla hayal ettiği ameliyatları yapabilme şansını yakalayabileceği için heyecanlandığını söyledi.

22 ameliyat yaptık
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklan ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, robotik cerrahi ile toplamda yapılan 50 ameliyatın 22sinin, kadın doğum ameliyatları olduğunu belirtti. Prof. Dr. Şendağ, "Türkiyede 16 robot var. Biz altı ayda yapılacak ameliyatı bir ayda yaptık. Türkiyede en hızlı robot ameliyatlarını yapan üniversiteyiz. Bu bizim alt yapımızın iyi olduğunun bir göstergesidir. Türkiyenin ilk robotik cerrahi eğitimini de 28 Mayıs1 Haziran tarihleri arasında üniversitemizde vereceğiz. Uzman hekimler simülatör ile robotu kullanmasını öğrenecek, yapılan ameliyatlan izleme fırsatı yakalayacak. Bilgiyi paylaşan bir üniversite olarak öğrenmenin ve öğretmenin mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Zor vakalarda iyi sonuç
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine 5,5 milyon liraya alınan bölgenin Ege1 adı verilen tek robotunu Genel Cerrahi, Üroloji ve Kadın Hastalıklan ve Doğum klinikleri ortak kullanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde laparoskopi yani kapalı ameliyat tekniğini çok kullandıklarını söyleyen Prof. Dr. Fatih Şendağ, "Bu ameliyatları robotla yapmak mümkün. Robot, zor vakalarda çok iyi sonuçlar veriyor. Ege1 isimli robotumuzla en çok rahim alınması, rahim kanseri ve miyom ameliyatla rını yapıyoruz. Hassas hareketleri iyi yapabilen robot iyi iş çıkartıyor. Dünya sıralamasına göre diğer kliniklere oranla kadın doğumda daha fazla ameliyat yapıldı" dedi.

Robot sadece aracı
Hastalann ameliyatı tek başına robotun yapacağını sandıklarını Ya yanlış yaparsa? gibi sorular sorduklannı belirten Prof. Dr. Şendağ, "Hastalara ameliyatı cerrahın yaptığını, robotun sadece bir aracı olduğunu anlatıyoruz. Sadece joysticklerle uzaktan kumanda ediyoruz. Ameliyatta yapılacak hamlenin kontrolü bizim elimizde. 7 milimetrelik deliklerden hasta içine giren robotla ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Kapalı ameliyatın konforunu hasta da fark edebiliyor" dedi. Prof. Dr. Şendağ sözlerine şöyle devam etti: "Laparoskopi yani kapalı ameliyatlar için ilk defa 2008 yılında kadın doğum bölümü olarak jinekolojik endoskopik eğitimini başlattık. Kadın doğum uzmanları bu eğitimlerle kapalı ameliyatların tekniklerini öğreniyorlar. 1 ay süren eğitimlerde şu an 13 program bitirdik. Son 2 programa yurtdışından da başvuran hekimler oldu. Başladığımızdan bu yana 65 kadın doğum uzmanını yetiştirdik ve onlar da kendi kurumlarında öğrendiklerini hastalanna uygulayacaklar. Bilginin paylaşılması gerektiğine inanıyorum."
robotik-cerrahi

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Merhaba whatsapp ile hemen bize ulaşabilirsiniz eğer email yollamak isterseniz dr@fatihsendag.com adresime yazabilirsiniz.

WhatsApp ile hemen sor
Close and go back to page