• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

×

Hata

Contact Us Premium Module : You must enter your messenger link

Myomdan Korkmayın (Röpörtaj, Yeni Asır)

Myomdan Korkmayın (Röpörtaj
MYOMDAN KORKMA AMA HAFİFE DE ALMA!
Üreme çağındaki kadınlarda yüzde 45lere varan oranda, rahim ve çevresinde myom görülebiliyor. Kansere dönüşme olasılığı son derece düşük olan myomlar sıklıkla hiç müdahale edilmeden takip ediliyor. Bazen de myomun büyüklüğü ve kısırlık, kabızlık, ağrı gibi şikayetler nedeniyle ameliyatla alınması gerekebiliyor
Myomların rahmin en sık rastlanan iyi huylu tümörleri olduğunu dile getiren Doç. Dr. Fatih Şendağ, "Myomlar her zaman belirtilerle varlıklarını belli etmezler. Bu nedenle birçok kadın bütün ömrünü miyomlarından haberi olmadan geçirebilir" diyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Fatih Şendağ myomlar, yol açtıkları sorunlar ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
-Myom nedir?
Myomlar; düz kas ve bağ dokusu içeren iyi huylu kitlelerdir. 2-3 mmden 25-30 cm çapa kadar değişik büyüklükte olabilirler. Yuvarlak ve pembemsi renktedirler ve rahim içinde her yerde bulunabilirler. Myom bir tane olabileceği gibi sayılamayacak kadar çok olabilir ve rahmin değişik yerlerinde görülebilir. Rahim içinde, duvarında, dışında, ağzında veya rahme sapla tutunmuş şekilde karın içinde olabilir.
-Belirtileri nelerdir?
Myomlar bazen hiçbir şikayete neden olmaz ve muayenede fark edilebilir. Belirtileri yerleşme yerine, büyüklüklerine ve gebelik durumuna göre değişiklik gösterebilir. Sık görülen belirtiler şunlardır:
■ Adet düzensizliği: Myomlar, bazen kadını kansız bırakacak kadar uzun süreli ve yoğun adet kanamalarına neden olabilirler. Bazı kadınlarda ara kanamalar da görülebilir.
■ Kasık ağrısı: Kasık ağrısı yavaş yavaş artabilir veya ani gelişebilir. Bel ve kasık ağrısı ve kasıklarda dolgunluk hissi myomlarla birlikte rastlanan belirtilerdir.
■ Sık idrara çıkma: Myom, idrar kesesine bası yapıyorsa sık idrara çıkma gibi şikayetlere yol açabilir.
■ Kabızlık: Myom kalın barsağa bası yapıyorsa kabızlık görülebilir.
■ Karında şişlik: Bazen hastayı doktora getiren neden karnın şişmesi olabilir. Hatta hasta kilo aldığını düşünebilir. Zayıf hastalar şişliği daha kolay farkedebilirler.
■ Kısırlık: Myomlar bazen kısırlık nedeni olabilir. Ancak diğer kısırlık nedenleri elendikten sonra myom kısırlıktan sorumlu tutulabilir.
■ Sık tekrarlayan düşükler: Myom, rahim boşluğuna doğru büyüyorsa sık tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Rahim boşluğu, myom varlığı nedeniyle embriyonun tutunmasına uygun değildir. Gebelik gerçekleşse bile sağlıklı şekilde ilerleyemez ve düşükler görülür.
-Myomlar kanser tehlikesi taşımaz denebilir mi?
Myomların kötü huylu, yani kanser olma ihtimali binde bir gibi çok düşük bir orandır. Bu nedenle hastalara sıklıkla endişe etmenize gerek yok denir. Ancak, çok hızlı büyüme gösteren myomlarda bu ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekir.
-Tanı nasıl konulur?
Myom tanısı koymak kolaydır. Tipik belirtilerle gelen bir kadında muayene ve ultrasonla yapılan jinekolojik değerlendirmede yüzde 99 doğrulukta tanı konulur.
Ultrason: Ağrısız bir inceleme yöntemi olan abdominal veya vajinal ultrason yardımıyla, ses dalgalarının yarattığı görüntülerle, iç ge-nital organlar değerlendirilir.
Histeroskopi: Bir teleskopik kameranın vajina ve rahim boynu aşılarak rahim içine doğru sokularak incelenmesi esasına dayanır.
Laparoskopi: Laparoskop adı verilen cihazla karından yapılan ufak bir kesiyle karın boşluğunun incelenmesi esasına dayanır.
Histerosalpingografi: Bu ilaçlı film tekniğinde ise yine vajinal yoluyla rahim ağzının hemen iç kısmına giren ince bir tüp ile verilen ilacın, rahim içinden tüpler aracılığıyla karın boşluğuna kadar yayılması görüntülenerek bu organlardaki anomaliler hakkında bilgi edinme amaçlanır.
-Nasıl tedavi edilir?
Myom belirgin bir şikayet yaratmıyorsa tedavi gerekmez. Sadece takip yeterli olur. Bu gibi durumlarda her 6 ayda bir muayene ve ultrason ile hastanın takibi yapılır. Değişiklik saptanır ise tedavi gereklidir. Myomun tedavisi ilaçla yapılmaz. Cerrahi müdahale gerekir.
-Myom şikayete neden olmasa bile doğurganlığa engel olabilir mi?
Rahim boşluğuna doğru büyüyen myomların histereskopi ile alınmasının gebelik şansını artırdığını biliyoruz. Rahim dışına doğru büyüyen myomlarla ilgili durum tartışmalıdır ve hastanın durumuna göre değerlendirme yapılmalıdır. Örneğin hastanın hiçbir şikayeti yok, çocuğu olmuyor ve 4-5 santim bir myomu var. Myom rahim boşluğuna doğru değil de dışarı doğru büyümüş. 40 yaşındaysa myom çıkarılmamalı ve tüp bebek gibi yöntemlerle gebelik sağlanmaya çalışılmalıdır. Çünkü ameliyat sonrası yara yeri iyileşmesi için 3 ay süre ile gebe kalınrnaması gerekir. Bu yaşlarda kadında yumurta rezervi zaten düşmüştür ve hastaya zaman kaybettirmemek gerekir.

Kapalı ameliyatın pek çok avantajı var
Ameliyat ne zaman gerekli olur?
Yakınmalara yol açan ve hızla büyüyen myomlar cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Rahim bırakılarak sadece myomların çıkarıldığı ameliyatlara "myomektomi" denir. Myomektomi, kapalı yöntemle (laparoskopik cerrahi) yapılabilir. Kapalı ameliyatta karın bölgesini hiç açmadan, 1-1,5 santimlik bir keşiden özel cihazlarla 15 santimlik bir myom da çıkarılabilir. Burada asıl önemli olan, myomu çıkardıktan sonra rahim duvarında oluşan yara yerini iyi dikmektir.
Rahim içindeki yara yeri iyi dikilmezse ileride gebelik geliştiğinde rahim yırtılması riski söz konusu olabilir.
-Myomun kapalı ameliyatla çıkarılmasının ne gibi avantajları var?
Daha az kanama olması, hastanın işine daha çabuk dönmesi, karın duvarı bütünlüğü sağlandığı için ameliyat sonrası hareket kısıtlaması yaratmaması, izlerin çok daha az olması, karın açılmadığı için enfeksiyon riskinin daha az olması laparoskopik cerrahinin avantajlarıdır.
Myom hep aynı yöntemle mi çıkarılır?
Myomun yeri ve büyüklüğü cerrahi işlemin tipini belirler. Rahim boşluğuna yerleşen myomlar cerrahi histeroskopi ile çıkarılabilir. Rahme yerleştirilen histeroskop ile sadece rahim içinde yerleşen myomlar çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak bilinen cerrahi laparoskopi ise rahmin dış duvarında yerleşen myomların çıkarılması için uygulanabilir, ince bir keşiden laparoskop ile karın içine girilir, ve myomlar çıkarılır. Hasta iki gün içinde iyileşir.
yeniasir.19.02.2010

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Beni geri arayınız

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close