• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

×

Hata

Contact Us Premium Module : You must enter your messenger link

Robotla ameliyat dönemi

Robotla ameliyat dönemi
Robotik cerrahi ünitesi "Ege-1", Ege Üniversitesi Tıp Fakultesinde hayat kurtarmaya başladı Robotla ameliyat dönemi
Türkiyede 18 özel ve kamu hastanesinde bulunan ve cerrahın üç parmağını kullanarak ameliyatların gerçekleştirilmesini sağlayan "da Vinci" isimli robot, Ege Üniversitesinde kullanılmaya başlandı.
EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ege Bölgesinin ıilk robotik cerrahi ünitesi "Ege-1 "i hastalarının hizmetine sundu. Dünyanın en gelişmiş minimal invaziv (en az kesi ile) ameliyat olanağı tanıyan ve NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek amacıyla üretilen robotik cerrahi sistemi " da Vinci", Ege Üniversitesinde "EGE-1" adıyla hastalara hizmet verecek. Dünyada en gelişmiş teknolojiye sahip robotik cerrahi ünitesini 5 milyon TLyi aşan bir yatırım ile bünyesine katan Ege Üniversitesi son teknoloji aygıt parkuruna bir yenisini daha eklemiş oldu.
Egeye hizmet verecek
Yaklaşık 12 milyonluk bir nüfusa hizmet sağlayacak olan sistemin tanıtım toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz robotun kadın hastalıkları, üroloji, genel cerrahi dallarında pek çok ameliyatta kullanılacağını açıkladı. "Ege-1" adı verilen robot, Ege Bölgesinin tek robotik cerrahi ünitesi olarak hizmet verecek. 540 derece dönme ve 6 yöne hareket etme yeteneğine sahip ve üç kolu bulunan "da Vinci" robotu sayesinde cerrahlar ameliyat yapılan bölgeyi 3 boyutlu olarak ve 20 kat daha büyük oranda görebilecekler.

Üç bölümden oluşuyor
Tüm bu özelliklerinin yanında cerrahlar açık cerrahide yapabildikleri tüm el ve bilek hareketlerinin aynısını yapabilecekler. Konsolun başında oturarak ameliyat yapma olanağı sunan robotik cerrahi, doktorları saatlerce ayakta kalmaktan da kurtaracak.
"Da Vinci Robotik Sistem", cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Teknolojinin son ürünü cihaz, bilgisayar temeline dayanan, hastaya en düşük düzeyde zarar vererek cerrahinin uygulanmasını sağlıyor. Sistemde cerrahın ameliyatı yaptığı ve robotu kontrol ettiği "Konsol" kısmı bulunuyor. İkinci bölümü ise da Vinci Robot kolları oluşturuyor. Üçüncü ve son kısmı ise kamera sistemi, ışık kaynağının olduğu kule bölümü oluşturuyor.
Konsol adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudu içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şekilde görebiliyor. Robotik kollar hastanın ameliyat edilecek dokusuna göre belirli noktalardan 3 ile 5 adet 0,5 ya da 1 cm. çapındaki deliklerden vücuda yerleştiriliyor. Vücut içine robotik 4 kol sokuluyor. Bu kollardan birinden vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve yüksek çözünürlüklü kamera yerleştiriliyor. Diğer kollar ise cerrahiyi gerçekleştiriyor ve cerrah tarafından kontrol ediliyor. Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde
bile geometrik düzelmede bir el bileğinin hareket kabiliyetinin de üzerinde 540 derece hareket kabiliyetine sahip ve asla titremiyor. İnce uçlu cerrahi robotik kollar ile dokuların zarara uğratılmadan ameliyat ile uzaklaştırılarak organın çıkartılması sağlanıyor.

Robotik cerrahi ünitesinde kullanılan robota "Ege-1" isminin verilmesinin bir anlam taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz; "Buradaki 1 sayısı, cihazın 2.sinin de olacağının anlaşılması için verilmiştir. (Ege-2 merkezi ameliyatlar binasının inşası bittikten sonra oraya konulacaktır. Robotik cerrahi ünitemiz ile kanser kontrolü, cerrahi travma, enfeksiyon riski, komplikasyon, kan kaybı, ameliyat sonrası ağrı konularında büyük avantajlar sağlayacak; hastanede kalış süresi, normal hayata dönüş süresi daha da azalacaktır" şeklinde konuştu.

Ameliyatlara başlandı...
Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ, robot ile hastalara daha kaliteli hizmet vereceklerini söyledi. Prof. Dr. Şendağ; "Ege Üniversitesi endoskopik cerrahide bilgi ve deneyimini Ege-1 ile harekete dönüştürecek. Robot ile ameliyatlara geçen hafta başlandı. Bugüne kadar 7 ameliyat başarıyla gerçekleştirildi. Sanal gerçeklik uygulamaları ile eğitimler en iyi şekilde verildi. Türkiyenin tek eğitim programını üniversitemizde verdik" dedi.
A.BUGRA TOKMAKOĞLU

YeniAs21.03.2012ic

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Beni geri arayınız

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close