• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Spiralde yeni moda

Spiralde yeni moda

Doğum kontrolünde yeni yöntemler dikkat çekiyor

Klasik T şeklindeki spiraller, doğum kontrol yöntemleri arasında en önde gelen korunma yöntemi. Ülkemizde doğum kontrolü uygulayan 3 kadından 1i T şeklindeki spirali kullanıyor. Ancak, kramp tarzı ağrıları, kanamayı artırması, hatta yerinden kayarak düşüp bazı olumsuzlara yol açması nedeniyle de günümüzde demode kaldı.
Spiralde kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldıran yeni nesil bir yöntem var. Bu yöntem, Avrupanın ardından ülkemizde de uygulanmaya başladı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, yeni spirali şöyle anlattı;
"Dünyada 200 yılı aşkın süredir kullanılan en etkili doğum kontrol yöntemlerinin başında rahim içi araç olarak adlandırılan spiraller gelir. Ülkemizde de bir zamanlar Sağlık Bakanlığı tarafından spiral kampanyası bile başlatıldı. Son yıllarda ise spiraller çok daha fazla rağbet görür oldu. Ülkemizde en fazla kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında spiraller geliyor. Doğum kontrolü isteyen her 3 kadından 1i bu yöntemi tercih ediyor. 15-49 yaş grubundaki kadınların yüzde 22si bakırlı spiral kullanıyor. Genellikle 3 ile 10 yıl korunma sağlayan spirali yüzde 16 ile kondom takip ediyor. Dünyada çok kullanılan bir diğer yöntem olan doğum kontrol haplarına ise Türkiyede kadınlar çok sıcak bakmıyor. Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapı tercih eden kadınların oranı sadece yüzde 8 civarında."
Yoğun kanama, ağrı ve düşmeye son
Güvenilir yöntem olarak dünyada olduğu gibi Türkiyede de spiral öne çıkıyor olsa da, çekinceler de yok değil. Pek çok kadın kanamayı artırmasından kramp tarzı ağrılara yol açmasına ve kayıp düşmesine dek bazı olumsuzluklardan dolayı, rahim içine yerleştirilen ve T şeklinde plastik bir çubuk olan spirali terk edebiliyor. Hatta bu nedenlerle yöntemi terk etme oranı da yüzde 20lere çıktı.
Spiralin kanama miktarını artırarak demir eksikliği anemisi riskine yol açtığını belirten Prof. Dr. Şendağ, "Uzun süren ve aşırı miktarda olan adet kanamasının yanı sıra, adet çevriminin ortasında ya da cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamalar görülebiliyor. Aşırı kanama durdurulamıyorsa spiralin çıkarılması gerekiyor. Belçikalı bilim adamı Dr. Dirk Wildemeerschin geliştirdiği yeni yöntem spiral, kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldırıyor. Avrupada yeni başlayan yeni yöntem hormonsuz olması ve vücudun dengesini bozmamasının yanı sıra, çok küçük çubuk şeklinde olduğundan her rahime de uyum sağlıyor. Rahim tavanına özel bir düğümle yerleştirildiği için büyük rahimlerde de kayma ve düşme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Rahim duvarına batmıyor, kramp tarzı ağrılara son veriyor. Dünyada pek çok kadının kullandığı bu yeni yöntemde konfor ve güveni artırdığı için spiralden vazgeçme oranı yüzde 20lerden yüzde 1-2lere kadar indi. Belçikalı bilim adamı Wildemeerschın doğum kontrolünde 5 yıl koruma sağlayan bu yeni yöntemi ülkemizde de başladı" diyor.

 

btas sp

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Merhaba whatsapp ile hemen bize ulaşabilirsiniz eğer email yollamak isterseniz dr@fatihsendag.com adresime yazabilirsiniz.

WhatsApp ile hemen sor
Close and go back to page