• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Türk doktordan uluslararası başarı

Türk doktordan uluslararası başarı

Türkiye´den Portekiz´e canlı yayında tek delikten laparoskopik cerrahi ile ameliyat yapıldı. Lizbon´da düzenlenen Jinekolojik Endoskopi Kongresi´ne katılan hekimler, kongreye davet edilen tek Türk olan Prof. Dr. Fatih Şendağ´ın başarılı operasyonunu izledi.

 

İstanbul´da gerçekleştirilen tek delikten laparoskopik cerrahi yani izsiz kapalı ameliyat bu alanda dünyada otör olarak kabul edilen,  Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fatih Şendağ tarafından yapıldı. Ameliyat eş zamanlı olarak Lizbon´daki Jinekolijik Endoskopi Kongresi katılımcıları ile canlı yayında paylaşıldı. Ameliyat, 42 yaşında ve miyom hastası olan ancak ilaç tedavisine yanıt vermeyen, miyomlardan dolayı şiddetli kanamalara maruz kalan bir hastaya yapıldı, yaklaşık 1 saat süren operasyon başarıyla sonuçlandı.

 

 

SADECE GÖBEK ÇUKURUNDAN GİRİLEREK YAPILAN İZSİZ KAPALI AMELİYAT

Prof. Dr. Fatih Şendağ, izsiz kapalı ameliyat tekniği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: 'Son yıllarda laparoskopik yani kapalı ameliyat tekniklerinde önemli gelişmeler olmuştur. Tek delikten operasyonlar başlamıştır. Kapalı ameliyat tekniğinde; ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski, daha kısa süre hastanede kalış, daha kozmetik ve daha erken işe dönüş söz konusudur. Dolayısıyla hastaya çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Klasik laparoskopik operasyonda 3-4 delik söz konusu iken bu yeni teknikle sadece göbek çukurundan girilerek ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır.

 

Böylece karında başka bir kesi olmaksızın yara izsiz ameliyat yapılabilmektedir. Ayrıca tüm bu ameliyatlar artık uzay teknolojisi olarak kabul edilen robotik cerrahi ile de yapılmaya başlanmıştır. Son yıllarda dünyada giderek yaygınlaşan Robotik cerrahi, cerraha daha ince hareketleri büyük ustalıkla yapabilme imkanı veriyor ve robotu kullanarak zor ameliyatlar kolaylaştırılabiliyor. Böylelikle kapalı ameliyat olamayan bir hasta açık ameliyat olması gerekirken robot yardımıyla kapalı ameliyat olabiliyor. Bu teknik, kadının hızla iyileşmesi, daha az ağrı çekmesi, kozmetik sonuçları, işine ve evine erken dönmesi nedeniyle kadın dostu bir operasyon tekniğidir. Sonuçta, geldiğimiz noktada cerrahi teknik anlamında dünyadan geri kalmadığımız gibi teknolojiyi çok yakından takip ediyor ve hatta önderlik de edebiliyoruz. Bundan dolayı da son derece gururluyuz.'

(İHA)

 

f5ebaecc58e36ba1

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Merhaba whatsapp ile hemen bize ulaşabilirsiniz eğer email yollamak isterseniz dr@fatihsendag.com adresime yazabilirsiniz.

WhatsApp ile hemen sor
Close and go back to page