• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0530)877 10 57
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

TESE Nedir? (en)

TESE Nedir?
TESE (Testisten Biopsi İle Sperm Elde Edilmesi) : Menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) veya sperm sayısı normal olsa bile %100 hareketsiz olan erkeklerin pek çoğunun yumurtalıklarında üreme hücreleri bulunabilir. TESE adı verilen yöntem sayesinde testislerden sperm elde edilir. Bu operasyon lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Testisin değişik bölgelerinden alınan çok sayıda parça incelendiğinde sperm hücresi bulunabilir. Bulunan sperm hücreleri ayrılır, Mikroenjeksiyon (ICSI) işlemi için hazırlanır.
PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu) : Testislerin üzerindeki epididimlere ince bir iğne ile girerek içerisindeki spermleri çekme yöntemidir. Testislerin içerisinde bulunduğu skrotum isimli kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile uygulanır. Sadece obstrüktif azospermi olgularında uygulanabilir. MESAya alternatif olarak yapılan bu işlem çok daha basit olup, çok daha kısa bir süre içinde yapılabilmektedir.
MESA (Mikroskop altında Epididimal Sperm Aspirasyonu) : Menide hiç sperm bulunmaması (obstrüktif azoospermi) durumunda erkeklerin kanallarından lokal yada genel anestezi altında mikrocerrahi yöntemiyle (MESA) veya direkt ciltten iğneyle (PESA) sperm elde edilmesi işlemidir.
PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu) :Testislerin içinde bulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek testis dokusundan örnek alınmasıdır.
Mikro TESE (Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) : Testislerin içerisinde bulunduğu kese ve herbir testisi çevreleyen kılıf küçük bir kesi ile açılır. Testis dokusu mikroskop ile incelenerek geniş görülen kısımlardan örnekler alınır. Kesilen bölümler dikilerek işleme son verilir.

Communication Channels

Kultur Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Dogan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/iZMiR
Izmir: +90232 464 20 55 and +90530 877 10 57
Whatsapp: +90536 828 24 90
dr@fatihsendag.com

Contact Us

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Please enter your phone number
Let's just call you.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Ask to Doctor Form

Please call me back
Would you like us to call you?

Whatsapp
Whatsapp communications

Contact Me

Contact Me

Close