• (0232) 464-20-55
 • (0530) 877-10-57
 • (0536) 828 24 90
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

         

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Bölümümüzde egzersiz, sağlıklı beslenme, gebelikte sık görülen rahatsızlıklar ve bunlar gibi birçok konu hakkında çok geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme:
Hamileyken sevdiğiniz tüm yiyeceklerden vazgeçmenize gerek yok. Sadece düzgün beslenmeli, doğru tercihler yaparak sağlıklı besinleri seçmelisiniz. Genelde çoğu kadın hamilelikte günde ekstra 300 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ancak yine de, tam olarak kaç ekstra kaloriye ihtiyaç duyduğunuz hamilelik öncesi kilonuza bağlıdır. Aşağıdaki tavsiyeleri takip ediniz. Porsiyonlarınıza dikkat ediniz; düşündüğünüzden fazla yiyor olabilirsiniz. Çok fazla şeker ve yağdan uzak durunuz.

Güvenli Gıdalar

Hamileler için tüm gıdalar güvenli değildir. Bazıları bebeğin gelişimini etkileyebilecek yüksek düzeylerde kimyasal içerirler. Bazıları ise bebeğe zarar verebilecek bir enfeksiyon kapmanıza sebep olabilirler.
Aşağıdakilerden uzak durun :
- Kılıç Balığı ve camgöz. Bu balıklarda yüksek oranda civa vardır. Civa büyümekte olan fetusa geçerek ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.
- İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünleri
- Pişmemiş et, kümes hayvanı ve deniz ürünü. Tüm bakterileri öldürmek için bunları iyice pişirin.
- Jambon, hindi ve salam gibi gıdaları yiyecekseniz ısıtıp yiyin.
- Dondurulmuş et. Konservede olanlar daha güvenlidir.
- Pişirilmeden dondurulmuş füme edilmiş deniz ürünü. Konservede olanlar daha güvenlidir.
- Çırpılmış yumurta veya çiğ - az pişmiş yumurtayla yapılan tüm yemekler.
- Pastorize edilmemiş süt ve sütten yapılan tüm gıdalar.
- Pastorize edilmemiş meyve suları
- Baklagiller, turp ve maş fasulyesi gibi çiğ sebze filizleri
- Çok fazla karaciğer yememeniz de gereklidir. Karaciğer doğum kusurlarına sebep verebilen, çok miktarda A Vitamini barındırır.
Yapılan bazı çalışmalar; sizde, eşinizde veya ailenizin bir ferdinde gıda alerjisi varsa, bebeğinizin de ileriki hayatında bu tip bir alerjiye sahip olabileceği yönündedir. Bu nedenle hamilelik dönemindeki diyetinizi planlarken veya emzirirken uygulamanız gerekenler konusunda bir uzmanla görüşebilirsiniz.

Civa ve Balıklar

Balık hazırlaması kolay bir yemektir. Protein bakımından zengin ve az yağlıdır. Ancak denizlerimizdeki kirlilik bazı balıkların civa seviyesini yükseltmekte, bu da henüz gelişmekte olan bebeğin beyin ve sinir sistemine zarar verebilmektedir.
Civa Nedir? Civa doğada mevcut olan bir elementtir. Termometre, pil, diş dolguları gibi birçok üründe kullanılır. Eğer bir anne adayı hamilelik öncesi veya sırasında aşırı seviyelerde civaya maruz kalırsa, kendi ve bebeğinin sağlığı tehlikeye düşebilir.
Civaya Maruz Kalmanın Sağlıksal Sonuçları Nelerdir? Civa sinir sistemi, ciğerler, böbrekler, görme ve işitme gibi vücudun birçok bölümüne zarar verir. Riskin ciddiyeti kişinin ne kadar civaya maruz kaldığına bağlıdır. Risk en çok fetuslar ve çocuklar içindir. Henüz daha rahimdeyken civaya maruz kalan fetusun sinir sisteminde ciddi hasarlar meydana gelebilir. Beyinde tahribat, öğrenme bozuklukları ve işitme kaybı yaşanabilir.

Hamilelik Sırasında Omega 3 Yağ Asitleri

Hamilelik döneminde sağlıklı bir diyet takip etmek çok önemlidir. Hamilelikte bebeğiniz sizin yediğiniz gıdalardan ihtiyacı olan besinleri ve vitaminleri alır. Annelerin alması gereken en önemli besinlerden biri de Omega 3 yağ asitleridir.
Omega 3 Yağ Asiti Tipleri :
- Alfa-linolenic Asit (ALA)
- Eicosapentaenoic Asit (EPA)
- Docosahexaenoic Asit (DHA)
Her bir Omega 3 yağ asiti çeşidinin farklı bir fonksiyonu vardır. ALA vücut tarafından üretilmez. Ceviz, keten tohumu ve soya filizi gibi gıdalardan alınması gerekir. Vücudumuz küçük miktarlardaki ALAları EPA, sonra da DHAya çevirebilir ancak bu süreç çok verimli değildir. Yeterli miktarda EPA ve DHA alabilmenin en iyi yolu bunları barındıran gıdaları yemekten geçer. Ama sadece birkaç besin DHA ve EPA içerir.
Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları :
Yetişkinler : Omega 3 yağ asitleri insanın sağlığını geliştirir. Çalışmalar özellikle DHA ve EPA omega 3 asitlerinin tansiyonumuzu düşürdüğünü ve kalp sağlığımızı korumamıza yardım ettiğini, yüksek kolestrol ve damar tıkanıklığı gibi kalp hastalıkları riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Kalp krizi riskini de azaltırlar. DHA aynı zamanda beyin sağlığı için de önemlidir.
Gebelik ve Emzirme Döneminde : Hamile ve emziren anneler için omega 3 asitleri özellikle DHA çok önemlidir. DHA beyin ve gözlerdeki en yaygın omega 3tür. Bebeğin beyninin gelişimi, gözlerinin gelişimi ve fonksiyonuna yardım eder. Kadınlar günde en azından 200 mg DHA almalıdır.
Omega 3 Yağ Asitlerini Nasıl Almalı? DHA ve EPA yağlı balıklarda, balık yağında, süt, meyve suyu, ekmek ve yoğurt gibi gıdalarda bulunur. Ancak anne adaylarının balık yerken dikkat etmeleri gerekir. Bazı balıklarda çok yüksek miktarlarda civa vardır ve bu doğmamış bebeğe zarar verebilir. Diğer balıklar tavsiye edilen miktarlarda yendiği taktirde güvenlidir. ALA ceviz, keten tohumu, soya filizi, zeytin yağı gibi gıdalarda bulunur. Balıklar, doğada yedikleri besinlerden dolayı DHA kaynağıdır. Çiftlik balıklarında ise DHA bulunmaz. Hamileler haftada 350 gra kadar somon, sardalya ve alabalık yiyebilirler. Deniz balıkları iyi bir DHA kaynağıdır ve hamilelerin yeterli miktarda DHA almalarını sağlar. Ton balığından da DHA alınabilir ancak hamileler haftada 170 grdan çok ton balığı yememelidir.
Eğer yeterli miktarda DHAyı gıdalardan temin edemiyorsanız, en azından 200 mg DHA içeren haplar şeklinde de alabilirsiniz. Birçok prenatal takviyede balık yağı veya diğer kaynaklardan olsun, DHA bulunur.
Balık yağı ürünlerinde bazı sağlık riskleri vardır. Bu ürünleri kullanmadan önce, mutlaka doktorunuza danışınız.
- Aylarca alınan balık yağı Vitamin E azlığına sebep olabilir. Bu sebeple balık yağı ürünlerine ilaveten Vitamin E de kullanılır. Prenatal vitaminlerin çoğu Vitamin E içerir. Vitamin E içerikli ürünlerin kullanımı bu vitamininin seviyesini arttırdığından, hamileler aldıkları Vitamin E miktarı konusunda dikkatli olmalıdır.
- Omega 3 yağ asitleri ve balık yağı burun kanaması ve idrarda kan gibi kanama riskini arttırabilir.

Gıda Güvenliği

Kendiniz ve aileniz için yemek hazırlarken aşağıdaki basamakları takip etmenizde fayda vardır.
Temizlik
- Yemeklerden önce ve sonra ellerinizi sabun ve ılık suyla en azından 20 saniye boyunca yıkayınız.
- Tüm meyve ve sebzeleri yıkamadan yemeyiniz. Eğer kabuğu hala temizlenmemişse, soyunuz.
- Marul ve ıspanak gibi yapraklı yeşil sebzelerin dış yapraklarını ayıklayınız.
- Meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımıyla kurulayınız ki, bakteriler iyice azalsın.
- Tüm malzeme ve kesme tahtalarını sıcak sabunlu suyla her seferinde yıkayınız. Tahta kesme tahtalarında mikrop diğer türlere göre daha fazla yaşayabildiğinden diğer çeşit kesme tahtalarını kullanın.
- Yemeği hazırladıktan sonra tezgahı sıcak sabunlu suyla temizleyiniz.
Bölmek
- Çiğ et, tavuk ve balıklar için bir kesme tahtası kullanın. Başka bir kesme tahtasını da salata malzemeleri için kullanın.
- Çiğ et, tavuk ve balıkları diğer yiyeceklerden ayrı bir yerde tutunuz.
Pişirmek
- Yiyecek termometresi kullanın. Böylece yiyeceği güvenli dereceye kadar pişirebilirsiniz. Unutmayın ki, gıdanın pişip pişmediğini sadece görünüşüne bakarak anlayamazsınız.
- Mikrodalga fırın kullanırken yemeği karıştırın, çevirin ve yiyeceği örtün. Bu sayede yiyeceğin her kısmı ısınır ve soğuk kalan yerlerde bakteri üremez.
- Sos, çorba ve et suyunu tekrar ısıtırken iyice kaynamasını sağlayın.
Soğutmak
- Buzdolabını yeterli soğuklukta tutunuz.
- Kesilen veya soyulan tüm yiyecekleri buzdolabında saklayınız.
- Artan yiyecekleri 2 saat içinde soğutunuz. Yiyecekleri sığ kaplara koyunuz ki, daha çabuk soğusun.
- Buzları çözülmüş et, tavuk ve balıkları buzdolabında saklayınız, tezgahta bırakmayınız.
- Buzdolabını aşırı doldurmayınız, yoksa yiyecekleriniz yeteri kadar soğumaz.

Gebelik Sırasında Vitamin ve Mineraller

Vitamin ve Mineraller vücudunuza gerekli besinleri sağlayarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olurlar. Aşağıdakileri içeren sağlıklı bir diyet ile gerekli vitaminleri temin edebilirsiniz.
- Meyve
- Sebze
- Tam tahıllı ekmek ve makarnalar
- Süt ürünleri
- Fasulye
- Yağsız kırmızı et
- Tavuk
- Civası az olan balık çeşitleri
Takviyeler Bazı kişilerin yeterli miktarda vitamin ve mineral almaları gıdalarla sağlanamamaktadır. Bu durumda takviye vitamin almaları gerekir. Bu takviye genellikle hap veya kapsül şeklindedir. Takviyeye ihtiyacı olan kişilerden bazı örnekler şöyledir :
- Hamile kalabilen kadınların doğumsal kusurları önlemek için, günde 400 mikrogram folik asit içeren multivitamin almaları gereklidir. Kadın doğum kontrol hapı kullanıyorsa bile, hamile kalmak istemesi durumunda yine de, multivitamin alması iyi bir fikirdir.
- Hamile kadınlar genellikle prenatal bir vitamin alırlar. Bunlar gebelik esnasında ihtiyaç duyulan gerekli besinler ve folik asit içerirler.
- Belli sağlık durumu olan insanların ekstra vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacı olabilir. Anemi gibi bazı hastalıklar vücutta demir gibi yeterli miktarda besin olmadığı için ortaya çıkar. Bu gibi rahatsızlıkları olanlar ekstra vitamin kullanırlar.
Hamilelikte Önemli Besinler Folik asit birçok prenatal vitaminde bulunan en önemli maddedir.
- Folik asit beyinde ve omurilikte oluşabilecek doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda hamileleri kanser ve krize karşı da korur.
- Hamileler her gün 600 mikrogram folikasit içeren yiyecek veya takviye almalıdır.
- Çoğu prenatal vitamin 600 - 1000 mikrogram folikasit içerir.
Demir de hamileler için önemli bir besin maddesidir. Bu da prenatal vitaminlerde bulunur.
- Demir anne ve bebeğinin kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.
- Anemiyi önler.
- Erken doğum ve düşük kilolu doğum olma riskini azaltır.
Kalsiyum da prenatal vitaminlerde bulunur; kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.
- Sinir, kas ve dolaşım sisteminin sağlıklı olmasını sağlar.
- Anne adayı yeterli miktarda kalsiyum almazsa, vücudu bebeğe verebilmek için, gereken kalsiyumu kemiklerinden temin eder.
- Kemiklerde az kalsiyum olması ileriki yaşlarda yaşanabilecek osteoporoza sebebiyet verebilir.
DHA bir çeşit omega 3 yağlı asididir. Bebeğin beyin ve gözlerinin gelişimine katkı sağlar.
- Kadınlar günde 200 mg DHA almalıdır.
- DHA içeren prenatal vitamin bulmak zor olabilir. Bazı prenatal vitaminlerin yanında sadece DHA içeren ürünler bulunabilir.
Unutmayın ; Herhangi bir vitamin almadan önce, buna ihtiyacınız olup olmadığı ve ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla görüşün. Bazı takviyeler gebelik döneminde tehlikelidir. Aynı zamanda, yüksek dozlar da riskli olabilir. Örneğin, gebelik sırasında çok fazla Vitamin A alımı, bebekte doğum kusurlarına sebep olabilmektedir.

Gebelikte Kalsiyum

Kalsiyum vücudun her yerinde kullanılır. Kemiklerin ve dişlerin kuvvetli kalmasını sağlar. Kadın, yeteri kadar kalsiyum alamazsa, vücudu bunu kemiklerinden temin eder. Bu süreç zaman içinde kemiklerin zayıflamasına ve osteoporoz yaşanmasına neden olur. Osteoporoz sonucu kemikler daha da zayıflar ve kırılgan bir hal alırlar.
19 - 50 yaş arası hamile olsun olmasın, tüm kadınların alması gereken günlük kalsiyum miktarı 1000 mgdır. 18 yaşına kadar olan dönemde ise 1300 mgdır.
2. ve 3. Trimestırlarda (3 aylarda) ve emzirme döneminde, vücudunuz hamilelik döneminden daha fazla kalsiyumu yiyeceklerden abzorbe eder. Bebeğin bu ekstra kalsiyuma sağlıklı dişler ve kemikler için ihtiyacı vardır. Anne adayı yeterli miktarda kalsiyum almazsa, vücudu bebeğe verebilmek için, gereken kalsiyumu kemiklerinden temin eder.
Ne yazık ki, bir çok kadın yeterli miktarda kalsiyum almazlar. Kadınlar genelde günlük 700 mg kalsiyum alırlar. Kalsiyum açısından zengin yiyecekler yemekten başka, bir çok kadın vitamin takviyelerine güvenirler. Bu takviyeler genelde günlük önerilen kalsiyum miktarının üçte birine sahiptirler.
Ne Yapabilirsiniz? Gebelik öncesi, sırası ve sonrasında yeterli miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olun. Süt ürünleri kalsiyum açısından en zengin ürünlerdir. Örneğin; yağsız süt, yoğurt, peynir gibi. Diğer kalsiyumu zengin kaynaklar ise brokoli ve lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, kahvaltılık gevreklerdir.
Eğer diyetinizden yeteri kadar kalsiyum alamıyorsanız, bunu ek takviyelerle tamamlayabilirsiniz. Kalsiyum karbonat içeren takviyeler kullanabilirsiniz.
Günde Gerektiği Miktarda Kalsiyum Alıyor musunuz?
Her gün ne kadar kalsiyum alıyorsunuz? Çalışmalar, düşündüğünüz kadar almadığınızı göstermektedir. Aşağıdaki tablolar yardımıyla bunu anlayabilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri
Yiyecek Kalsiyum
1 fincan yağsız meyveli yoğurt 450 mg, günlük değerin %45i
Amerikan peyniri 348 mg, günlük değerin %35i
İtalyan krem peyniri 337 mg, günlük değerin %35i
1 fincan yağsız süt 300 mg, günlük değerin %30u
40 gr çedar peyniri 305 mg, günlük değerin %30u
1 fincan meyveli yoğurt 315 mg, günlük değerin %30u
30 gr mozzarella peyniri 207 mg, günlük değerin %20si

Et ve Diğer Proteinli Gıdalar
Yiyecek Kalsiyum
½ fincan Tofu (Soya peyniri) 204 mg, günlük değerin %20si
1 yemek kaşığı susam tohumu 88 mg, günlük değerin %10u
120 gr konserve somon balığı 277 mg, günlük değerin %28i
30 gr badem 71 mg, günlük değerin %8i


Sebze ve Meyveler
Yiyecek Kalsiyum
1 fincan portakal suyu 300 mg, günlük değerin %30u
½ fincan pişmiş kara lahana 179 mg, günlük değerin %20si
1 fincan pişmiş brokoli 90 mg, günlük değerin %10u
½ fincan pişmiş lahana
 1. g, günlük değerin %10u

Kalsiyum Takviyesi Seçmek ve Kullanmak İçin Bazı İpuçları :
- Kalsiyum tabletinizi yemeklerde alınız. Böylece normal rutinin bir parçasıymış gibi algılanır ve daha kolay abzorbe edilir. Vücut bir seferde ancak 600 mg kalsiyumu abzorbe eder, bu nedenle günde birden fazla sefer olmak üzere kalsiyum almanız gerekebilir.
- Kalsiyum tabletinizi banyo, mutfak, çantanız gibi birkaç yerde bulundurun ki, gün içinde gözünüze çarpsın ve almayı unutmayın.
- Kemik tozu ve dolomit içeren takviyelerden uzak durunuz. Bu ürünlerde aynı zamanda kurşun, civa ve arsenik gibi zehirli maddeler yer alabilir.
Sağlıklı Kemikler İçin Birkaç Tavsiye Daha :
- Düzenli olarak egzersiz yapın. Sadece yürüyüş yapmak gibi basit bir egzersiz bile güçlü kemikler için iyi bir başlangıçtır.
- Yeteri kadar D Vitamini aldığınızdan emin olun. D vitamini vücudun kalsiyumu abzorbe etmesine yardımcı olur. Vücudunuz D vitaminini güneş ışığından temin eder, bu da yürüyüşe çıkmak için başka iyi bir sebeptir. D vitamini ihtiva eden gıdalar arasında D vitamini kuvvetlendirilmiş sütler, yumurta sarısı, somon gibi balıklardır.

Kafein Alımı

Az miktarda alınan kafeinin doğurganlığa bir etkisi yoktur, ve hamilelik sırasında zararsızdır. Gebelikte günde bir buçuk bardak kahve içilebilir. Bir bardak kahvedeki kafein miktarı değişiklik göstermektedir. Çikolata, çay, kola, kahveli dondurma ve bazı reçetesiz ilaçlarda da kafein bulunur.
Günde 1 ½ bardaktan fazla kahve içmeyiniz. Kendiniz ve bebeğiniz açısından su, süt veya meyve suyu içmeniz daha sağlıklıdır. Kafeinsiz kahve, kola ve çay tüketebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, bunlarda da bir miktar kafein bulunur.
İçecekler ve Çikolatadaki Kafein Oranları
Yiyecek ve İçecekler Kafein (Miligram)
(Ortalama)  
Kahve (1 Bardak) Koyu, çekilmiş kahve

Neskafe

137 mg

76 mg
 
Çay (1 Bardak)
Demlenmiş

Poşet çay

48 mg

26-36 mg
 
Kola gibi kafeinli içecekler(1 ½ bardak) 37 mg  
Sıcak Çikolata (1 ½ bardak) 8-12 mg  
Çikolatalı Süt (1 bardak) 5-8 mg  
Şekerleme
Koyu çikolata
(20 gr)

Sütlü çikolata
(20 gr)

30 mg
11 mg
 
Çikolatalı Sos
(28 gr)
3 mg  
Kahveli dondurma/donmuş yoğurt
(1/2 bardak)
2 mg

Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte alınan kilolar konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Çok fazla veya çok az kilo almak bebeğe zararlı olabilir. Gebelik sırasında kaç kilo almanız gerektiği, gebelik öncesi kaç kilo olduğunuzla bağlantılıdır. Gebelik esnasında doğru kilo alımı bebeğin sağlığı için önemlidir. Çok az kilo alan kadınlarda bebeğin düşük kilolu doğması ihtimali vardır. Çok fazla kilo alan kadınlarda ise bebeğin erken doğumu ve çok kilolu doğumu söz konusudur. Aynı zamanda diyabet, yüksek tansiyon ve varikosel problemleri olabilir.
Genellikle hamilelik döneminde çoğu kadının günlük ekstra 300 kaloriye ihtiyacı vardır. Yine de tam olarak kaç kaloriye ihtiyacınız olduğu, gebelik öncesi kilonuzla orantılıdır.
Kaç Kilo Almalısınız? Gebelik sırasında kilo alımı ile ilgili aşağıda bazı çizelgeler vardır. Yine de spesifik kilonuz için doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.
Hamilelik Dönemine Normal Bir Kiloda Başladıysanız; 9 ay içinde 11 - 15 kilo arasında alınabilir. 1. 3 ayda 500 gr - 2 kilo alacağınız farz edilirse, 2. ve 3. 3 aylarda her hafta 500 gr kadar kilo alabilirsiniz.
Hamilelik Dönemine Zayıf Başladıysanız; 9 ay içinde biraz daha fazla kilo almanızda fayda vardır. Çünkü zayıf anne adaylarının bebeklerinin küçük doğma ihtimali vardır. Genellikle 12 - 18 kilo alımı tavsiye edilir. 1. 3 aylarda 500 gr - 2 kilo alacağınız farz edilirse, 2. ve 3. 3 aylarda haftada 500 grdan fazla kilo almaya çalışmanızda fayda vardır.
Hamilelik Dönemine Fazla Kilo ile Başladıysanız; 9 ay içinde 6 - 11 kilo arasında alınabilir. 1. 3 ayda 500 gr - 2 kilo alacağınız farz edilirse, 2. ve 3. 3 aylarda her hafta 250 gr kadar kilo alınabilir. Fazla kilo almamaya çalışabilirsiniz ancak hamilelik döneminde kilo vermeye çalışılmamalıdır, çünkü bu bebeğe zarar verebilir.
Hamilelik Dönemine Obezite Problemi ile Başladıysanız; 9 ay içinde 4 - 9 kilo arasında alınabilir. 1. Üç ayda 500 gr - 2 kilo alacağınız farz edilirse, 2. ve 3. Üç aylarda her hafta 250 grdan az kadar kilo alınabilir.
Yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde kilo almak en iyisidir. 1. Üç ayda 2 kilodan az kilo alırsanız üzülmeyin ve sonraki dönemlerde bunu telafi etmeye çalışın.
Peki, kilolar nereye gidiyor?+13 Kilonun yaklaşık analizi
Kan 1,3 kg
Göğüsler 900 gr
Rahim 900 gr
Bebek 3,4 kg
Plasenta 600 gr
Amniotik sıvıd 900 gr
Yağ, protein & diğer besinler 3,20 kg
Su tutulması 1,80 kg

Gebelik ve Fazla Kilolar

Eğer bir kadın hamilelik öncesi fazla kilolu veya obezse, bazı sağlık riskleri ile karşı karşıyadır. Ancak kendi ve bebeğinin sağlığını korumak için bazı basamakları takip edebilir.
Fazla Kilolu veya Obezite Problemi Olan Hamileler İçin Sağlık Riskleri : Vücut kitle endeksi fazla olan kadınların hamilelik dönemlerinde yüksek tansiyon ve diyabet gibi problemleri olabilir. Doğum sırasında problem yaşayabilirler, bebeklerinde ciddi sağlık sorunları gelişebilir.
Gebeliğe Bağlı (Gestasyonel) Yüksek Tansiyon : Gestasyonel yüksek tansiyon hamile bir bayanın hamileliğinin 2. yarısında, kan basıncında ani bir yükselme olduğunda gerçekleşir. Eğer hamile bir bayanda yüksek tansiyon problemi varsa, ilaç kullanması gerekebilir ve doğum öncesi rutin check-uplar daha sık yapılabilir. Gestasyonel yüksek tansiyon genellikle bebek doğduktan sonra kendiliğinden geçer. Gebelik esnasında yaşanan yüksek tansiyon preeklampsinin işareti olabilir.
Gebeliğe Bağlı Yüksek Tansiyon ve Nöbet Geçirme (Preeklampsi ve Eklampsi) : Preeklampsi yüksek tansiyon ve idrarda protein ile kendini belli eden ciddi olabilecek bir rahatsızlıktır. Eğer tedavi edilmezse, eklampsi denilen ve yaşamı tehdit eden rahatsızlığa dönüşebilir. Eklampsi felç ve komaya kadar götürebilir. Neyse ki, bu hastalık düzenli prenatal bakımına özen gösteren bayanlarda nadir gelişen bir durumdur. Preeklampsi durumu olan bir hastanın, doğumundan sonra hastanede bir süre daha kalması gerekebilir. Bu, hem bebeğin hem de annenin sağlığı için gereklidir.
Hamileler aşağıdaki semptomlar konusunda dikkatli olmalıdır;
- Baş ağrısı
- Görüş bozukluğu
- Hızlı kilo alımı
- Ellerde ve yüzde şişme
- Karnın sağ üst kısmında ağrı
Gebeliğe Bağlı (Gestasyonel) Diyabet : Gestasyonel diyabet, hamile bir bayanın vücudu vücuttaki glukoz (şeker) seviyesini control etmekte problem yaşadığı zaman gerçekleşir. Glukoz vücudun ana yakıt kaynağıdır. Eğer glukoz seviyeniz çok yüksekse, sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık problemleri oluşabilir. Her 100 gebeden 3 veya 5inde gestasyonel diyabet gelişebilir. Gestasyonel diyabet doğumdan sonra geçer ancak % 50 kadının hayatlarının sonraki dönemlerinde diyabet yaşanabilir.
Doğum : Kilolu veya obez bir anne adayının doğum sırasında veya sonrasında problemleri olabilir. Vücut kitle endeksi ne kadar fazlaysa, sezeryan doğum oranı o kadar fazladır. Diğer hamilelere kıyasla kilolu hamilelerin sezeryan sonrası iyileşmelerinde de problemli bir süreç yaşanabilmektedir.
Kilolu veya Obez Annelerin Doğurdukları Bebekler : Bu bebeklerin karşılaşacakları kendi sorunları olacaktır. Mesela;
- Prematüre doğmak
- Bazı doğum kusurlarına sahip olmak
- Erken doğum yoğun bakım ünitesinde ekstra ilgiye ihtiyaç duymak
- Çocukluk döneminde obezite

Sizin Yapabilecekleriniz / Gebelik Öncesi : Bu sağlık problemlerini önlemek için hamile kalmadan önce düzenli check-uplar önemlidir. Eğer fazla kilolu veya obez iseniz; bir diyetisyen yardımıyla kilo verebilirsiniz, sağlıklı bir diyet uygulayabilir ve spor yapabilirsiniz.
Sizin Yapabilecekleriniz / Gebelik Sırası : Eğer gebelik başlangıcında fazla kiloluysanız, sakın diyet yapmaya başlamayın. Bu sırada yapılan diyetler bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan besinleri almasını engeller. Genelde fazla kilolu anne adaylarının gebelik esnasında 7 - 12 kilo alması normaldir. Obez kadınlar ise 5 - 9 kilo alabilirler.

Hamilelik Sırasında Egzersiz

Eskiden hamilelerin oturup ayaklarını uzatması istenirdi. Ancak zaman değişti. Sağlıklı hamile kadınlar haftada en azından 2 ½ saat aerobik yapmalıdır. Bu demektir ki en azından günde 30 dakika spor yapılmalıdır. Aerobik örneği olarak yürüyüş, yüzme ve dans verilebilir.
Neden Egzersiz Sizin İçin İyidir? Kısa dönemde egzersiz yapmak fiziksel ve duygusal olarak kendinizi iyi hissetmenizi ve kalorileri yakarak aşırı kilo alımınızı önler. Düzenli bir şekilde egzersiz yapanların güçlü kasları, kemikleri ve eklemleri gelişir. Uzun dönemde ise düzenli egzersizin yararları daha etkileyicidir; premature doğum, kalp problemleri ve diğer ciddi hastalık riskinin azalması yönündedir. Hamileler için egzersiz yapmanın artı yararları da vardır. Gestasyonel diyabet gelişimini önlemede yardımcı olur. Zaten gestasyonel diyabeti olan hamilelerde ise; düzenli egzersiz ve uygulanan diyette yapılan değişiklikler ile bu rahatsızlık kontrol altına alınır. Egzersiz yaparak stres azalır; doğum sancısı ve doğum anı için dayanma gücünü arttırır. Ayrıca doğum sonrası periyod ile de baş etmeye yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda enerjik olmayı ve doğum sonrası alınan kiloların verilmesini kolaylaştırır.
Başlamadan Önce : Egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuzla mutlaka görüşün. Bütün hamilelerin özellikle de erken doğum riski olanların egzersiz yapması doğru olmayabilir. Sonraki aşama ne tür bir egzersiz yapacağınıza karar vermektir. Zevk alacağınız şeyleri seçmenizde fayda vardır. Farklı şeyleri denemek isteyebilirsiniz. Örneğin, 30 dakika boyunca tempolu yürüyüş, koşu yapabilir veya dans edebilirsiniz. Yüzme de özellikle hamilelik döneminde çok iyi bir spordur. Ayrıca hamilelere özel yoga sınıflarına ve aerobik derslerine katılabilirsiniz.
Aktivite seçerken dikkatli olunuz. Sakatlanma riski olan at binmek veya kaymak gibi sporlardan uzak durun. Özellikle 3. aydan sonra sırtınızın üstünde yatmanızı gerektirecek egzersizlerden uzak durun. Sırtınızın üstünde yatmak uterusa giden kan akışını engelleyerek bebeği tehlikeye sokabilir. Sonuç olarak, asla tüplü dalış yapmayın. Bu aktivite, bebeğin dolaşım sisteminde çok tehlikeli baloncuklara sebep verebilir.
Egzersiz yaparken, vücudunuza ve nasıl hissettiğinize dikkat edin. Egzersiz konusunda çok aşırıya kaçmayın. Formda olma durumunuzu seviye seviye arttırın. Vajinal kanama, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı, fetal hareket veya kasılma gigi ciddi problemlerle karşılaşırsanız egzersizi bırakın ve hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Egzersizi Bırakmak ve Doktorunuzu Aramak İçin Uyarı İşaretleri

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri olursa egzersiz yapmayı bırakın ve doktorunuzu arayın;
- Vajinadan gelen kanama
- Egzersiz öncesi zorla veya sancılı nefes alma
- Baş dönmesi
- Baş ağrısı
- Göğüs ağrısı
- Kas zayıflığı
- Baldırlarda ağrı veya şişme
- Erken doğum
- Fetusun hareketlerinin azalması
- Vajinadan gelen sıvı sızıntısı

Hamilelik Döneminde Egzersizi Tehlikeli Kılan Durumlar

Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa, egzersiz yapmayın ve doktorunuza danışın;
- Kalp rahatsızlığı
- Akciğer rahatsızlığı
- Yetersiz serviks : Serviks uterusun dar ve dış kısmıdır. Eğer zayıfsa, fetusu uterusun içinde tutamayabilir.
- Erken doğum (gebeliğin 37 haftasından önce)
- Çoğul gebelikler erken doğum tehlikesi yaşar.
- Gebeliğin 4 - 9. aylarında vajinadan gelen kanama
- Plasenta Previa : Plasentanın rahmin alt tarafına veya rahim ağzına yerleşmesidir.
- Hipertansiyon

Hamilelik Esnasında Cinsel İlişki

Hamilelik öncesi eşinizle olan cinsel ilişkilerinizde kendinizi rahat hissediyor olabilirsiniz. Şimdi ise hamile olduğunuza göre, cinsellik hakkında aklınıza takılan sorular olması normaldir. Hamilelik döneminde birliktelik hakkında pek çok mit vardır; mesela :
- Hamilelik esnasındaki cinsel ilişki ağrılı ve zararlıdır.
- Birliktelik bebeğe zarar verebilir.
- Bebek birliktelik yaşandığını bir şekilde anlar.
Gerçekler ise şöyledir :
- Doktorunuz size tersini söylemedikçe hamilelik döneminde cinsel ilişki sizin ve bebeğiniz için güvenlidir.
- Bebek, anne ve babasının ne yaptığından bihaberdir. Bebek rahimde bir sıvı tampon bölgesi ve annenin abdomeni sayesinde korunur.

Cinsel Birliktelik Ne Zaman Güvenli Olmaz? Hamilelik esnasında yaşanabilen bazı durumlar cinsel ilişkiyi güvenli olmayan bir hale sokabilir. Aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa, ilişki öncesi doktorunuza danışmanızda fayda vardır;
- Düşük yaptıysanız
- Erken doğum yaptıysanız
- Açıklanamayan vajinal kanama
- Amniotik sıvı sızıntısı
- Plasenta pervia
- Yetersiz serviks (serviks zayıflar ve erken açılır)
Eğer gebeliğiniz riskli bir gebelik ise, diğer hamile kadınlara göre daha çok önlem almanız gerekir.
Hamilelik Cinsel Hayatımı Nasıl Etkiler? Birçok kadına göre hamilelikte cinsel istek artar. Bu cinsel arzunun sebebi hormonlarda meydana gelen değişikliklerdir. Diğer bazı kadınlara göre ise hamilelik döneminde cinsel istekleri dalgalar halinde gelir ve gider. Aşağıda bazı genel değişiklikleri bulabilirsiniz;
 1. 1. Üç Ay
- Hamileliğin ilk 3 ayında bazı fiziksel değişiklikler de meydana geldiği için cinsel istek azalabilir.
- Yorgunluk, bulantı, göğüslerde hassasiyet, sık sık banyoya gitme ihtiyacı cinselliği rahatsız edici kılabilir.
 1. 2. Üç Ay
- 2. Trimestıra geldiğinizde yorgunluk, bulantı, göğüslerde hassasiyet geçer veya daha baş edilebilir bir hal alır.
- Karnınız şişmeye başlar ancak hala cinsellik yaşayabilecek kadar küçüktür.
- Cinsel arzunuz artabilir bile. Kadınlarda 1,5 kilo kan artışı olur ve bu kanın çoğu bel altına gider.
- Bazılarına göre bu artmış kan akışı orgazm olabilme yetilerini arttırır.
 1. 3. Üç Ay
- Hamileliğin sonlarına doğru, büyüyen göbeğiniz, bebeği doğurma ve bebeğinizi büyütme öngörünüz sebebiyle cinsel arzunuz azalabilir.
- Endişeleriniz son derece normaldir. Cinsel birliktelik dışında da eşinizle yakınlaşabileceğiniz diğer yollar mevcuttur.
Hangi Pozisyonlar Güvenlidir? Gebelik öncesi veya erken dönem gebeliklerdeki pozisyonlar hamileliğin sonlarına doğru bebeğin gelişimine bağlı olarak rahatsızlık verici ve hatta güvensiz olabilir. Örneğin kadın hamileliğinin 4. ayından sonra sırt üstü (misyoner pozisyonu) yatmaktan kaçınmalıdır çünkü büyüyen uterusun ağırlığı önemli kan damarlarına baskı yapar. Şu pozisyonlar güvenlidir;
- Kadın Üstte : Bu sayede birlikteliğin ne kadar hızlı, yavaş veya rahat olacağını siz kontrol edersiniz.
- Kaşık Pozisyonu : Çekmecede kaşıkların nasıl birbirine geçtiğini düşünün. Eşiniz arkanızda iken o şekilde uzanın. Bu pozisyon belinizdeki baskı miktarını azaltır.
- Eller ve Dizler : Bu pozisyon 1. ve 2. trimestırda faydalıdır, belinizdeki baskı miktarını azaltır. Ancak karnınız büyüdükçe, bu pozisyonu rahatsız bulabilirsiniz.
Yakınlaşmanın Diğer Yolları Nelerdir? Yakın olmak için illa ki eşinizle birlikte olmanız gerekmez. Aşağıdakiler de eşinizle yakın bir temas kurmanızı sağlar :
- Öpüşmek
- Sarılmak
- Birbirine masaj yapmak
- Oral seks (eşinizin vajina içine hava üflemediğinden emin olun. Yoksa bu, embolizme (kan damarının hava kabarcığı sebebiyle tıkanması) sebep olur, bu da siz ve bebeğiniz açısından tehlikeli bir durumdur.
Siz ve Eşiniz İçin Birkaç Tavsiye :
- Eşinizle ihtiyaçlarınız hakkında açık bir şekilde konuşun. Kendi ihtiyaçlarınız kadar, eşinizinkilerin de farkında olun.
- Ortak zevk ve rahatlık rehberiniz olsun. Eğer herhangi birşey ikinizden birine doğru gelmezse, yaptığınız şeyi değiştirin.
- Espiri anlayışınızdan vazgeçmeyin.
- Eğer riskli bir gebelik yaşıyorsanız veya aklınızda kalmış sorular varsa, doktorunuza danışınız.
Doğumdan Sonra Nasıl Cinsel Birliktelik Yaşayabilirim? Bebek doğduktan sonra cinsellik için, doğum sonrası muayeneninizi beklemenizde fayda vardır. Genelde kadının kendini hazır hissetmesi doğumdan yaklaşık 4 hafta sonra gerçekleşir.

Hafta Hafta Gebelik

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, hamileliğinizi hafta hafta planlamaya başlarsınız. Her gün, sağlıklı bir hamilelikle ilgili yeni sorular aklınıza takılır. Ne yemelisiniz? Egzersiz yapabilir misiniz? Hangi prenatal testleri yaptırmalısınız? Eğer ikiz veya üçüz bebekler bekliyorsanız, aklınıza daha çok soru takılabilir. Kaç kilo almalısınız? Erken doğumdan nasıl kaçınabilirsiniz? Yatak istirahatine ihtiyacınız olacak mı?
Her ne soru aklınıza takılırsa takılsın, hamilelik döneminizi hafta hafta anlamanız, doğru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Beslenme hakkında dikkat etmeniz gerekenleri öğrenin, sağlıklı hamilelik hakkında temel konuları bilin, sırt ağrısı için egzersizi araştırın ve hamilelikle cinsellik konusunu irdeleyin.
Hamilelik hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, bununla baş etmeniz o kadar kolaylaşır.
Birinci Trimestır Hamileliğin ilk birkaç ayı - birinci trimestır - sizin ve bebeğiniz için önemli değişikliklerin olduğu dönemdir.
Sizin için birinci trimestırda (1. Üç Ay) göğüslerde hassasiyet, yorgunluk ve mide bulantısı yaşanabilir. Hisleriniz heyecanlılık ve asabiyet arasında gidip gelebilir. Bebeğiniz için, birinci trimestır büyüme ve gelişme anlamına gelir. Bebeğin beyni, omuriliği ve diğer organları gelişmeye ve kalbi atmaya başlar. Bebeğinizin el ve ayakları şekillenir. Birinci tirmestır döneminizdeyken doktorunuzdan prenatal bakım hakkında görüşmek üzere randevu alın. Bu dönemde ve ilerisinde ne bekleyeceğiniz konusunda yardım alacaksınız. Öğrenecekleriniz sizin ve bebeğinizin bakımı açısından size çok yardımcı olacaktır.
İkinci Trimestır İkinci trimestır dönemi olan 4. ve 6. aylar arasında, birinci trimestırdakinden daha iyi hissedersiniz kendinizi. Şimdi, hamileliğinizin tadını çıkarma dönemidir.
Bu dönemde bebeğiniz daha gerçekçi görünmeye başlar. İkinci trimestır semptom ve işaretleri göğüslerde büyüme, karnınızın çıkması ve ciltte meydana gelen değişikliklerdir. Bu dönemde bebeğiniz tekme atmaya, mimik yapmaya ve duymaya başlar. 20. hafta civarında hamileğinizin yarısına gelmiş olursunuz ve bebeğiniz 255 gram ağırlığına gelir. İkinci trimestırda düzenli muayeneleriniz çok önemlidir.
Üçüncü Trimestır Hamileliğin son birkaç ayı yani üçüncü trimestır fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Bu dönemdeki semptomlar sırt ağrısı, şişmiş bilekler ve endişe hissiyatıdır. Üçüncü trimestırda bebeğiniz gözlerini açar ve kilolanmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin iyice büyüdüğünü hissedersiniz. 37. haftanın sonunda bebeğiniz gelişimini nerdeyse tamamlamıştır. Bu dönem içerisinde de düzenli muayeneleriniz çok önemlidir. Doktorunuz bebeğin pozisyonu ve servikal değişikliklere bakacaktır.
Hamilelikle İlgili Problemler
Hamileliğiniz boyunca, bebeğinizin sağlığı sizin için en önmeli konudur. Bu nedenle hamilelikte yaşanabilen problemler çok korkutucudur. Diyabet, epilepsi veya depresyon gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa, durumunuzun gebeliğinizi nasıl etkileyebileceğini ve nasıl komplikasyonlarla karşılaşabileceğinizi öğrenin. Bazı durumlarda yakın takip gerekebilir. Diğer durumlarda ise tedavi planınızı değiştirmekle hamilelikle ilgili problemleri önleyebilirsiniz.
Gestasyonel diyabet gibi hamilelik problemleri sağlıklı bir hamileliği karmaşık bir hale getirebilir. Düşük veya yatak istirahati gibi konular akla gelebilir. Hamilelikle ilgili problemleri düşündükçe canınız sıkılabilir ancak bu konularda doktorunuza güvenin, sizin ve bebeğiniz için en doğru kararları almanızda doktorunuzdan tavsiye alın.

Bebeğiniz Nasıl Büyür?

Bebeğin ay ay büyümesini görmek için aşağıdakileri inceleyiniz :
 
1. Trimestır 2.Trimestır 3. Trimestır
1. Ay 4. Ay 7. Ay
2. Ay 5. Ay 8. Ay
3. Ay 6. Ay 9. Ay

1. Ay : 1
Bebeğiniz;
- Küçük uzuvlar gözükmeye başlar. Bu uzuvlar bebeğin kolları ve bacakları olacaktır.
- Bebeğin kalbi ve ciğerleri oluşmaya başlar. 22. günde kalp atışı başlar.
- Bebeğin sinir boğumu tüpleri oluşmaya başlar. Bu beyin ve omuriliğe dönüşecektir.
- 1. ayın sonunda bebeğiniz 6.3 mm boyutuna ulaşır.
Vücudunuz;
- Vücudunuz bebeğin gelişimi için birçok hormon salgılar. Bu hormonlar dengesiz ve sinirli hissetmenize sebep olabilir.
- Göğüsleriniz büyür, acıyabilir.
- Sabah bulantınız olabilir, her ne kadar buna sabah bulantısı dense de, günün herhangi bir saatinde olabilir. Kraker yiyin ve yemek ölçülerinizi küçültün.
- Bazı yiyeceklere aşerebilirsiniz veya bazılarından nefret edebilirsiniz.
- Yorgunluk hissedebilirsiniz. Olabildiğince dinlenmeye gayret edin.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Hamilelikten şüphelendiğiniz anda, birinci prenatal kontrolünüz için doktorunuza gidiniz.
- Her gün 400 mikrogram folik asit içeren multivitamin alın.
- Reçeteli ilaç kullanmanız hususunda doktorunuza danışın.
- Sigara içmeyin, alkol kullanmayın.

2. Ay : 2
Bebeğiniz;
- Beyin, kalp, ciğerler gibi bebeğin ana organları oluşmaya başlar.
- Plasenta çalışır. Plasenta rahimde büyür ve göbek kordonu sayesinde bebeğe yiyecek, oksijen sağlar.
- Bebeğin kulakları, el-ayak bilekleri, el-ayak parmakları gelişmeye başlar. Göz kapakları oluşur ve büyür ancak kapalı kalır.
- 2. ayın sonunda bebeğiniz 2,5 cm boyutuna ulaşır.
Vücudunuz;
- Göğüsleriniz hala büyümeye devam eder ve hassastır. Göğüs uçlarınız ve çevresi koyulaşmaya başlar.
- Sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz çünkü uterusunuz büyür ve idrar kesesine baskı yapar.
- Sabah bulantılarınız devam eder.
- Yorgunluk hissi devam edebilir.
- Vücudunuz daha çok kan üretir.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Çeşitli sağlıklı yiyecekler yiyiniz; "tahıl, meyve, sebze, süt ürünleri ve et"
- Doktorunuz prenatal vitamin önerebilir. Vitamininiz en azından 400 mikrogram folik asit içermelidir.
- Günde en azından 6 - 8 bardak su, meyve suyu veya süt için.

3. Ay
3
Bebeğiniz;
- Bebeğin el ve ayak tırnakları oluşmaya başlar.
- Bebeğin cildinde tüyler çıkmaya başlar.
- İlk defa bebeğin kalp atışını duyabilirsiniz.
- 3. ayın sonunda 7,5 cm boyutuna ve 28 gr ağırlığına ulaşır.
Vücudunuz;
- Hala yorgunluk ve sabah bulantısı hissedebilirsiniz.
- Baş ağrısı veya baş dönmesi olabilir. Eğer bu semptomlar zamanla geçmezse doktorunuzu bilgilendirin.
- 1 - 2 kg almış olmalısınız. Kıyafetleriniz dar gelmeye başlayabilir.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Bebeğin beslenmesi için tüm vitamin ve minerallere ihtiyacınız artar.
- 1 - 2 kilo almış olmalısınız. Gebeliğe normal bir kiloyla başlayan bir kadının gebelik sırasında 11 - 16 kilo alması normaldir.
- Egzersiz yapabilirsiniz. Yürüyüş iyi bir seçim olabilir. Spora başlamadan önce doktorunuza danışın.
- Doktorunuz 11 - 14 haftalarda ikili test isteyebilir.

4. Ay 4 Bebeğiniz;
- Bebeğiniz hareket eder, tekmeler ve yutkunur.
- Bebeğin cildi pembedir ve transparandır.
- Plasenta bebeğe yiyecek sağlamaya devam eder. Ancak unutmayın ki; alkol, nikotin gibi kötü alışkanlıkları da iletir.
- 4. ayın sonunda bebeğiniz 15 cm ve 140 gr ağırlığına ulaşır.
Vücudunuz;
- Sabah bulantılarınız geçer, ancak açlığınız artar. Daha çok enerjik hissedersiniz. Mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Günde 4 - 5 kere ama daha az öğünler yemeye çalışın. Acılı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.
- Bu ayın sonuna doğru ilk defa bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz.
- Haftada yaklaşık 450 gr alırsınız. Karnınız gözükmeye başlar. Artık hamile kıyafetleri ve büyük sütyenler giymeye başlarsınız.
- Cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Bebeğe zarar vermez. Karnınız büyüdükçe farklı pozisyonlar deneyebilirsiniz.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Hamile kadınların ekstra demire ihtiyaçları vardır. Doktorunuz takviye tavsiye edebilir.
- Haftada 450 gr alırsınız veya 2. trimestırda 5 - 6 kilo alabilirsiniz.
- Doktorunuz down sendromu kontrolü için amniyosentez veya 3lü tarama testi isteyebilir. Bu testleri 15 - 18. haftalarda yaptırabilirsiniz.

5. Ay 5
Bebeğiniz;
- Bebeğiniz daha aktifleşir. Yana dönebilir hatta bazen baş aşağı dönebilir.
- Artık uyur ve uyanır.
- Bu ayda bebeğiniz çok büyür.
- Bu ayın sonunda 25 cm ve 450 gr ağırlığına ulaşır.
Vücudunuz;
- Bebeğin hareketlerini hissedersiniz. Eğer hissetmiyorsanız, doktorunuza durumu anlatın.
- Kalbiniz daha hızlı atar.
- Her gece minimum 8 saat uyuma ihtiyacı hissedersiniz. Gün içinde mola verin ve dinlenin. Kendinizi fazla zorlamayın.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Eğer sigara içiyorsanız, alkol kullanıyorsanız; bebeğin boyu ve kilosu bundan etkilenir. Bırakmak için asla geç değildir.
- Sağlıklı, bol besinli bir diyet programı takip edin. Bol bol meyve suyu, su ve süt için.

6. Ay 6
Bebeğiniz;
- Bebeğinizin cildi kırmızı ve kırışıktır. Yumuşak tüyler çıkmıştır.
- Artık bebeğiniz güçlü bir şekilde tekme atabilir.
- Bebeğin gözleri nerdeyse tamamen gelişmiştir. Yakında açıp kapatmaya başlayacaktır.
- Bu ayın sonunda 30 cm ve 1 kilo civarında olacaktır.
Vücudunuz;
- Karın çevresindeki cildiniz kaşınmaya başlayabilir. Gerilme izlerini görebilirsiniz. Losyon kullanın ve bol kıyafetler giyin.
- Sırtınız ağrıyabilir. Çok uzun süreler ayakta kalmayın. Ağır kaldırmayın.
- Rahminiz büyüdükçe karnın aşağısında ağrı hissedebilirsiniz.
- Kabızlık yaşayabilirsiniz. Daha fazla sıvı tüketin. Lifli yiyecekler yiyin, meyve - sebze tüketin.
- Cinsel ilişki yaşayabilirsiniz ancak ağrı veya kramp girerse durun.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Mide ekşimesi için sık sık ama az öğünler yiyin.
- Doktorunuza danışmadan müshil veya asit giderici ilaç kullanmayın.
- Gebelik şekeri için şeker yükleme testi yapılabilir.

7. Ay 7
Bebeğiniz;
- Bebeğiniz gözlerini açıp kapayabilir, parmağını emebilir.
- Tekme atar ve gerinir.
- Işık ve sese tepki verir.
- Bu ayın sonu itibariyle 37,5 cm ve 1,5 kilo civarındadır.
Vücudunuz;
- Ayaklarınız ve bilekleriniz şişer. Uzanın ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Eğer yüzünüz ve elleriniz aniden şişerse doktorunuzu arayınız.
- Karın çevresinde ve göğüslerinizde gerilme izlerini görebilirsiniz.
- Kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu normaldir ancak saatte 5ten fazla kasılmanız oluyorsa doktorunuzu arayınız.
- Karnınız büyüdükçe dengenizi sağlamak zorlaşacaktır. Düşmemek için dikkatli olun.
- Bebek çok sık hareket ettiği için uyku probleminiz olabilir. Bir tarafınızda ve ekstra yastık kullanarak uyumaya çalışın. Normalden fazla terlemeniz de olabilir.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- 28. haftadan sonra her 2 haftada bir prenatal kontrol için doktorunuza gidiniz.
- Sağlıklı beslenin.
- Bol bol dinlenin.
- Doğum sınıflarına katılabilirsiniz.
- Gestasyonel diyabet için test yaptırabilirsiniz.

8. Ay
8
Bebeğiniz;
- Bebeğiniz büyümeye devam eder. Sert bir şekilde tekme atar ve etrafında döner. Dirseğinin veya topuğunun şeklini karnınızdan görebilirsiniz.
- Tırnakları iyice büyümüştür.
- Beyin ve ciğerleri hala gelişmektedir.
- Bu ayın sonunda 45 cm uzunluğunda ve 2,5 kilo civarındadır.
Vücudunuz;
- Bu ay daha şiddetli kasılmalar hissedebilirsiniz.
- Göğsünüzden süt sızabilir.
- Bebek ciğerlerinize baskı yaptıkça nefes almakta zorlanabilirsiniz. Dik oturun ve yavaş yavaş nefes almaya çalışın.
- Ayda 500 gr almanız gerekir.
Prenatal Bakım Rehberiniz;
- Her 2 haftada bir doktorunuzu ziyaret ediniz.
- Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayınız;
+ Vajinadan kanama veya sıvı gelmesi
+ Kramp, karın veya sırt ağrısı
+ Bulanık görme
+ Bebeğin aşağı doğru itildiğini hissetme
+ Bebeğin hareketlerinde fark edilebilir bir azalma
+ 1 saat içinde 5ten fazla kasılma

9. Ay 9
Bebeğiniz;
- Bebeğiniz in ciğerleri artık kendi kendine çalışır durumdadır.
- Haftada 0,600 gr alır.
- Baş aşağı pozisyonda durur.
- Bu ayın sonunda bebeğiniz 50 cm civarında ve 3 - 3,5 kilo civarındadır.
Vücudunuz;
- Göbek deliğiniz öne çıkabilir.
- Bebek aşağı doğru hareket ettikçe nefes almanız kolaylaşır. Ancak bebek idrar kesesine daha çok baskı yaptığı için daha sık idrara çıkma ihtiyacınız olur.
- Bebeğin baskısı ve ağırlığından dolayı rahatsızlık hissedebilirsiniz.
- Ayak ve bilekleriniz şişer. Ayaklarınızı yukarı kaldırın. Serin bir yerde tutmaya çalışın.
- Rahim ağzının doğum yaklaştıkça açılmaya başlar.
- Bu ay kilo almazsınız. Hatta 1 kiloya yakın verebilirsiniz.

Prenatal Bakım Rehberiniz;
- 36. haftadan sonra doktorunuzu haftada bir ziyaret edin.
- Aşağıdaki durumlarda doğum başlamış demektir.
+ Kasılmalar düzenli aralıklarla oluyorsa (örneğin her 7 dakikada bir)
+ 1 saatte 5den fazla kasılma oluyorsa
+ 30 - 70 saniye sürüyorsa
+ Siz kıpırdadıkça kötüleşiyorsa
Doğum için doktorunuzu arayınız.

İş ve Hamilelik

Eğer çalışan bir anne adayı iseniz; aşağıda sizin için 11 tavsiye bulunmaktadır.
İş yerinde Sağlıklı Kalın
- Sabah Bulantıları ile Mücadele Edin. Masanızda kraker, patlamış mısır gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler bulundurun.
- Öğün Atlamayın. Günde en azından 3 öğün olabildiğince sağlıklı yemekler yiyin. Kan şekeri seviyenizi sabit tutabilmek için havuç, muz gibi besleyici abur cuburlar yiyin.
- Bol Bol Su İçin. Gün içinde susuz kalmamak vücut sıvısını yüksetir, büyümekte olan bebeğinizi besler ve enerji seviyenizi korumanızda yardımcı olur.
- Hareket Edin. Saatte bir defa yerinizden kalkın ve ofiste bir tur atın. Sürekli oturmak veya ayakta kalmak kan pıhtısı, varikosel ve şişmeye sebep olur.
- Yorgunluk ile Mücadele Edin. Yeteri kadar uyuyabilmek çok önemlidir. Günde 10 - 11 saat uyumak hamileler için alışılmadık bir durum değildir. İş yerinde bir divan üzerinde veya en azından ayaklarınızı yukarı kaldırarak, dinlenebileceğiniz molalar ayarlamaya çalışın.
- İş yerinden Zamanında Ayrılın. Gün sonuna kadar beklememeye çalışın. Rahatlamak ve gevşemek için de zamana ihtiyacınız var. Unutmayın ki, stres hormonları doğumu zorlaştırır.
Hamilelik İzni
- Kanunu Bilin. Hamilelik izninin ne kadar sürdüğünü, bunun ne kadarının ücretli, ne kadarının ücretsiz olabileceğini araştırın.
- Ödevinizi Yapın. Çalıştığınız şirketin hamilelik izni hakkındaki politikasını araştırın. Personel el kitabını okuyun. İnsan kaynakları departmanı ile ücretli ve ücretsiz izinler hakkında görüşün.
- Zamanlamayı Düşünün. Genelde işvereninize hamile olduğunu söylemek için 1. Üç ayın bitmesini beklemek iyidir. Ancak zor bir gebelik geçiriyorsanız veya sabah bulantılarınız çok sıksa, durumunuzu daha erken paylaşabilirsiniz.
- Alternatifleri Düşünün. Kontrol edemediğiniz örneğin bebek doğduktan sonra bakıcı bulamama veya işe dönmek için fiziksel olarak çok bitkin olma ihtimaliniz gibi durumları da hesaba katın. Doğum izni için tüm tatil hakkınızı kullanma konusunda iki kere düşünün, bir kısmını sonraya saklamak akıllıca olabilir.
- Patronunuzun Endişelerini Öngörün. İşvereniniz ne kadar süre izin kullanacağınız ve bu sürede görevinizin nasıl yerine getirileceği konusunda endişeler taşıyabilir. Yokluğunuzda işinizin nasıl yürütüleceğini düşünün.

35 Yaşından Sonra Hamilelik

35 - 40 yaş arasındaki sağlıklı kadınların genellikle hamilelikleri sağlıklı geçer. Eğer problem çıkarsa, bunlar genelde başarıyla tedavi edilir.
35 Yaşından Sonra Anne Adaylarının Riskli Durumları:
- İnfertilite
- Yüksek tansiyon
- Şeker hastalığı
- Düşük
- Plasenta previa (Plasentanın yanlış yerde olduğu ve rahim ağzını kapladığı durum)
- Sezeryan
- Erken doğum
- Ölü doğum
- Genetik rahatsızlığı olan bebekler
Bu riskler sebebiyle, 35 yaşından sonra yaşanan hamileliklerde prenatal bakım son derece önemlidir.
Yaşınız ne olursa olsun, hamile kalmaya çalışmadan önce mutlaka doktorunuzu görün. Bu, aşağıdaki durumlarda daha da önemlidir.
- Yüksek tansiyon veya nöbetli bir kronik medikal probleminiz varsa
- Uzun süredir ilaç tedavisi görüyorsanız
Eğer kontrol edilmezse, bazı medikal durumlar sizin ve bebeğiniz için risk yaratabilir.
Eğer 35 yaşından büyükseniz ve denemenize rağmen 6 aydır hamile kalamıyorsanız; doktorunuza başvurunuz. 35 yaşından sonra, öncesine göre hamile kalmak zorlaşır çünkü doğurganlık yaşa bağlı olarak azalır. Çoğu vakada infertilite tedavi edilebilir.

35 Yaşından Sonra Anne Olmak : 35 - 40 yaş arasındaki sağlıklı kadınların genellikle hamilelikleri sağlıklı geçer. 35inden sonraki birçok kadının sağlığı iyidir. İyi bir prenatal bakım ve sağlıklı alışkanlıklar ile belli riskleri indirgeyebilirsiniz.
Prenatal bakım Önemlidir; Özellikle 35 yaşından sonra prenatal bakım önemlidir çünkü;
- Hamilelik sırasında ilk defa yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riski vardır.
- Down sendromu ve diğer olası hastalıkları için test yaptırabilirsiniz
Sağlıklı Alışkanlıklar; Hamilelik sırasında riskleri azaltmak için aşağıdakileri takip edin;
- Sağlıklı beslenin.
- Sağlıklı bir şekilde kilo alın.
- Doktorunuzun önerileri doğrultusunda egzersiz yapın.
- Alkol ve sigara kullanmayın.
- Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç veya bitkisel takviye kullanmayınız.

Gebelik ve Alkol Kullanımı

Hamileyken alkol tüketimi bebeğinizin fiziksel ve mental problemlere sahip olmasına neden olabilir. En ciddi problem ise Fetal Alkol Sendromudur. (FAS) FAS mental geriliğin en yaygın sebebidir.
Bebekte doğum kusuruna yol açması açısından ne kadar alkol kullanılması gerektiği tam olarak bilinmemektedir. Bu seviye kadından kadına değişebilmektedir. Bu nedenle uzmanlar hamilelik sırasında hiç alkol kullanılmaması görüşündedirler.
Gebelikte Alkol Kullanımının Tehlikeleri Nelerdir? Hamilelik esnasında alkol kullanımı "Fetal Alkol Spektrum Bozuklukları"na (FASD) yol açar. FASD terimi doğum öncesinde alkol kullanımı ile ilgili problemleri açıklar. Bu bozukluklar mental gerilik; öğrenme, duygusal ve davranışsal bozukluklar, kalp, yüz ve diğer organlarla ilgili kusurlar olabilir. Bu bozukluklardan en ciddi olanı Fetal Alkol sendromu (FAS) olan; fiziksel ve mental doğum kusurlarının bir birleşimidir.
Hamilelik esnasında alkol kullanımı düşük ve erken doğum riskini arttırır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar alkol kullanımının ölü doğumlara da yol açabildiğini göstermektedir.
Birçok kadın hamilelik esnasında çok fazla alkol tüketiminin doğum kusurlarına yol açtığını bilse de, alkolü az tüketmenin bile fetusa zarar verdiğini fark etmezler. Esasen, hamilelikte alkol tüketmemek güvenlidir.
Kadınlar hamileliklerinin ilk birkaç ayında bunun farkında olmadan alkol kullanabilecekleri için, hamile kalmayı düşünen veya bunun için uğraşan kadınların o dönemde hiç alkol almamasında fayda vardır.
Hamile bir kadın alkol aldığı zaman, bu alkol plasenta aracılığı ile fetusa geçer. Alkol fetusun gelişmemiş vücudundan bir yetişkine oranla çok daha yavaş atılır. Sonuç olarak bebeğin kanındaki alkol miktarı anneninkine göre daha yüksektir ve daha uzun süre kanda dolaşır. Bu sebeple bebekler bazen bunun etkisini ömürleri boyunca taşırlar.
Fetal Alkol sendromu (FAS) Nedir? Fas mental geriliğin en bilinen sebebidir. Mental geriliğin önlenebilen tek sebebidir. Fetal alkol sendromu olan bebekler doğumda çok küçüktürler, ve büyüdükçe bu arayı kapatamazlar. Küçük gözler, ince yukarı bakan dudaklar gibi karakteristik surat ifadeleri vardır. Organları, özellikle de kalpleri düzgün bir şekilde çalışmayabilir. Çoğu bebeğin beyinleri de küçüktür ve normal yapı ve özelliklere dahip değildir. Çoğunda akli yetersizlik, koordinasyon zayıflığı, dikkat azlığı, duygusal ve davranışsal problemler görülür. Fetal Alkol sendromu hayat boyu sürer. Akli zekası normal olsa bile ergen ve yetişkinlerde psikolojik ve davranışsal problemler, suça meyilli hareketler görülebilir. Bir işte çalışmaları ve kendi başlarına yaşamaları zordur.
Eğer hamile bir kadın hamile olduğunu bilmeden alkol alırsa, bebeğe zarar gelir mi? Bir kadının hamile olduğunu bilmeden birkaç kadeh içki içmesi ile bebeğe zarar gelmesi pek olası değildir. Bebeğin beyni ve diğer organları hamileliğin 3. Haftası civarında gelişmeye başlar, ve bu erken dönemde hasara uğrayacak kadar hassastır. Hamilelikte hiç alkol kullanmamak güvenli olduğu için, hamilelik çabası veya şüphesi varsa alkol anında bırakılmalıdır.
Emzirirken alkol almak güvenli midir? Küçük miktarlarda alınan alkol bile anne sütü aracılığıyla bebeğe geçer. Yapılan bir çalışmaya göre günde 1-2 kadeh içki içen bir annenin sütü ile beslenen bebeklerin, diğer bebeklere göre emekleme ve yürüme becerileri daha geç gelişmektedir.
Bu gibi sebeplerle emziren anneler alkol kullanmamalıdır. Arada içilen bir içki bebeğe zarar vermezken, alkol aldıktan sonra emzirmeden evvel en azından 2 saat geçmesi gerekmektedir. • Gebelik ve Sigara
Sigara içmek genel bir sağlık problemidir. Sigara içenler akciğer kanseri, diğer akciğer problemleri, ve kardiyovasküler problemlerle karşılaşma riski altındadırlar. Hamilelik sırasında sigara içimi annenin ve doğmamış bebeğin sağlığını etkiler.
Gelişmiş ülkelerin çoğunda kadınların yaklaşık %20si sigara içmektedir. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde daha azdır. Sigara 2500 kimyasal içerir. Bu kimyasal maddelerden hangisinin gelişmekte olan bebeğe zarar verdiği tam olarak bilinmemektedir ama nikotin ve karbon monoksit olumsuz gebelik sonuçlarında etkili olmaktadır.
Sigara İçmek Bebeği Nasıl Etkiler? Sigara içmek düşük kilolu doğum riskini ikiye katlar. Düşük kilolu doğum; doğum öncesi gelişim azlığı, erken doğum veya her ikisinden de kaynaklanmaktadır. Sigara içmek fetal büyümeyi yavaşlatır ve erken doğum riskini arttırır. Premature ve düşük kilolu doğan bebeklerde Serebral Palsi (Çocuklarda bedensel sakatlık yaratan en yaygın hastalık), akli gerilik, öğrenme problemleri hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunları görülebilir. Bir kadın hamileliği sırasında ne kadar çok sigara içerse, bebeğinin düşük kilolu doğum riski de o kadar artar. Anne adayı sigarayı 2. trimestır sonunda bırakırsa düşük kilolu doğum riski hiç sirara içmeyen bir anne adayınınki kadardır.
Sigara İçmek Hamilelikte Komplikasyonlara Sebep Olur mu? Sigara içmek bazı komplikasyonlara yol açabilir. Sigara için bir anne adayında olabilecek plasenta problemleri içmeyen bir anne adayına göre iki misli fazladır;
 • Plasenta Previa (Plasenta previa plasentanın rahmin alt kısmını ve rahim ağzını kaplaması durumudur.)
 • Plasenta Ayrılması (Plasentanın doğumdan evvel rahim duvarından kısmen veya tamamen ayrılması durumu)
Her iki durum da doğum sırasında aşırı kanamaya sebep olabilir; hem anneyi hem de bebeği tehlikeye sokabilir.
Hamilelikte Sigara İçmek Bebeklerde veya Çocuklarda Başka Problemlere Yol Açar mı? 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre hamileliğinde sigara içen annelerin bebeklerinde, hamileliğinde uyuşturucu kullanan annelerin bebeklerinde görülen yoksunluk semptomları görülebilmektedir. Örneğin sigara içen annelerin bebekleri daha gergin ve yatıştırması zor olurlar. Annesi hamilelik döneminde sigara içen bebeklerde ani bebek ölümü riski, diğerlerine göre 3 kat fazladır.
Hamilelikle Sigara İçilen Ortamlarda Bulunmak Bebeği Olumsuz Etkiler mi? Yapılan çalışmalar hamileliğinde devamlı sigara içilen ortamda bulunan annelerin bebeklerinde büyüme yavaşlığı ve düşük kilolu doğum riski olduğunu göstermektedir. Hamileler pasif içicilikten uzak durmalıdır.
Doğumdan Sonra İçilen Sigaraya Maruz Kalmak Bebeği Nasıl Etkiler? Bebek doğduktan sonra da sigaradan uzak durmak önemlidir. Anne-babalar evlerinde sigara içmemeli ve misafirlerine de içirmemelidirler. Sigaraya maruz kalan bebeklerde bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolu, kulak enfeksiyonları ve astım gibi rahatsızlıklar gelişebilmektedir.
Sigara içmek annenin sağlığını da etkiler. Sigara içenlerde artan oranlarda ciğer ve diğer kanser çeşitleri, kalp krizi ve amfizem yaşanabilmektedir. Sigarayı bırakmak ile daha sağlıklı aileler ve çocukları için daha iyi rol model olan anne-babalar olunabilmektedir.

 • Gebelik ve Civa
Eğer bir kadın hamileliği sırasında yüksek seviyelerde civaya maruz kalırsa, kendi ve bebeğinin sağlığı tehlikededir. Civa doğada birçok formda bulunabilen bir çeşit metaldir. Parlak, gümüşümsü-beyaz renktedir ve termometrelerde kullanılır. Buharlaşabilir ve renksizleşebilir ve kokusuzdur. Diğer maddelerle birleşerek insan sağlığına zararlı bileşimler oluşturabilirler.
Civaya Nasıl Maruz Kalınır? Havada soluyarak, yiyeceklerden ve içeceklerden civaya maruz kalınabilir. Civa aynı zamanda vücuda ciltten de girebilir.
Civa soluduğumuz havada vardır. Havaya aşağıdaki şekillerle de salıverilir.
- Çöplerin yakılması
- Enerji santrallerinde kömür yakılması
- Belli endüstriyel süreçler
Balıklar denizlerdeki civayı abzorbe ederler, insanlar da balık yedikleri zaman bu civaya maruz kalırlar. İnsanların civaya maruz kaldığı diğer şekiller;
- Diş dolguları
- Kırık termometreler
- Kırık florasan lambalar be yüksek şiddetli ampuller
Civaya Maruz Kalmanın Sağlık Açısından Sakıncaları : Civa; sinir siztemi, ciğerler, böbrekler, görüş ve duyma gibi vücudun birçok bölümünü etkiliyebilir. Durumun ciddiyeti kişinin maruz kaldığı civa seviyesine göre değişir. Fetuslar ve çocuklarda risk büyür.
Henüz rahimdeyken civaya maruz kalan bebeklerin sinir sistemleri ciddi şekilde etkilenebilir hatta sonuç ölüm olabilir. Beyinlerinde hasar, öğrenme bozuklukları ve duyma kaybı da yaşanabilir.
Hamilelik Sırasında Balık Yemek : Cok civa barındıran balık yemenin sağlık problemlerine yol açtığı bilinir. Bu risk özellikle fetus içindir.
İş ve Civa : Hamilelerin, civanınsıvı veya buhar haline maruz kalınabilen işlerde çalışmaması gerekir.
Diş Dolguları ve Civa : Bazı diş dolgularında civa bulunur. Bu dolgular dişe yerleştirilirken veya dişten alınırken, civa buharı salıverirler. Civa buharı sakız çiğnerken de salıverilebilir. Bazı kişiler civalı diş dolgularının fetusun sinir sistemini etkileyip etkilemediğini merak eder. Hamileler bunlardan kaçınmalı mıdır? 2009da yapılan bir araştırmaya göre, civalı dolgular hamileler de dahil çoğu kimse için güvenlidir. Eğer hamileyseniz ve dişinize dolgu yaptırmanız gerekiyorsa, konu hakkında diş doktorunuzdan tavsiye alınız. Civalı dolgular kırılmazsa veya zarar görmezse alınmasına gerek yoktur çünkü alınırken civa salıverilir.
Kırık Termometre, Florasan Lamba ve Yüksek Şiddetli Ampullerden Uzak Durmak : Eğer hamileyseniz, bu gibi maddelerle başka bir yetişkinin ilgilenmesini isteyiniz. Çocukların ellemelerine izin vermeyin.

Gebelik ve Stres

Hamilelik çoğu kadın için stresli bir süreçtir. Aynı anda mutlu olabilirsiniz, üzülebilirsiniz, korkuya kapılabilirsiniz. Bu şekilde hissetmek normaldir. Çok yüksek seviyelerdeki stres erken doğum ve düşük kilolu doğuma sebep verebilir. Bu aşırı stresin sebebi iş kaybı, boşanma veya yakın bir aile ferdinin ölümü olabilir.
Ne Yapabilirsiniz? Gerçekten stresli olduğunuzun farkına varın.Stresli olduğunuzun farkına varmak ve bunun sebeplerini araştırmak, stresi azaltmada ilk basamaktır. Aşağıdakiler yardımıyla da stresinizi hafifletebilirsiniz:
- Düzenli & besleyici yemekler yiyerek, bol bol sıvı tüketerek
- Vücudunuzun ihtiyacı olduğu anlarda dinlenerek
- Egzersiz yaparak
- Meditasyon yaparak, müzik dinleyerek veya günlük tutarak
- Alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerden uzak durarak
- Mümkün olduğu kadar stresli insanlardan ve durumlardan uzak kalarak
- Eşinizle, arkadaşlarınızla, akrabalarınızla, doktorunuzla konuşarak.
- Tüm prenatal kontrollerinize giderek. Bu size herşeyin yolunda olduğu fikrini verecektir.
Çok fazla stres herkes için rahatsızlık verici bir durumdur. Kısa vadede, yüksek seviyedeki stres yorgunluk, uyku hali, endişe, iştah kaybı veya aşırı yeme, baş ağrısı, sırt ağrısına sebep olabilir. Aşırı stres hali uzun müddet devam ederse, enfeksiyonlara dayanıksızlık, yüksek tansiyon ve kalp problemleri gibi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Aşırı stres hamilelerde de bazı özel riskler yaratır. Çoğu kadın hamileliğin yarattığı duygusal ve fiziksel stres ile başa çıkar. Stresle başa çıkabildiğini düşünen hamile bir kadın, stresin yarattığı sağlık problemleri ile karşılaşmayacaktır. Bu stresin seviyesi ile ilgili endişeleri olan hamile kadınların bu konu hakkında eşleri, aileleri ve arkadaşlarıyla konuşmaları, duygularını paylaşmaları tavsiye edilir. Yakın çevredeki bu bireyler size destek olarak, stresin azalmasına yardım edebilirler.
Hamileliği Hangi Çeşit Stresler Etkiler? İş teslimleri, trafik gecikmeleri gibi rutin stresler büyük ihtimalle hamilelikle ilgili komplikasyonlara sebep olmazlar. Stresin her çeşidi kötü değildir. Doğru bir şekilde idare edildiğinde, stres yeni problemleri çözmemizde bize ivme kazandırır.
Ancak ciddi ve uzun süren bazı stres tipleri hamileliği tehlikeye sokabilir. Yapılan bazı çalışmalar boşanma, ailen bir ferdin kaybı, ciddi rahatsızlıklar veya işten çıkarılma gibi olumsuz olayların erken doğuma ve düşük kilolu doğuma eden olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu gibi olumsuz olaylarla karşılaşan çoğu kadında herhangi bir olumsuz etki görülmemektedir.
Kronik stresin olumsuz hamilelik sonuçları üzerinde etkisi vardır. Yapılan çalışmalar kronik stresli ve düşük gelirli (yemek bulmada zorlanan, kronik bir rahatsızlığı olan çocuğa bakmakla yükümlü veya işsizlik sorunu olan ) hamilelerin düşük kilolu doğum yapma riskinin fazla olduğu yönündedir.
Bazı kadınlar hamilelik kaynaklı kronik stres yaşayabilirler. Bu kadınlar genellikle bebeklerinin sağlığı veya doğum esnasında yaşayacakları konusunda endişelenirler. Bu endişeleriniz varsa, doktorunuzla ve yakınlarınızla görüşünüz.
Hamilelik dönemlerinde stres yaşayan çoğu kadının bebeği normal zamanında ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Bazı kadınlar ise stresin etkilerine karşı diğerlerine göre daha hassas olabilirler .
Hamilelikte Yaşanan Yüksek Seviyedeki Stresin Riskleri Nelerdir? Yapılan birçok çalışma hamilelikte yaşanan stresin erken doğuma ve düşük kilolu doğuma sebebiyet verebildiğini göstermektedir. Çok küçük veya çok erken doğan bebeklerde ciddi sağlık problemleri yaşanabilir.
Stresin Olumsuz Hamilelik Sonuçlarına Etkisi Nasıl Olur? Stresin gebeliğe nasıl olumsuz etki ettiği yönünde araştırmacıların net bir görüşü yoktur. Ancak belli stresle ilgili hormonların bu konuda rol oynarlar. Örneğin, stres CRH hormonunu tetikleyerek erken doğuma sebep olabilir. Beyin ve plasenta tarafından üretilen CRH hormonu doğumla yakından ilgilidir. Bu hormon vücuda prostaglandin denilen kimyasalın salıverimesini ileterek rahim kasılmalarına neden olur. Şiddetli veya uzun dönemli stres bağışıklık sisteminin fonksiyonuna da etki eder. Bu da, hamile bir kadının rahimi de ilgilendiren enfeksiyonlara daha duyarlı olmasını sağlar. Rahim enfeksiyonları özellikle 28 haftadan az hamilelerde erken doğuma neden olabilir.
Stres, kadının davranışlarını da etkiler. Bazı kadınlar strese sigara içerek veya alkol kullanarak tepki verirler. Bu da, erken doğum, düşüm kilolu doğum veya diğer komplikasyonlara sebep olur.
Hamilelikte Yaşanan Yüksek Stresin Bebekte Uzun Dönemli Bir Etkisi Olur mu? Bazı çalışmalar hamilelik esnasında yaşanan yüksek seviyelerdeki stresin bebeğin akli ve duygusal gelişimini etkilediği yönündedir. Maternal stres ilgi noksanlığı gibi öğrenme problemleri, artmış endişe ve kaygı gibi problemlere de yol açabilir. Yapılan bazı çalışmalara göre annenin yaşadığı stres plasenta aracılığı ile bebeğe geçerek fetusun gelişmekte olan beynini etkileyebilir.
Hamile Bir Kadın Stresini Nasıl Azaltabilir? Her hamile kadın kişisel ve işle ilgili stres kaynaklarını belirlemeli ve bunlarla baş edebilmek için kendine özgü yollar yaratmalıdır. Eğer stresten bunalırsa, doktoruna veya onun önereceği bir psikoloğa gözükebilir. Baş dönmesi, yorgunluk, sık sık idrara çıkma, şişme ve sırt ağrısı gibi hamilelik kaynaklı rahatsızlıklar da stres sebebi olabilir, özellikle hamilelik öncesi yapılan tüm aktivitelere aynı şekilde devam ediliyorsa. Gerekli olmayan aktivitelere ara verilerek stres azaltılabilir.
Birçok kadın hamileliği sırasında ruh halinde değişkenlikler yaşar. Bunlar hormonal değişiklikler sebebiyle olur ve normaldir. Ancak ruh hali değişiklikleri kadının stresle başa çıkmasını zorlaştırabilir.
Sağlıklı ve zinde olan bir hamile stresle daha iyi baş edebilir. Sağlıklı beslenilmeli, yeterli miktarda uyunmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, ve doktor kontrolünde düzenli egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz yapmak fit ve zinde olmayı sağlayarak sırt ağrısı, yorgunluk ve kabızlık gibi rahatsızlıkları önleyerek stresi azaltır.

Gebelik ve Evcil Hayvanlar

Birçok aile için evcil hayvanları ailenin bir ferdi gibidir. Ancak hamilelerin evlerinde besledikleri evcil hayvanlar konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir.
Kediler ve Köpekler : Konu evcil hayvanlar olunca kediler ve köpekler en popüler olanlarıdır. Hamileyseniz kedinize veya köpeğinize yeni bir ev bulmanıza gerek yoktur. Ancak kendinizi ve bebeğinizi her türlü potansiyal risklerden korumanız gereklidir.
Köpekler : Bebek beklerken köpeğinizin de ailenizin bir ferdi olmaya devam etmeyeceği konusunda endişe etmenize gerek yok. Ancak aşağıdaki maddeleri takip ediniz.
- Otururken veya uzanırken köpeğinizin karnınıza atlamamasına dikkat edin.
- Köpeğinizin ısırmak veya üzerinize atlamak gibi kötü alışkanlıkları varsa, ailenize bebeğiniz katılmadan bu alışkanlıklardan kurtulmasını sağlayın.
- Bebeğinizi evinize getirmeden evvel, köpeğinizin tüm aşılarının yapılı olduğundan emin olun.
- Eğer köpeğiniz en çok sizle yakınsa, diğer bir aile üyesinden onunla daha çok vakit geçirmesini isteyin. Çünkü bundan sonra vaktinizin büyük bir kısmını bebeğinize ayıracaksınız.
Kediler : Kediler konusunda toksoplazma açısından dikkatli olmak gereklidir.
- Toksoplazma bir parazit yüzünden olan bir çeşit enfeksiyondur. Kediler tarafından insana bulaşabilir.
- Kedi dışkısında bulunabilir.
- Kedinizin artıklarını temizlerken size bulaşabilir.
- Domuz eti, kuzu veya geyik eti gibi pişmemiş et ile de geçebilir.
Toksoplazma bulaşmış birçok insanda hiçbir semptom görülmeyebilir. Ancak bu rahatsızlık doğum kusurları ve düşük gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir. Eğer bir anne adayına hamilelikten hemen önce veya sırasında toksoplazma geçtiyse, bunu % 50 oranda bebeğine bulaştırma ihtimali vardır.
Toksoplazma semptomları şöyledir;
- Kas ağrısı
- Baş ağrısı
- Şişmiş lenf bezleri
- Gribe benzer semptomlar (ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı)
Hamileler bu enfeksiyonu önlemek amacıyla aşağıdakilere dikkat edebilirler :
- Hamile olmayan bir aile yakınından kedi dışkısını temizlemesini istemek
- Kedileri kapalı bir yerde tutarak
- Sokak kedilerinden uzak durarak
- Su ve sabunla ellerini yıkayarak
- Pişmemiş veya az pişmiş etlerden uzak durarak
- Mutfak malzemelerini sık sık yıkayarak

end faq

{accordionfaq faqid=accordion3 faqclass="excitebikefaq plus aligncenter headerbackground" active=item1}

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close