Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti adı tatlı gibi gözüküyor tabi maalesef o kadar tatlı bir hastalık değil. Kadınların aşağı yukarı %10’nunda yani 10 kadından 1’inde çikolata kistini görüyoruz. Sebebine baktığımız zaman aslında çikolata kisti şey rahim içiresindeki dokunun rahim dışında yer almasıdır. Yani yumurtalık dokusu üzerinde olabiliyor veya bağırsak üzerinde olabiliyor herhangi bir yerde olabiliyor. Eğer yumurtalıkta olursa buna çikolata kisti diyoruz. Dolayısıyla temelde problemi şiddetli âdet sancısı oluyor. Âdet dönemi çok sancılı geçiyor bu yüzden sosyal konforu bozuluyor. Günlük yaşantısı bozulabiliyor, genç kızlarda olduğunda okul başarısını etkiliyor veya çalışan bir bayan olduğunda çalışma hayatını etkileyebiliyor ve genelde ihmal edilebiliyor.

Âdet döneminde sancı mı oluyor?

Ciddi bir sancı oluyor. Âdetin ilk günü ile beraber başlıyor ve artan bir sancı oluyor ve âdet bittikten sonra bu sancı geçiyor. Bu tipiktir çikolata kistlerinde ve bu sancı az veya çok birçok bayanda oluyor. Her sancı çikolata kisti mi, tabiki değil. Bu sancı sürekli ağrı kesici almayı gerektirecek kadarsa uzmana danışılmasında fayda var. Bayanlar her âdet sancısını dikkate almadığı için doktora gitmiyor. Âdet sancısı eğer gerçekten çok fazlaysa genç kız da olsa bir jinekoloğa götürmek lazım.

Çikolata kisti kimlerde daha çok görülür?

Daha çok üreme çağındaki bayanlarda görülür. Menopoza kadar devam eder. Dolayısıyla bu dönemde bir kısırlıkta var ise yani çocuk sahibi olma güçlüğü varsa %30 kadar çikolata kisti görülme sıklığı artıyor. Sık âdet gören bayanlarda, doğuştan rahim ile ilgili problemi olan bayanlarda endometriozis yani çikolata kisti daha çok görülüyor.

Endometriozis yani çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Aslında her şey şikayete bağlı. Bir genç kızdan bahsediyorsak temel problemi o dönemdeki ağrı ve bir kist varsa ve bu kist belli bir büyüklükteyse özellikle 4 cm üzerindeyse, şiddetli ağrı yapıyorsa, ağrı kesici doğum kontrol hapı gibi ilaçlara cevap vermiyorsa ameliyat yoluna gitmemiz gerekiyor. Dolayısıyla buradaki temel hedefimiz ağrıyı azaltmak ve bireyin sosyal konforunu arttırmak. Çocuk sahibi olmak isteyen bir grupta, çocuk sahibi olmayı nasıl kolaylaştırırız ona bakıyoruz. Eğer bayan genç bir yaşta ve yumurtalıklarının rezervi iyi ise başka bir kısırlık faktörü yoksa o zaman ameliyat seçeneğini daha ön planda tutuyoruz ama ileri yaşta bir bayansa yumurtalık rezervi daha azsa, erkek ile ilgili faktörler de varsa direk tüp bebek tedavisine alıyoruz.

Çocuk sahibi olmak isteyenlerde önce çikolata kisti tedavisi mi yoksa tüp bebek tedavisi mi uygulanıyor?

Önce kist tedavisi yapılır. Daha sonra 6 aylık bekleme süresinde hamile kalıyorsa sorun yoktur ama kalamıyorsa o zaman tüp bebek tedavisine başvuruyoruz.

Kistler ile ilgili eklemek istedikleriniz var mı?

Çikolata kisti sadece yumurtalıkta olmuyor, bağırsak üzerinde ya da daha farklı yerlerde olabiliyor. Büyük abdest yapımında çok ciddi sancılar olabiliyor veya idrar yaparken ciddi sancılar olabiliyor. Dolayısıyla bazen çok geniş cerrahiler yapmamız gerekiyor. Bağırsak ameliyatlarına kadar giden cerrahilerde söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla şunu vurgulamak istiyoruz, genç kızlarımızın şiddetli adet sancılarının önemsenmemesi ya da sen daha küçüksün doktora gitmene gerek yok, evlendikten sonra jinekoloğa gidilir mantığının değişmesi lazım. Sonuçta evlilik olmadan da doktora gidilebilir.

Erken teşhisin faydası var mıdır?

Kesinlikle. Bazen geçiştiriliyor ya da evlen âdet sancın geçer gibi şeyler söyleniyor veya evlenince her şeyin çözümü olacak gibi söyleniyor. Dolayısıyla böyle olmuyor. Erken tedaviye başlanması, erken önlem alınması, iyi yönetim yapılması gerçekten çok önemli.

Normal bir kist ile çikolata kistinin bir farkı var mıdır?

Cevap: Kesinlikle vardır. Sonuçta her kist çikolata kisti değildir. İkisinin arasında bir fark var ve bunu ultrasonografi yaptığımızda görebiliyoruz. Hastaya âdet döneminde sizi tekrar görelim diyoruz. Çünkü bir fonksiyonel kist ise yani eriyip kaybolan bir kist ise adet döneminde bu kaybolacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak hastaya sonucu söylüyoruz.

Çikolata kisti tedavisi sadece ameliyat ile mi oluyor?

Ameliyatlar derken kapalı ameliyat tekniğini kast ediyoruz. Açık cerrahi artık pek kullanılmıyor. Kapalı ameliyat tekniği ile ameliyat yaptığımızda buna laparoskopi diyoruz, mideden açtığımız küçük deliklerden ameliyat yapıyoruz. Karnı açmadığımız için içerde yapışıklık hissi daha az oluyor, hasta daha hızlı iyileşiyor, daha az ağrısı oluyor, enfeksiyon risk daha az oluyor. Tüm bunlar laparoskopik cerrahinin avantajlarıdır. Daha çok çocuğu olmayan bireylerde laparoskopi tekniğinin ön planda tutulması lazım. Bu cerrahideki temek nokta, yumurtalığa zarar vermemektir.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Aslına bu en zor soru. Çünkü içini göremiyoruz ve çikolata kistinin temel problemi içerde yapışıklıklar var, bağırsağı ya da yumurtalık kanallarını yapıştırıyor, idrar yollarını çekiyor. Bu yüzden karma karışık bir yapı haline geliyor. Dolayısıyla tüm bunların ayrılması ve ayırırken de bağırsağa zarar vermemeniz, idrar yollarına zarar vermemeniz, rahime zarar vermemeniz gerekiyor. Bunun için bir süre veremiyoruz.

Başka bir sancı çikolata kisti sancısı ile karıştırılabiliyor mu?

Evet olabiliyor. Genelde genç kızlarımızda oluyor. Örneğin sağ tarafta bir ağrısı var apandisitten şüpheleniliyor, genel cerrah görüyor ciddi bir ağrısı olduğu için apandisti açıyorlar ve apandisit normal çıkıyor. Daha sonradan bakıyorlar ki yumurtalıkta bir kist var ve gereksiz yere yumurtalığa müdahale ederek yumurtalığı kaybediyor. Böyle durumların olmaması için dikkatli değerlendirmek gerekiyor. Apandisit ile karışabilir fakat ultrason ile ayrımı yapılabilir.

Tüp bebek tedavisine başlıyoruz daha sonrasında yok mu oluyor ? 
Yok olmuyor çünkü Endometriozis , çikolata kisti kaybolmuyor. İlaçlada kaybolmuyor sadece ameliyat ile kaybedebilirsiniz. Dolayısı ile tüp bebek tedavisine kist yerindeyken başlıyoruz. Bu bizim tüp bebek başarımızı etkilemiyor. Kisti bırakarda tüp bebek bırakabiliriz yumurtalığın zarar görmemesi için, kisti alarak da yapabiliriz biz hastanın yaşına göre kara veriyoruz. Bakıyoruz kist var direk tüp bebeği yerleştiriyoruz. Tabi kist orada duruyor bir takım riskler yaratabiliyor ama biz her zaman yumurtalığı korumak üzerinden gidiyoruz.Tabi burada teknolojinin, görüntülemenin geliştiği dönemlerde yaşıyoruz.
Kesinlikle. Genelde bir takım kan değerlerine bakarak ''kanser miyim?'' diye gelen sorular da oluyor. Sadece kan değerlerine bakarak çikolata kistinde kanser var diyemeyiz. Mutlaka detaylı incelemeler yapıyoruz ve hastanın hemen paniğe kapılmaması lazım. Bazen bir değeri görüp ''eyvah ben kanser miyim?'' düşüncesine kapılıyorlar. Halbuki bir takım incelemeler ile biz onu ayırt edebiliyoruz. Çikolata kistleri %99 civarında iyi huyludur.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close