• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Çarşamba, 04 Mart 2009 00:00

Kadın Hastalıklarına “Kapalı” Tedavi

Birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılan kapalı yöntem, ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini azaltıyor. Jinekolojik Endoskopi Derneği Genel Sekreteri, Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şendağ, birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılan kapalı yöntemin, ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini azalttığını söyledi. Şendağ, göbek deliği altında açılan milimetrelik bir delikten girilerek uygulanan kapalı yöntem tedavinin sonucunda, iz kalmadığını, hastanede enfeksiyon kapma riskinin azaldığını, normal hayata dönüş süresinin kısaldığını ve yumurtalık kanallarının tıkanarak kısırlık oluşmasına engel olduğunu kaydetti.

Şendağ, kasık bölgesinden 1/2 santimetrelik kesilerden özel aletlerle girilerek, çeşitli jinekolojik operasyonların yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekerek, "En sık yapılan operasyonlar, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanallarıyla ilgili operasyonlardır. Gerektiğinde sebebi belli olmayan kronikleşen kasık ağrıları veya belli hastalarda kısırlık sebebinin araştırılması ve tedavisinde laparoskopi uygulanmaktadır" dedi.

Doç. Dr. Fatih Şendağ, amaçlarının, "laparoskopi ve histeroskopi (özel bir kamera sistemiyle rahim içinin görüntülenmesi) yapan hekimlerin sayısının artmasını sağlamak" olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Laparoskopinin açık ameliyata göre çok fazla avantajı var. Ancak buna rağmen laparoskopi, ne yazık ki Türkiyede yeterli seviyede yapılmıyor.
Doktorlar bu konuda yeterince eğitilmediği ve devlet destek olmadığı için kapalı yöntem fazla uygulanmıyor. Türkiyede ilk defa EÜ Tıp Fakültesinde sanal gerçeklik simülatörleri aracılığıyla laparoskopi eğitimi veriliyor. Dernek olarak en büyük hedeflerimizden biri, ülke gerçeklerine uygun bir laparoskopi eğitim modeli geliştirerek, bu eğitimi ülke geneline yaymak."

Şendağ, rahim tabakasının yumurtalıklara yerleşmesiyle oluşan ve ilerlemesi ya da yanlış ameliyat edilmesi sonucu kısırlığa neden olan, çikolata kistlerinin tedavisinde de kapalı yöntemi tercih ettiklerini söyledi.

(Sağlık Merkezi)

04032009-saglikmerkez
Yayınlandığı Kategori MEDYA
Cumartesi, 16 Ocak 2010 18:31

Kısırlıktan Korunma

Erkek kaynaklı infertilitenin birçoğu önlenebilir değildir. Yine de, infertiliteye katkıda bulunan sigara ve alkol tüketimizden kaçınmak gereklidir. Aynı zamanda, yüksek ısılar sperm üretimini ve hareketliliğini etkiler. Bu etki geçici olsa da, sauna ve çok sıcak banyolardan kaçınınız.
Eğer ileride baba olmayı düşünüyorsanız ama bu ihtimal kesin değilse, yine de vazektomi gibi kalıcı kısırlık operasyonlarından kaçınınız. Bu operasyonu tersine çevirme mümkün olsa da, bunun başka riskleri vardır.
Bir kadının hamilelik şansını arttırmak amaçlı yapabileceği şu gibi yöntemler vardır :
  • Düzenli Egzersiz : Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak önemlidir ancak adet düzeninizi bozacak şekilde egzersizleriniz çok şiddetliyse, doğurganlığınız hasar görebilir.
  • Aşırı Kilo Alımından Uzak Durun : Aşırı kilolu olmak veya çok düşük kilolu olmak hormon üretiminizi etkileyerek kısırlığa sebep olabilir.
  • Alkol ve Sigara Kullanmayın: Bu maddeler gebe kalma şansınızı azaltarak, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi engeller. Alkol almayın ve sigara kullanmayın.
  • Kafein Alımını Limitleyin : Hamile kalmaya çalışan kadınlar kafein alımını günde 200 mg şeklinde veya 1-2 bardak olarak limitlemek isteyebilirler.
  • İlaç Kullanımını Limitleyin : Reçeteli ve reçetesiz ilaçların kullanımı hamile kalma ve hamileliği sürdürme şansınızı azaltabilir. Düzenli kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzdan tavsiye alınız.
Yayınlandığı Kategori KISIRLIK
Salı, 15 Aralık 2009 12:04

Kısırlık Nedir

Kısırlık, düzenli cinsel ilişkiye ve herhangi bir korunma yöntemi kullanmamaya rağmen 1 yıl içinde çocuk sahibi olamama durumudur. Kısırlık, üreme sistemi ile ilgili bir sağlık problemidir. Kısırlık tek bir sebebe bağlı olabildiği gibi; birkaç faktörün kombinasyonu ile de gerçekleşebilmektedir. Neyse ki, infertilitenin üstesinden gelebilmek için güvenli ve etkili bir çok tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler çiftin çocuk sahibi olma şansını arttırmaktadır.

Kısırlık Belirtileri
Birçok çift çocuk sahibi olma denemelerinin ilk 6 ayında sonuç elde etmektedirler. Korunmayan çiftlerin % 85inde 1 yıl içerisinde gebelik oluşması beklenir. Sonraki 36 ay içinde, kalan çiftlerin %50sinde gebelik oluşur.
İnfertilitenin ana belirtisi gebe kalamamaktır. Başka semptomu olmayabilir.
Bazı durumlarda, infertilite problemi olan bir kadının anormal menstural kanamaları olabilir, infertilite problemi olan bir erkeğin ise, kıllanma gibi hormonal problemleri veya seksüel fonksiyonda bazı değişiklikler olabilir.

Doktora Ne Zaman Gitmeli ?
Eğer 1 seneden fazla zamandır bebek sahibi olmaya çalışmıyorsanız, infertilite konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Doktorunuzla şu gibi durumlarda iletişime geçebilirsiniz :
• Gebe kalmayı düşünüyorsanız, 30 yaşından büyüksünüz ve 6 aydır menstural kanamanız olmadıysa
• Düzensiz veya ağrılı geçiyorsa menstural periyodlarınız; pelvik ağrı, endometrioz veya tekrarlı düşük durumları varsa
• Düşük sperm sayımı, testiküler, prostat geçmişi veya cinsel problemler varsa
Yayınlandığı Kategori KISIRLIK

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close
1000 sola karakterler