• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kısırlık Risk Faktörleri

kısırlık risk faktörleri
Hem erkek hem de kadın için birçok risk faktörü vardır, bunlar :
Yaş : 32 yaşından itibaren kadının potansiyel doğurganlığı dereceli olarak azalır. Belli bir yaştan sonraki kadınlardaki infertilitenin sebebi yaşa bağlı yumurtalıklarda oluşan kromozomal anormallikler olabilir. Belli bir yaştan sonraki kadınlar kısırlık sebebiyle sağlık problemleri yaşamaya da daha meyillilerdir. Düşük yapma ihtimali de kadın yaşı ile orantılıdır.
Sigara Kullanımı: Sigara kullanan kadın ve erkekler çocuk sahibi olma şanslarını azaltırlar ve infertilite tedavisinden faydalanmaları da bir o kadar azalır. Sigara içen kadınlarda düşük ihtimali daha fazla yaşanır.
Alkol Kullanımı : Gebe kalma veya hamilelik sırasındaki kadınlarda alkol kullanımı için güvenli bir limit kesinlikle yoktur. Erkekler içinse, makul miktarda alkol kullanımı infertiliteyi azaltmaz.
Aşırı Kilo : Kadınlarda infertilitenin bir hazırlayıcısı da aşırı kilolu olmaktır. Aynı zamanda bir erkeğin sperm sayısı da kilosuna bağlı olarak azalır.
Aşırı Zayıflık : Anoreksiya, bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar da risk grubundadır. Çok katı vejeteryanların da B-12 Vitamini, çinko, folik asid ve demir eksikliği sebebiyle infertilite problemi olabilir.
Çok fazla egzersiz : Bazı çalışmalarda, haftada 7 saatten fazla egzersiz yapmak ile yumurtlama problemi arasında bir ilişki gözlemlenmiştir. Öbür taraftan, yeteri miktarda egzersiz yapmamak ise infertiliteye yol açabilen obeziteye sebep olabilir.

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close
1000 sola karakterler