• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yumurta Dondurma İşlemi

Yumurta Dondurma İşlemi
Yumurta dondurma hakkında bilgi verebilir misiniz?

Eylül ayında bakanlığın yönetmeliğinde bir değişiklik oldu.  Bu uygulama yurt dışında uygulanıyor isteyen kişiler yumurtalarını dondurabiliyordu.  Şu anda bir bayanın yumurtalık rezervi azalıyorsa, gebelik planını ertelemişse veya bir yumurtalık cerrahisi geçirecekse ve bu cerrahide yumurtalık rezerv kaybı olacaksa ameliyat öncesi yumurtalarını dondurabilir ya da bir kanser ile ilgili bir tedavi geçirecekse radyoterapi tedavisi görecekse yumurtalarını dondurabilir.   Bu aslında çok önemli bir gelişme çünkü hasta tüp bebek tedavisi için başvurduğunda bazen hiçbir şey yapamıyorsunuz çünkü yumurta rezervinin olmadığı görülebiliyor.  Dolasıyla bu hastaların bilinçlenmesi gerekiyor özellikle ailede erken menopoza girme sorunu varsa bunu göz ardı etmemeli yumurtalık rezerv testi yaptırmalı ve buna göre gerekiyorsa yumurtalarını dondurmalıdır.İleri yaşta bir bayan evli değil fakat ileride çocuk istiyor bu kişiler ne yapmalıdır?

Örneğin 30 yaş erken bir yaş ama ailesinde erken menopoz gibi bir durum varsa bir jinekoloğa gelmesi, yumurtalık ultrasonu yaptırması, yumurtalık rezerv testleri yaptırmasında fayda vardır.  Bu sonuçlara göre yumurta rezervleriniz iyi ya da rezervlerinizde bir sıkıntı var diyebiliriz.  Eğer iyi ise yine belli aralıklarla kontrole gelmesini söyleyebiliriz eğer kötü bir durum varsa bu kişiyi bilgilendirmemiz gerekiyor.  Örneğin yumurta rezervleri az ise bu gelecekte sizin için bir problem olabilir, bizim önerimiz yumurtalarınızı donduralım gelecekte ne olacağı belli olmaz ve ileride çocuk sahibi olabileceğini söylüyoruz.

Yumurta dondurma işlemi kısaca nasıldır?

Aslında yine bir tüp bebek işlemi yapılıyor.  Yumurtalıkları uyarıcı bir tedavi uygulanıyor birtakım iğneler kullanılıyor, 3-4 günde bir yumurtalıkların kontrolü gerekiyor daha sonra yumurtalar donduruluyor.  Daha sonrasında gebelik istediğinde yumurtalar çözülüyor eşinin spermleri ile embriyo oluşturulup yerleştiriliyor.

Yaş ilerledikçe yumurta sayısı aynı olsa da kalitesi düşüyor mu?

Kesinlikle. 35-40 yaş arası tüp bebek tedavisi isteyen bir hastanın yumurta kalitesinde düşüş olacağı için gebelik başarı oranları da düşüyor. Fakat genç yaşta yumurtalarını donduran bir kişi 40 yaşında gebe kalmak istese dondurduğu yaştaki yumurtaların kalitesinde yumurtalara sahip olacaktır.

Tüplerde iltihap var ise önce ameliyat mı olmak gerekiyor? Tüplerde iltihap var ise tüp bebek tedavisinden önce ameliyat olmak mı gerekiyor?

Bazen tüp bebek tedavisi için gittiğinizde sürpriz şeyler ile karşılaşabiliyorsunuz. Bunlar gebeliğin başarı oranlarını düşürmektedir. Mesela tüplerinizde iltihap yani sıvı toplanması var bu da tüp bebek başarısını %50 oranında azaltıyor. Bu çok önemli bir oran. Bu tür hastalarda bilerek tüp bebek tedavisine başlamıyoruz, laporaskopi yöntemi ile yumurtalık kanallarına bakıyoruz gerekiyorsa tüpleri çıkartabiliriz. Bunun öncesinde hastamıza bilgi veriyoruz ve onayladığına dair belgeler imzaladıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.

Embriyoların genetiklerinin hepsine bakmak mümkün müdür?

Tüp bebek başarısında 2 hasta grubumuz vardı. Bir tanesi embriyo kalitesi çok iyi fakat gebe kalamamak diğeri ise embriyo kalitesi kötü olmasından dolayı gebe kalamamak. Aslında embriyoyu çok iyi görmemize rağmen embriyonun genetik yapısında sorun olabiliyor. Artık gelişen yöntem ve cihazlarla kromozomun neredeyse tamamına bakabiliyoruz ve embriyo hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu sayede de hastanın gebelik şansını arttırabiliyoruz. Aynı zamanda bireylerde genetik bir hastalık varsa ve bunun çocuğa geçmesini istemiyorlarsa bu teknoloji ile bunu ayırt edebilmek mümkün.

Rahim içinde olan yapısal bozukluklar gebelik başarısını düşürür mü?

Aslında atlanan konulardan bir tanesi rahim içerisindeki yapının bozukluğudur. Bazı hastalarda doğuştan rahim bozuklukları olabiliyor örneğin yapışıklık olabiliyor ya da şekil yapı bozuklukları olabiliyor. Bu durumlar gebeliği etkileyemeyebiliyor fakat gebeliğin devamını etkiliyor. Ultrasonografi gibi yöntemler ile bakılması ve değerlendirilmesi lazım. Eğer gebe kalmada ya da gebeliğin ilerleyen zamanlarında sorun yaratacaksa bu durumun düzeltilmesi lazım.  Bunları çok ince kameralar ile rahim boşluğuna girerek bir zar var ise bunu kesebiliriz, polip veya miyom var ise bunu çıkartabiliriz.  Bu sayede gebelik başarısını arttırabiliriz.

Bu konuda danışmak isterseniz lütfen sağ bölümdeki doktora sor formunu doldurunuz.

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close