• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre az mı?

Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre az mı?

Kadın hastalıkları mevsimsel şartlara göre değişiklik gösterir. Bazı mevsimlerin özellikleri kadınların, kadın hastalıklarına karşı daha yatkın olmasına neden olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, "Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre daha mı az?" sorusuna açıklık getirdi.

Kış mevsiminde görülen kadın hastalıkları yaz mevsimine göre daha mı az?
Özellikle sıcak yaz aylarında aşırı terleme, havanın nemli olması, hijyenik koşulların yetersiz olması ile beraber deniz ve havuz gibi kalabalık ortamlarda bulunmak, yaz mevsiminde daha fazla kadın hastalıklarının meydana gelmesine neden olabilir.

Bu nedenle kadınların özellikle yaz aylarında sağlıklarına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Yaz aylarında en sık rastlanan kadın hastalıkları arasında idrar yolları enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar başta gelir. Bu hastalıkları yaşamamak ve hastalıktan uzakta bir yaz mevsimi geçirmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar bulunur.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

İdrar yolları enfeksiyonu kadınlar arasında, yaz aylarında en sık görülen kadın hastalıklarının başında gelir. İdrarın mesaneden dışarıya taşıyan kanallarda bakteri bulunması ile ortaya çıkar. Özellikle kalabalık denizde ve havuzda aşırı vakit geçirmek idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonların belirtileri arasında tuvalet esnasında yanma ve acı hissi, sürekli olarak idrara çıkma isteği, karnın alt bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissinin meydana gelmesi yer alır.

Enfeksiyonun aşırı olduğu durumlarda idrarda bulanıklık ve ağır koku meydana gelir. Kolay bir şekilde teşhis ve tedavi edilebilen idrar yolları enfeksiyonu, tedavi edilmediğinde veya uzun sürdüğünde ciddi böbrek enfeksiyonlarına neden olabilir.

VAJİNAL ENFEKSİYONLAR

Vajinanın sağlıklı bir florası bulunmaktadır. Vajinada doğal ve yararlı bakteriler bulunur. Ancak çeşitli şartlar altında vajinada sağlık problemlerine neden olabilecek bakteriler de yer alır. Yaz mevsimlerinde aşırı sıcak, nem ve aşırı miktarda terleme ile beraber hijyenin yetersiz olduğu durumlarda zararlı bakteriler baskın hale gelir.

En sık görülen vajinal enfeksiyonların başında bakteriyel vajinozis ve mantar enfeksiyonları gelir. Yaz aylarında bu tarz enfeksiyonlardan uzak durmak için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunur.

Sentetik yerine pamuklu iç çamaşırı kullanmak, havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayo ile kalmamak havuzun ve denizin çok kalabalık olmadığı saatlerde girmek vajinal enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı olur.

Prof. Dr. Fatih Şendağ
Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı

Kaynak: https://www.mynet.com/kis-mevsiminde-gorulen-kadin-hastaliklari-yaz-mevsimine-gore-daha-mi-az-1245947-mykadin

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close