Robotik cerrahinin sunduğu olanaklar

Robotik cerrahinin sunduğu olanaklar

Robotik cerrahi sistem olarak halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik yöntemin daha gelişmiş tekniğidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, robotik cerrahinin sunduğu olanakları tüm ayrıntılarıyla bizler için sıraladı.

Robotik cerrahinin sunduğu olanaklar
Robotik cerrahi ile laparoskopinin bazı dezavantajları ortadan kaldırılarak operasyon boyunca hem hastanın hem de cerrahın konforu arttırılmıştır. Sağladığı 3 boyutlu görüntü cerraha laparoskopide ortadan kalkan derinlik hissini geri kazandırmaktadır. Ayrıca doktorun konsol aracılığı ile yönettiği robotik kollar ellerin titremesini sönümlemekte ve çok daha hassas işlerin yapılabilmesine olanak sağlar.

Bu sayede çevre dokulara hasar verme riski de minimuma iner. Tıpkı laparoskopi operasyonlarında olduğu gibi robotik cerrahide de ameliyatlar çok küçük kesiler aracılığı ile yapılır ve bu sayede kanama miktarı da oldukça düşük olur.

HASTAYA SUNDUĞU AVANTAJLAR

Robotik cerrahinin hem hastalara hem de operasyonu gerçekleştiren doktorlara büyük avantajları bulunur. Bu hassas yöntem ile hastalara sağlanan en büyük avantaj operasyon esnasında problemi ortadan kaldırırken bunu çevredeki sağlıklı dokulara hasar verilmeden gerçekleştirilebilmesidir.

Ayrıca ameliyat 1-2 cm büyüklüğündeki kesilerden gerçekleştirildiği için ameliyat esnasında kan kaybı da çok düşük seviyededir. Kesilerin küçük olması ameliyat sonrasında iyileşme döneminin kısa ve konforlu olmasını sağlarken aynı zamanda enfeksiyon gibi ameliyat bölgesinde operasyon sonrası rahatsızlıkların ortaya çıkma riski minimuma iner.

Robotik cerrahi operasyonlarından sonraki iyileşme süresi günler ile sınırlıdır. Ayrıca hastaların genel sağlık durumlarının el verdiği sürece hastanede kalma süresi de eski tip ameliyatlara göre oldukça düşüktür.

CERRAHA SUNDUĞU AVANTAJLAR

Robotik cerrahide doktor operasyonu aynı oda içerisinde yer alan bir konsoldan oturur pozisyonda gerçekleştirmektedir. Bu sayede uzun süren operasyonlarda bile yorgunluk hissi ortaya çıkmaz.

Robot kollarda yer alan yeni nesil kameralar operasyon bölgesinin detaylı ve yüksek çözünürlüklü görüntüsünü bu konsola yansıtmaktadır ve bu sayede cerrah daha hassas işlemleri başarıyla gerçekleştirebilir.

Çeşitlik enstrümanların yer aldığı bu kollar insan bileğinin dönemeyeceği açılarda dönüş yapılabilir. Bu da ameliyatın da keskin bir doğrulukla yapılmasının önünü açmaktadır.

Konsol, cerrahın ellerinin titremesini robotik kollara iletilmesini engeller ve robotik kollar çok yüksek bir hassasiyet ile çalışır. Özellikle ulaşılması zor bölgelerde gerçekleştirilen ameliyatlar bu kollar aracılığı ile kolay bir şekilde yapılabilir.

Kaynak: https://www.mynet.com/robotik-cerrahinin-sundugu-olanaklar-190101203356

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close