Robotik Cerrahi Kapalı Ameliyat

Robotik Cerrahi Kapalı Ameliyat

Endoskopik cerrahi nasıl gerçekleşiyor?

Laporaskopi yönteminde göbek çukurundan 1 santimlik kesi içerisinden kamera yardımı ile giriyoruz. Kapalı Ameliyat için karnın içini bir miktar karbondioksit gazı ile şişiriyoruz. Çünkü karnı iç organlardan bir miktar ayırmamız lazım. Daha sonrasında kamera ile içeri girerek kendi alanımız ile ilgili bütün organları görebiliyoruz. Aşağı bölgelerden yani kasık bölgelerinden küçük kesikler açarak bir takım aletler kullanarak bu şekilde ameliyatımızı gerçekleştiriyoruz. Histereskopi cerrahi yöntemi ise rahim boşluğunun gözlenmesidir. Ceninin tutunacağı yer rahim boşluğu ve biz burayı gözlemlemek için histreskopi yöntemini kullanıyoruz.

Avantajları nelerdir?

Laporaskiyi genel anestezi ile yapıyoruz. Stereskopiyi hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi ile yapabiliyoruz. Laporaskopinin en büyük avantajı 1 santimlik bir kesinin olmasından dolayı hem kozmetik açıdan hem de ameliyat sonrası ağrı, enfeksiyon gibi risklerin en aza indirilmesidir. Aynı zamanda açık ameliyatta yara yeri büyük olduğu için iyileşme geç oluyor kapalı ameliyatta ise yara yeri küçük olduğu için hasta çok çabuk ayağa kalkabiliyor.

Kapalı ameliyat ile açık ameliyatın maliyeti arasında bir fark var mı?

Devletin kapalı ve açık ameliyat için ödediği para hemen hemen benzer miktarlardır. Tabi kullanılan cihazlara tekniklere göre değişebilir ama kapalı ameliyatın fiyatı açık ameliyata göre çok uçuk bir fiyat değil.

Kapalı ameliyatın uygulanma yaygınlığı nedir?

Bizim branşımızda açık ameliyat daha yaygın uygulanıyor. Çünkü hem çok yaygın değil hem de asistanlarımız daha yeni yeni bu teknikleri öğreniyorlar. Bizde bir takım eğitim çalışmalarımız ile yaygın hale getirmeye çalışıyoruz.

Bu yöntem her kadına uygulanabiliyor mu?

Tabi hasta seçimi önemlidir. Günümüzde çok daha büyük kitlelere uygulanmaya başlandı çünkü teknolojik bir ameliyat esasında. Teknoloji geliştikçe ameliyatlar kolaylaştı dolayısıyla da pek çok kişiyi bu yöntem ile tedavi edebiliyorsunuz. Örnek verecek olursak miyomları, çikolata kistlerini, yumurtalık kistlerini bugünkü yöntem ile çıkartmak mümkün.

Eğer iyi huylu bir hastalıkla laporaskopi yöntemi ile ameliyat etmek mümkün. Fakat kötü huylu bir hastalıksa iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.  Fakat bugün için baktığınızda kapalı ameliyat tekniği ile kanser ameliyatlarına kadar ameliyat yapabiliyoruz.

Kapalı ameliyat geçiren bir hastanın gündelik hayata geçmesi ne kadar süre alıyor?

Bizim hastalarımız genellikle üreme çağındaki genç bayanlar. Dolayısıyla bu bayanların çoğu çalışıyor. Bu yüzden kapalı ameliyat tekniği çok avantajlı bir uygulama. Genellikle hastalarımızı ameliyattan sonraki gün çıkarabiliyoruz bazen ameliyat günü yolladıklarımız da oluyor. Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde ayağa kalkıp işine başlaması mümkündür.

Jinekolojik ameliyatlardan sonra genelde hastalar gaz sancısı çekiyor. Bu ameliyattan sonra böyle bir şey söz konusu mudur?

Açık ameliyata göre kıyasladığımızda ameliyat ağrısı daha az oluyor. Laporaskpoki yönteminde içeriyi gaz ile şişirdiğiniz için ameliyat sonrasından belli bir ağrı olabiliyor. Buda bir ameliyat sonuçta sadece teknik farklı ama daha çok omuz ağrısı hissediyorlar. Fakat ameliyattan sonraki gün hasta kendisini işine başlayabilecek kadar iyi hisseder.

Bu yöntem ülkemizde ne kadar zamandır uygulanıyor?

Bu yöntem 1970’li yıllardan itibaren başlayan bir yöntemdir. Fakat bu yöntem 1990’lı yıllardan sonra yayılmaya başlıyor. Şu anda daha yaygın bir şekilde uygulanıyor.

Tek delikten rahim alınması operasyonu nasıl gerçekleşiyor?

Hastalarımız vücutlarından kalıcı kesikler istemiyor. Laporaskopi yönteminde ise göbek çukurundan bir kesi açıyorsunuz bu da pek sorun olmuyor. Çünkü kesi göbek çukurunda kalıyor ve gözükmüyor. Özel aletler ile sadece göbek çukurundan bir kesi açılarak rahimin çıkartılması şu anda mümkün.

Kısırlık tedavisinde endoskopik cerrahi kullanılabiliyor mu?

Evet. Kısırlığın tanısında ve tedavisini araştırırken bu yöntemi kullanıyoruz. Yumurtalık kanallarında yapışıklık varsa ya da kanalları tıkalı ise bu gibi durumlarda laporaskopi yöntemini uygulayabiliyoruz. Aslında biraz kısırlığın sebebine bağlı. Eğer kısırlık sebebi miyom ya da çikolata kisti ise bunları laporaskopi ile çıkarabiliyoruz.

Endoskopik cerrahi rahim içindeki sorunlar ya da şekil bozuklukları için de kullanılabiliyor mu?

Evet. Mesela doğduğunda bayanın çift rahimi olabiliyor bunları histeroskopi dediğimiz vajinal yoldan kamera ile girerek rahim içerisini görüp zarları kesme, yapışıklıkları ayırma, rahim boşluğuna doğru büyüyen bir miyom var ise bunları çıkarmamız mümkün. Aynı zamanda bu operasyonlardan sonra hasta aynı gün evine gidebilir.

Bu operasyonlar için doğru doktoru nasıl seçeceğiz?

Bu teknik ile ilgili çeşitli eğitim programları, kurslar düzenliyoruz bir çok kadın doğum uzmanını bu konuda eğitiyoruz ya da asistanlık döneminde bazı eğitimler veriyoruz. Bu şekilde endoskopik cerrahiden çok fazla kişinin faydalanmasını sağlıyoruz. Dolayısıyla araştırarak bulabilirsiniz.

Verdiğiniz eğitim ne kadar sürüyor?

Şu anda uyguladığımız eğitimin süresi 1 ay. 1 ay boyunca kliniğimize gelip ameliyatlarımıza iştirak ediyorlar.  Bu şekilde ameliyat becerilerini geliştirmeye çalışıyoruz. Tabi bu beceriler etap etap ilerliyor. Bunu bir anda üst seviyeye getiremezsiniz zaman gerekiyor. Önce en basitinden başlıyorsunuz daha sonrasında daha zor ameliyatları yapmaya başlıyorsunuz.

Bütün hastaneler bu uygulamayı gerçekleştirmek için gerekli donanıma sahipler mi?

Aşağı yukarı çoğu hastanede bu ekipmanların olduğunu düşünüyorum. Sadece kadın doğum değil, genel cerrahide, çocuk cerrahisinde, ürolojide, çeşitli branşlarda da kullanılıyor. Dolayısıyla çoğu hastanede vardır diye düşünüyorum.

Kapalı ameliyatı 10 sene sonrasında nerede görüyorsunuz?

Ben bu yönteme inanıyorum çünkü daha iyi görüyorsunuz, dokular daha rahat gözüküyor ve uygun eğitimiz, ekipmanlarınız varsa çeşitli ameliyatları gerçekleştirebiliyorsunuz. Geleceğin kapalı ameliyatların olacağını düşünüyorum.

Hastalık tekrarlandıysa aynı yöntem tekrar kullanılabiliyor mu?

Bir süre yok. Doktor gerek görüyorsa istediği zaman tekrar ameliyat yapabilir yani bir ara verilmesi gerekmiyor. Tamamen hastanın şikayetlerine göre müdahale ediliyor.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close