• (0232) 464-20-55
  • (0530) 877-10-57
  • (0536) 828 24 90
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Çoğul Gebelikler

Çoğul Gebelikler
Çocuk sahibi olamadıkları için yardımcı üreme tekniklerine başvurarak aşılama, tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi tedavilerle sonuç almaya çalışan çiftlerde görülen çoğul gebelik durumu, ilk günden itibaren tartışmalara yol açmıştır.

Tedavi uygulamalarının başladığı ilk yıllarda meydana gelen çoğul gebelikler kimi çevrelerce reklam aracı olarak kullanılmış ve konuyla ilgilenen hastaların yanlış yönlendirilmelerine neden olmuştur.

Zamanla alınan önlem ve çıkarılan yasalarla birlikte transfer edilecek embriyo sayısına sınır getirmek suretiyle çoğul gebeliklerin önüne geçilmeye çalışılmış ve İngiltere, Belçika, Hollanda ve İskandinav ülkelerinde istisnai durumlar dışında tek embriyo transferi zorunlu kılınmıştır. Türkiye’de de çoğul gebelikle ilgili alınacak önlemler gündeme getirilmiş ve 30 Mayıs 2005’te İstanbul’da düzenlenen Dünya Tüp Bebek Kongresi’nin ardından Bertarelli Derneği’nin toplantısında bu konu tartışılmıştır.

Günümüzde çoğul gebeliklere doktor tarafından meydana getirilen komplikasyon gözüyle bakılmaktadır. Redüksiyon uygulamasıyla çoğul gebeliklerde azaltma yoluna gidilmektedir ancak bu da psikolojik sıkıntılara yol açmaktadır.

Çoğul Gebeliğin Meydana Getirdiği Riskler

İkiz Gebeliklerde Görülen Riskler

-Erken doğum

-Gebelikte görülen Preeklampsi

-Gebelik Diyabeti

-Anormal Plasenta Yerleşiminden kaynaklanan problemler

-Kansızlık

-Sezaryen

-Doğum sonrasında kanama yaşanması

-Rahim içerisinde sıkışan bebeklerin el ve ayaklarında duruş bozukluğu

-Bebeklerde Anomali

-Ayrıca çoğul gebeliklerde bebeklerin bir ya da fazlasında gelişim bozukluğu (Diskordans büyüme) görülebilmektedir ve olguların bir bölümünde bunun sebebi bebekler arasında kan alışverişi olmasıdır.

-Prematüre bebeklerde komplikasyon görülme ihtimali yüksektir ve bunlar kalıcı hasar ya da sakatlıklara neden olabilirler.

Çoğul Gebelikte Erken Doğum

-Çoğul gebeliklerde görülen riskler arasında en ciddi olanı erken doğumdur. Ortalama doğum haftası ikiz gebeliklerde 36, üçüz gebeliklerde 33, dördüz gebeliklerde ise 29 ila 31’dir. Çoğul gebelik dördüzden fazla ise bebeklerin sağlıklı doğma ihtimali oldukça düşüktür.

-Erken doğan bebekler bakım ünitelerine alınmaktadır. Yeni doğan bakım ünitelerine alınan bebekler genelde hayatta kalmaktadır ancak 28. haftadan doğan bebeklerde bu ihtimal düşüktür. Ayrıca bu bakım ünitelerinin verdiği hizmet ekonomik anlamda pahalıdır ve geliri kısıtlı aileler için sorun teşkil edebilmektedir.


Çoğul Gebelikte Anne Adayları ve Doğum


-Anne adaylarında çoğul gebelik bulunması halinde 2 haftada bir yakın takip uygulanır. Gebelikte son döneme gelindiğinde ise buna haftada bir olacak şekilde devam edilir. Eğer çoğul gebelik üçüz ve dördüz olacaksa anne adayı gebeliğin büyük bölümünü hastanede yatılı olarak geçirir.

-Çoğul gebeliği olan anne adaylarında Diyabet, Anemi ve Yüksek Tansiyon gibi rahatsızlık riski vardır. Bu risklere karşı anne adayı kontrol altında tutulmalı ve rahatsızlık ihtimalinde erken tanı ile tedavi yoluna gidilmelidir. Ayrıca anne adaylarının beslenme programına dikkat edilerek Diyetisyen gözetiminde bulundurulmaları gerekir.

-Çoğul gebelik durumlarında genelde Sezaryen yöntemiyle yapılan doğumların ardından kanamalar görülebilir. Bu durum ciddi ölçüde arttığında operasyon yapılarak Rahim alınabilmektedir. Bunun dışında bu tür doğumlar gerçekleştikten sonra genelde kan ihtiyacı oluşmaktadır.

-Çoğul gebeliğin anne üzerinde Psikolojik etkileri de olmaktadır. Birden fazla bebeğin aynı anda bakım ihtiyacında olması annede uykusuzluk, kronik yorgunluk ve Depresyon gibi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.



İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
Copyright © 2019 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Merhaba whatsapp ile hemen bize ulaşabilirsiniz eğer email yollamak isterseniz dr@fatihsendag.com adresime yazabilirsiniz.

WhatsApp ile hemen sor
Close and go back to page